Czy fotoradar musi być oznakowany? Jak sprawdzić czy i kiedy zrobił zdjęcie? Czy błysk oznacza mandat? [Fakty i Mity]

-

Systemy drogowych pomiarów prędkości, czy wyposażenie radiowozów, mają swoje możliwości i ograniczenia. Jak działają radary, a jak nie działają dowiesz się z naszego zestawienia faktów, mitów i ciekawostek. Odpowiemy też na najczęstsze pytania zadawane przez was – Czy fotoradar musi być oznakowany? Jak sprawdzić czy i kiedy zrobił zdjęcie? Czy błysk oznacza mandat? Poznajcie fakty, obalmy Mity.

Zatem odpowiedzmy sobie na najbardziej podstawowe i najciekawsze, a także najczęściej zadawane pytania dotyczące radarów, lidarów i fotoradarów…

Radar wychwytuje jedynie najszybszy cel

Mit. Radar rejestruje prędkość największego pojazdu, czyli takiego który najlepiej odbija sygnał emitowany przez radar.

Radar wychwytuje jedynie najbliższy cel

Mit. Czytaj wyżej.

Radar mierzy prędkość jedynie nadjeżdżających pojazdów

Mit. Radar rejestruje prędkość odpowiedniej wielkości pojazdów, które odbijają emitowany sygnał. Radary stacjonarne posiadają zakres promienia o szerokości około 22 – 24 stopni, kiedy potocznie zwane suszarkami radary ręczne maja o wiele węższy kąt emisji sygnału. Dzięki temu, pojazdy które się oddalają często lepiej odbijają sygnał, ponieważ tyły pojazdów zwykle posiadają więcej płaskich powierzchni do odbicia sygnału niż ich przody.

Czy fotoradar musi być oznakowany? Jak sprawdzić czy i kiedy zrobił zdjęcie? Czy błysk oznacza mandat? [Fakty i Mity]

Radar jest bardziej precyzyjny wobec pojazdu, który jest bliżej

Pomijając fakt, że motocykl jadący w tle dużego pojazdu nie będzie widoczny dla radaru, radar może czytać prędkości jedynie pojazdu, który się do niego zbliża lub oddala. Oznacza to, że prędkość zmierzona pod „złym kątem” będzie mało precyzyjna. Jadąc nawet 180 km/h, jeżeli zostaniemy uderzeni wiązką radaru prostopadle z boku, nasza prędkość dla radaru może wynosić nawet 0 km/h.

Radar ręczny musi być precyzyjnie wycelowany w poruszający się obiekt

Tak, radar ręczny musi być precyzyjnie wycelowany, kiedy radar stacjonarny obejmuje zwykle wszystkie pasy drogi. Jest to szczególnie ważne dla motocyklistów, ponieważ radar może pomylić prędkość motocykla, jeżeli ten będzie jechał w tle większego pojazdu.

Czy fotoradar musi być oznakowany? Jak sprawdzić czy i kiedy zrobił zdjęcie? Czy błysk oznacza mandat? [Fakty i Mity]

Radary mogą pokazywać błędną prędkość

Według rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 9 listopada 2007 r określona wartość błędów granicznych:

„Wartość średnia błędów wskazań prędkości podczas badania i sprawdzania przyrządu radarowego w znamionowych warunkach użytkowania nie powinna przekraczać +/- 1 km/h. Wartość średnią oblicza się na podstawie błędów wskazań wszystkich wykonanych pomiarów prędkości, przy czym żaden wynik pomiaru nie może być obarczony dodatnim błędem wskazania większym niż 3 km/h – dla prędkości do 100 km/h oraz 3% wartości mierzonej – dla prędkości powyżej 100 km/h. Dla autonomicznych przyrządów radarowych wyniki pomiarów podczas sprawdzania w znamionowych warunkach użytkowania powinny potwierdzać poziom ufności co najmniej w wysokości 99,8%.”

Czyli:

 • +/- 1 km/h przy prędkości do 100 km/h
 • +/- 1% przy prędkościach powyżej 100 km/h
 • w znamionowych warunkach użytkowania +/- 3 km/h dla prędkości do 100 km/h oraz +/- 3% wartości mierzonej dla prędkości powyżej 100 km/h.

Jak to rozumieć?

Przy wskazaniu prędkości 103 km/h, można zakładać, że pojazd poruszał się w zakresie prędkości 100-106 km/h. Z tego faktu wynika przyjęta nieoficjalna tolerancja różnicy w prędkości +10 km/h.

Czy błysk fotoradaru oznacza mandat?

To zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od tego, czy flesz był skierowany na nas, czy na inny pojazd. Widząc sam błysk nie oznacza to, że fotoradar wyłapał nasze wykroczenie. Dodatkowo, nawet jeśli dotyczył on naszego pojazdu, mógł zrobić zdjęcie nieczytelne lub motocykliście od przodu, bez możliwości odczytu tablicy rejestracyjnej, wtedy zdjęcie zdecydowanie nie oznacza mandatu.

fotoradar motocykl kontrola prędkość mandat kara punkty karne

Czy fotoradar musi być oznakowany?

Może, ale nie musi. Większość z tych znajdujących się na naszych drogach jest, ale zdarzają się też takie bez znaku czy jaskrawego koloru urządzenia. Czy mandat z takiego urządzenia jest też ważny? Niestety tak…

Kiedy fotoradar robi zdjęcie?

W zależności jak urządzenie jest ustawione, a to zależy już od zarządcy drogi. Np. niektóre urządzenia wyłapują tylko przekroczenie prędkości powyżej 10 km/h. Dodatkowo fotoradary na skrzyżowaniach (systemy czterech żółtych słupów) ustawiane są także na wyłapywanie wjazdu na skrzyżowanie na… nie tylko czerwonym ale i żółtym świetle.

Jak sprawdzić czy fotoradar zrobił nam skuteczne zdjęcie?

Poczekać…

Fotoradary dekoncentrują kierowców

Indywidualne reakcje kierowców mogą być bardzo różne. Nie ma jednak badań potwierdzających lub obalających założenie mówiące, że fotoradary dekoncentrują kierowców.

Czy fotoradar musi być oznakowany? Jak sprawdzić czy i kiedy zrobił zdjęcie? Czy błysk oznacza mandat? [Fakty i Mity]

Policja nie dysponuje działającymi radarami

Błąd. Do niedawna Policja używała między innymi Rosyjskich radarów typu Iskra-1, co do precyzyjności których pojawiało się wiele kontrowersji. Od 2018 r jednak Policja wyposażana jest w radary laserowe TruCAM LTI 20/20 czy LaserCam 4, które wyposażone są również w kamerę cyfrową (co umożliwia odwrócenie się za jadącym motocyklem i nagranie jego tablicy rejestracyjnej) co nazywane jest „trybem motocyklowym”.

Radar laserowy (lidar) umożliwia pomiar prędkości już z odległości 1 km

Tak, ale i nie. Jakkolwiek radary laserowe umożliwiają taki manewr, to ich celowniki posiadają ograniczenia technologiczne związane z maksymalnym przybliżeniem obrazu. Przepisy zaś wymagają, aby wykonać zbliżenie na tablice rejestracyjne sprawdzanego pojazdu, co z tak dużej odległości nie jest na razie możliwe.

Fotoradary – ciekawostka:

Im bardziej fotoradar oddalony jest od pasa drogi, tym zdjęcia robione są w większej odległości. Średnia odległość, z jakiej fotoradar robi zdjęcia, to około 50 do 70 metrów. Ta odległość różni się nieco, zależnie od tego z której strony drogi stoi radar. Należy więc przyjąć, że aby radar nie zrobił nam zdjęcia powinniśmy poruszać się z prędkością zbliżoną do przepisowej (w danym miejscu) już od około 100 metrów przed radarem.

zatrzymanie-prawa-jazdy-na-trzy-miesiące-za-przekroczenie-prędkości-o-ponad-50-kmh-poza-obszarem-zabudowanym

Wniosek zawsze jest jeden – najważniejsze jest bezpieczeństwo. Choć wiele osób może traktować system pomiaru prędkości jako maszynkę do robienia pieniędzy, niezaprzeczalnym jest fakt, że system byłby wysoce nieopłacalny, gdyby kierowcy jeździli przepisowo.

Jarek Dobrowolski
Jarek Dobrowolski, miłośnik dwóch kółek, którego nie zatrzymuje nic poza głębokimi śniegami. Autor kilku projektów literackich. Celem jednego z nich jest przekroczenie granicy pomiędzy byciem turystą, a rasowym podróżnikiem i odnalezienie prawdziwego znaczenia tego czym jest przygoda i jak ją rozumiemy. Ciągle poszukujący minimalistycznych rozwiązań przynoszących maksymalne efekty ostrożnie dobiera wyposażenie oraz szlifuje umiejętności. Beznadziejnie zakochany w swoim BMW R1150 GS adventure.

2 KOMENTARZE

 1. Historia prawdziwa, która wydarzyła sią około 15 lat temu.
  Kolega jechał Astrą i wyprzedzał busa. Przed nim stali z suszarką radarową, nie laserową. Zmierzyli prędkość i zatrzymali go. Stwierdzili, że radar wyłapuje szybszy pojazd. Ponieważ kolega był z wykształcenia oficerem marynarki i wiedział coś o radarach, nie przyjął mandatu. Przekonany o słuszności argumentu, że radar wykryje większe echo, a nie szybsze. W sądzie postanowił bronić się sam. Ściągnął instrukcję radaru, gdzie był nawet taki przykład nieważnego pomiaru, kiedy dwa auta jadą obok siebie.
  Dla sądu nie miało to znaczenia. Wchodząc na salę był już skazany. Na nic się zdały tłumaczenia i pokazanie instrukcji tego radaru. Kwota mandatu była coś koło 300 zł i koszty procesu. Dalej nie warto było walczyć wg. niego.
  Zatem przepisy przepisami, logika logiką, a sprawiedliwość i tak jest po naszej (systemu, urzędnika, policjanta) stronie.

  • Tak to jest, jak mówisz ,,jestem czysty” to milicja ,,ty już urodziłeś się brudny” w polsce z góry jest domniemanie winności a nie odwrotnie jak powinno, zatem połowa skazanych to niewinni w pakach…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Dron wypatrywał kierowców używających telefony komórkowe – akcja policjantów z Piaseczna

Używanie telefonu podczas jazdy jest najczęstszym wykroczeniem popełnianym przez polskich kierowców. Wobec tego policja coraz częściej przeprowadza akcje, które mają na celu ukaranie kierowców...

Marc Marquez: ALL IN – już niebawem premiera nowego serialu

Pierwszy serial dotyczący wyścigów klasy królewskiej opublikowany na platformie Amazon nie spotkał się z pochlebnymi opiniami. Twórcy postanowili jednak stworzyć jego kontynuację w nieco...

Skuter należący do Valentino Rossiego sprzedany – pieniądze zasilą fundację pomagającą dzieciom z autyzmem

Yamaha Giggle 50, która używana była przez Rossiego podczas wielu europejskich rund MotoGP, trafiła na aukcję w szczytnym celu. Pieniądze pochodzące ze sprzedaży przekazane...

Honda planuje wrócić do produkcji Motocompacto – to niewielki, składany motocykl

Ależ to byłaby piękna historia, gdyby potwierdziły się wszystkie doniesienia o wznowieniu produkcji modelu Motocompacto. Wszystko na to wskazuje, gdyż poza szkicami patentowymi niedawno...

Polacy kupują mniej motocykli niż w pandemii – statystyki sprzedażowe w październiku 2022

Z ogromną ciekawością przyglądam się raportom, które publikowane są przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. Statystyki przedstawiające słupki sprzedażowe w październiku 2022 potwierdzają, że na...