Wideorejestrator motocyklowy Navitel M800 Dual [test, opinia, recenzja, cena, specyfikacja, dane techniczne]

-

Przez kilka sierpniowych dni mieliśmy okazję testować urządzenie M800 Dual, którego producentem jest Navitel. To specjalistyczny wideorejestrator, przeznaczony do montażu na motocyklach, quadach, a nawet skuterach śnieżnych.

Rejestrowanie przejazdów staje się coraz popularniejsze. Korzystają z niego przede wszystkim kierowcy samochodów, ale również rowerzyści. W przypadku jednośladów używane w tym celu są najczęściej kamerki sportowe. Navitel proponuje urządzenie opracowane z myślą między innymi i o nas – motocyklistach.

Montaż

W skład zestawu wchodzą dwie kamery Sony Starvis, moduł GPS, moduł główny, moduł GPS, przewody, zapasowe bezpieczniki. Instrukcja obsługi jest krótka i treściwa. Producent zaleca przeprowadzenie montażu, przez specjalistyczny serwis. Jednak z instalacją powinny poradzić sobie osoby z podstawowymi umiejętnościami. Najbardziej uciążliwy w montażu może być demontaż owiewek, ewentualnie zbiornika paliwa, dla właściwego poprowadzenia przewodów. Obie kamery posiadają przewody przedłużające, dzięki czemu nie powinno być problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca na ich przymocowanie. Rejestratory można zamontować na trzy sposoby – na śruby, za pomocą opasek zaciskowych lub za pomocą taśm dwustronnych 3M. Ja zdecydowałem się na ten ostatni sposób i pomimo niewielkiej powierzchni styku taśmy trzymają bardzo solidnie.

Wideorejestrator motocyklowy Navitel M800 Dual [test, opinia, recenzja, cena, specyfikacja, dane techniczne]

W celu uzyskania, jak najlepszej jakości obrazu radzę znaleźć miejsce jak najmniej narażone na drgania od silnika motocykla. Podczas testu jedną kamerę przymocowałem do przedniej owiewki V-Stroma, tylną podpiąłem pod bagażnik. Kamery są wodoszczelne, więc nie musimy się przejmować, że będą narażone na deszcz, zachlapanie.

Wideorejestrator motocyklowy Navitel M800 Dual [test, opinia, recenzja, cena, specyfikacja, dane techniczne]

Choć instrukcja nie rozpieszcza szczegółami, to jednak sam montaż jest w miarę prosty. Złączki przewodów są oznaczone różnymi kolorami, wystarczy więc dopasować do siebie odpowiednie kolory. Panel główny zamontowałem – zgodnie z zaleceniami – pod kanapą, podobnie moduł GPS.

Wideorejestrator motocyklowy Navitel M800 Dual [test, opinia, recenzja, cena, specyfikacja, dane techniczne]

Włącznik główny zamontowałem na lewej stronie ramy, co nie było najlepszym wyborem, ale tak było najprościej. Zdecydowanie powinno się go zamontować na kierownicy, lub w pobliżu, żeby dostęp do niego był mniej problemowy, a przed wszystkim szybszy.

Obsługa

Zestaw nie posiada osobnego wyświetlacza. Jego obsługa odbywa się za pomocą uniwersalnej aplikacji Navitela. Sparowanie telefonu z urządzeniem odbywa się szybko i bezproblemowo, a wykorzystywane jest w tym celu łącze wifi. Dopiero po sprawowaniu uzyskujemy dostęp do wszystkich ustawień urządzenia. Zapis wideo dokonywany jest na karcie microSD, którą umieszcza się w module głównym. Po sformatowaniu karty można przejść do ustawień jakości obrazu. Urządzenie obsługuje karty pamięci o pojemności do 128 GB. W aplikacji możemy ustawić jaką długość pliku preferujemy. Podczas testu wybrałem opcję plików dziesięciominutowych. Miały one objętość od 749 do 768 MB. Czas możemy wybrać ręcznie lub zdecydować się na opcję automatyczną. Korzystałem z tej ostatniej i rejestrator bez problemu wybrał odpowiedni czas.

Wideorejestrator motocyklowy Navitel M800 Dual [test, opinia, recenzja, cena, specyfikacja, dane techniczne]

Dobrym rozwiązaniem jest możliwość nagrywania w pętli, przez co nie trzeba się martwić, że karta się zapełni – stare, niepotrzebne pliki są po prostu nadpisywane. Do zgrania plików nie trzeba wyjmować karty. Wszystkie działania – zapis, udostępnianie filmów i ich kasowanie dostępne są w aplikacji. Dodatkowo można zainstalować na komputerze odtwarzacz Navitel DVR Player, za pomocą którego również można edytować pliki z rejestratora.

Zapis

Obie kamery są mają identyczny sposób mocowania oraz parametry techniczne. Użyto w nich sensory optyczne Sony IMX307. Zapewniają one zapis wideo o rozdzielczości maksymalnej rozdzielczości Full HD 1920×1080. Podczas testów korzystałem wyłącznie z takiej jakości. Kąt widzenia obiektywów to 130 stopni. To naprawdę dużo i zapis z kamery obejmuje nie tylko sytuację na zajmowanym przez nas pasie, ale też w dużym stopniu to co dzieje się z boku przedniej lub tylnej półsfery. W dolnym, lewym rogu plików wideo automatycznie zapisywane są dane urządzenia rejestrującego, data, czas, współrzędne geograficzne oraz prędkość pojazdu. Oczywiście w każdej chwili możemy podejrzeć stan i jakość zapisu w aplikacji i w miarę potrzeb zgrać plik na telefon lub go udostępnić. Za pomocą włącznika możemy zablokować aktualnie zapisywany plik przed nadpisaniem – w tym celu wystarczy krótko go nacisnąć. Diody na włączniku informują nas o trybie zapisu – miganie oznacza ciągły zapis, a świecenie ciągłe – zatrzymanie zapisu. Dodatkowo rejestrator wyposażony jest G-sensor, który zabezpieczy nagranie w przypadku zdarzenia drogowego w wyniku którego motocykl/quad zostanie uderzony. Plik zostanie zablokowany przed usunięciem również w przypadku przekroczenia granicznych kątów pochylenia – ich wartość ustawiamy w aplikacji. M800 Dual oferuje jeszcze jedną, ciekawą funkcję – tryb parkingowy. Po jego włączeniu obraz rejestrowany jest w postaci nagrywania poklatkowego. W aplikacji musimy jedynie określić ilość klatek na sekundę i czas zapisu. Producent daje gwarancję poprawnego działania w zakresie temperatur od – 10 do +60 stopni Celsjusza. Kamery są wodoodporne, więc bez problemu można je wykorzystywać również podczas opadów i w tym celu nie trzeba ich dodatkowo zabezpieczać.

Wideorejestrator motocyklowy Navitel M800 Dual [test, opinia, recenzja, cena, specyfikacja, dane techniczne]

Wynik testu

Jak już wspomniałem czas miałem ustawiony na automatyczny. Zapis zacząłem w garażu, gdzie GPS nie miał zasięgu. Po wyjeździe urządzenie potrzebowało około półtorej minuty na zaktualizowanie czasu. Wówczas też na zapisie pojawiły się współrzędne geograficzne. Dane te – tj. czas, współrzędne, a także prędkość przejazdu są widoczne oczywiście na zapisie zarówno przedniej, jak i tylnej kamery. W instrukcji obsługi oraz na stronie producenta nie znalazłem informacji o wyposażeniu kamer w stabilizację obrazu. Przyjąć należy więc, że takiej opcji nie ma. Dlatego też wpływ na jakość zapisu mają zarówno stan drogi, praca zawieszenia, a także – a może przede wszystkim miejsce montażu kamer. Istotnym jest więc znalezienie takiego miejsca, które w jak najmniejszym stopniu narażone jest na wibracje pochodzące od silnika. Dobrze jest wypróbować kilka opcji, zanim zdecydujemy się na ostateczny montaż. W przypadku jazd testowych, bardziej stabilną platformą okazał się jednak bagażnik VStroma. Test rozpocząłem w stosunkowo słabo oświetlonym garażu. Jakość obrazu określiłbym na dobrą. Podobnie, jak w przypadku wszystkich rejestratorów cyfrowych poziom zapisu rośnie wraz z poziomem oświetlenia. Przy słabym świetle widać szumy, jednak nadal można odczytać numery rejestracyjne samochodów.

Wideorejestrator motocyklowy Navitel M800 Dual [test, opinia, recenzja, cena, specyfikacja, dane techniczne]

Choć w trasę wyjechałem po godzinie 17, przy dosyć dużym zachmurzeniu, to jednak nagrania na zewnątrz są o wiele lepsze. To, co najważniejsze – czyli numery rejestracyjne pojazdów przed i za nami można odczytać nawet w odległości kilku metrów. Myślę, że przy montażu w miejscu mniej narażonym na drgania odległość tak bez problemu może wzrosnąć do powyżej dziesięciu metrów. Jednak nawet przy poziomie drgań, jak podczas testu zarówno przy odtwarzaniu filmu, jak i tym bardziej na stop klatce wyraźnie widać numery rejestracyjne, a typy pojazdów bez problemu rozpoznamy nawet gdy są one w znacznej odległości. A to przecież jest najważniejsze, w tego typu urządzeniach. Mają rejestrować ewentualne zdarzenia na drodze, a jakość zapisu ma pozwolić na jednoznaczne zidentyfikowanie uczestników i świadków zdarzenia. M800 Dual z tego zadania wywiązuje się dobrze. Równie istotne – a może nawet istotniejsze – jest to w jaki sposób chroni pliki przed zniszczeniem lub uszkodzeniem. To w mojej ocenie największa zaleta tego urządzenia.

Wideorejestrator motocyklowy Navitel M800 Dual [test, opinia, recenzja, cena, specyfikacja, dane techniczne]

Podsumowanie

Navitel M800 Dual to nowoczesne, skomplikowane technicznie, ale łatwe w montażu i obsłudze urządzenie do rejestrowania naszych przejazdów i postoju pojazdu na parkingu. Przy wielości zdarzeń drogowych, na pewno kupno takiego urządzenia będzie dobrym rozwiązaniem – zapis wideo jest zawsze cenniejszym dowodem niż relacja świadka czy uczestnika zdarzenia. Jakość zapisu jest niższa, niż kamer sportowych z górnej półki, ale zadaniem rejestratora M800 Dual, nie jest zbieranie materiału do filmików z podróży. To bogate w funkcje urządzenie, które ma zebrać i przechować dowody dla sądu. I z tego zadania wywiązuje się bardzo dobrze. Oficjalna cena to 999 złotych, jednak bez problemu można znaleźć promocje z ceną obniżoną o sto i więcej złotych.

Specyfikacja techniczna

Sensor optyczny (przód i tył): SONY IMX307 (STARVIS)

Rozdzielczość wideo: Full HD 1920х1080

Kąt widzenia obiektywu: 130°

Format wideo: TS

Nagrywanie w pętli: tak

Nadpisywanie nagrań: tak

Ekran: brak

Długość przewodu zasilającego: 200 cm

Długość przewodu modułu GPS: 290 cm

Długość przewodu kamery przedniej: 270 cm

Pilot zdalnego sterowania: tak

Długość przewodu kamery tylnej: 270 cm

Długość przewodu pilota zdalnego sterowania: 290 cm

Wodoodporny wideo rejestrator: IP66

Wodoodporny pilot zdalnego sterowania: IP66

Wodoodporny moduł GPS: IP66

Wodoodporna kamera przednia: IP67

Wodoodporna kamera tylna: IP67

System redukcji hałasu: tak

Czujnik pochylenia: tak

Auto-Start: tak

G-sensor: tak

Nagrywanie dźwięku: tak

Moduł Wi-Fi: tak

Moduł GPS: tak

Zarządzanie przez Navitel DVR Center: tak

Zasilanie: Superkondensator 2 F

Ogólne: Procesor MSTAR 8339DN

Obsługa kart microSD: do 128 GB

Liczba kamer: 2

Rodzaj obudowy: metalowa obudowa

Mikrofon: tak

Dodatkowa licencja nawigacyjna: mapa Europy, Rosji, Białorusi, Kazachstanu, Ukrainy (12 miesięcy)

Gwarancja: 24 miesiące

Cena – 999 złotych

Krzysztof Brysiak
Pasją motocyklową zarażony od dziecka, kiedy to wyobraźnię rozpalała Cezet 350 sąsiada. Zwolennik spokojnej jazdy, lubiący zachwycać się mijanymi widokami. Miłośnik prostych, klasycznych maszyn, potrafiący zachwycić się również nowoczesnym designem, w szczególności włoskim. Lubi przede wszystkim wyprawy w małym, kilkuosobowym gronie oraz samotne ucieczki od cywilizacji, hałasu i zgiełku. Dlatego też chętnie odkrywa wschodnie tereny Polski. W podróży nie rozstaje się z aparatem, bo fotografia to jego drugie hobby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Prymusi sezonu 2023. Pięć najlepszych motocykli, które testowałem w tym roku [felieton, zestawienie]

Dzieci już od prawie miesiąca męczą tabliczkę mnożenia i zastanawiają się, o co chodziło poecie sprzed kilkuset lat. W dziedzinie imprez motocyklowych królują wielokrotne...

Honda wprowadza niewiarygodnie długą fabryczną gwarancję na swoje motocykle

Gwarancja producenta to jeden z najważniejszych argumentów za zakupem nowego motocykla. W większości przypadków zapewnia spokojną głowę w czasie eksploatacji maszyny i jej większą...

Otwarcie warszawskiego dealerstwa marki Voge i zakończenie sezonu motocyklowego w Motors Żerań [1.10.2023]

Już w najbliższą niedzielę, 1 października o godzinie 12:00, w Motors Żerań, multidealerstwie mieszczącym się w Warszawie przy ul. Elektronowej 2 wielka impreza! Oficjalne...

Brabus 1300 R Masterpiece. Niemcy po raz trzeci i ostatni wzięli się za przeróbkę KTM 1290 Super Duke R

Niemieckie przedsiębiorstwo Brabus, kojarzone głównie z elementami tuningowymi, jak też przerobionymi niemal w całości autami marki Mercedes-Benz, lubi czasem skręcić w mniej oczywiste rejony....

Motocykle Kove już w Polsce! Na Torze Modlin zaprezentowano modele: Rally 450, 500F, 500X [ceny, wrażenia, jakość]

Chińczycy polecieli w kosmos. Chińczycy rozwinęli tak elektronikę, że ich smartfony są nie do odróżnienia jakościowo od wiodących produktów konkurencji. Ba, nawet ta sama...