Tej imprezy nie może pominąć żaden z miłośników ulicznego ścigania! Po zeszłorocznej, przymusowej przerwie, do europejskiego kalendarza wyścigów drogowych wracają Czeskie Horice i obiecują nam zabawę po staremu.

Końcem 2020 roku fanów ulicznych wyścigów motocyklowych zasmuciła zapewne informacja, że TT na wyspie Man w 2021 roku również się nie odbędzie. No cóż, taka impreza wymaga planowania na wielu płaszczyznach, nie tylko sportowej, toteż zabrakło czasu i środków na jej realizację w 2021. Nic jednak straconego. Ku uciesze fanów tego sportu, nasi południowi sąsiedzi ogłosili, że zamierzają przywrócić cykl wyścigów ulicznych w swoim kraju a wzorem lat przedpandemicznych imprezę tę otworzy 300 Zatacek Gustava Havla w Hořicach.

Wyspa Man i dwusuwowe Suzuki RG500 Dannego Webba

Dla tych, którzy nie wiedzą, lub zapomnieli czym są wyścigi uliczne w Czechach, słowo przypomnienia. 300 Zatacek Gustava Havla to bezpłatny, międzynarodowy wyścig motocykli szosowych, który odbywa się w Hořicach v Podkrkonoší od 1936 roku. Jego nazwa pochodzi od tego, że podczas dwunastu wyścigowych okrążeń motocyklista wykona dokładnie 312 zakrętów. Każde okrążenie ma długość 5150 metrów, a podczas jego wykonywania zawodnik pokona 11 winkli w lewo i 15 w prawo. Jest to wyścig uliczny, będący częścią światowego cyklu wyścigów tego rodzaju. Od 1968 roku zmagania te noszą imię Gustava Havla, czeskiego kierowcy, który był jednym z najlepszych na świecie, a zmarł tragicznie w 1967 roku.

Z wiadomych przyczyn, zeszłoroczna edycja najpierw została przeniesiona na późniejszy termin by w końcu zostać odwołana. Niestety musieliśmy obejść się smakiem i pozostało nam wspominać wcześniejsze zawody. Aż do teraz. Właśnie Automoto Klub ACR Horice ogłosił, że rozpoczynają przygotowania do organizacji tegorocznych zawodów z cyklu IRRC oraz Otwartych Międzynarodowych Ulicznych Wyścigów Motocyklowych. Obie imprezy odbędą się jak zwykle w Czeskich Horicach. W dniach 22-23.05.2021 planowany jest wyścig z cyklu 300 Zatacek Gustava Havla, natomiast Czech Turist Trophy w ramach Europejskiego Pucharu IRRC ma się odbyć w dniach 14-15.08.

Te widowiskowe zawody, areną których jest tor wytyczony na drodze publicznej, odbywały się jak dotąd przy pełnych trybunach. Za trybuny robiła oczywiście urbanistyczna przestrzeń urokliwej miejscowości. Mamy, więc nadzieję, że tegoroczna edycja również przyciągnie w ten rejon wielu kibiców. Bo czeskie wyścigi to nie tylko sport, ale i wspaniała czeska kuchnia oraz świetna zabawa w międzynarodowym towarzystwie. Można tam spotkać kibiców z Czech, Niemiec, Włoch czy Skandynawii. Horice usytuowane są 60km od polsko-czeskiego przejścia granicznego w Lubawce, toteż nie dziwi również liczna grupa kibiców z Polski.

Zachęcamy i was do wzięcia udziału w tej wspaniałej imprezie, a gdybyście jednak nie mogli tam być w tym czasie, mamy pocieszającą informację. My swoje stanowisko już bookujemy, i będziemy tam z redakcyjnym aparatem, by nic was nie ominęło. Pozostaje mieć nadzieję, że w tym roku wszystko wypali.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.