NajnowszeJaki motocykl 125 cm3 na miasto dla młodzieży i dorosłego? Najmniej awaryjny,...

Jaki motocykl 125 cm3 na miasto dla młodzieży i dorosłego? Najmniej awaryjny, na początek i nie tylko [na samochodowe prawo jazdy kat. B i A1]

-

Motocykl z silnikiem o pojemności 125 cm3 to dla większości użytkowników pierwszy pojazd tego typu w życiu. Powinien być więc maksymalnie niezawodny, a przy tym dostarczający satysfakcji z jazdy i zachęcający do kontynuowania motocyklowej przygody. Jaki motocykl klasy 125 cm3 najlepiej sprawdzi się na mieście? Który będzie odpowiedni i dla młodzieży, i dla dorosłego? 

Rewolucyjna wręcz zmiana przepisów z 2014 roku sprawiła, że motocykle 125 cm3 przestały być postrzegane jako niepoważne jednoślady wyłącznie dla młodzieży. Owszem, kategorię prawa jazdy A1, uprawniającą do prowadzenia pojazdów tej klasy, mogą wyrobić już 16-latkowie. Natomiast możliwość jazdy nimi również z posiadanym od przynajmniej trzech lat samochodowym prawem jazdy kat. B stworzyła zupełnie nową, potężną grupę klientów – dorosłych, którzy chcą sprawnie, przyjemnie i tanio przemieszczać się po mieście i poza nim. 

Co kupić – motocykl czy skuter 125 cm3? Co jest szybsze, co wygodniejsze, a co lepiej się prowadzi? Czy w ogóle jest sens kupować 125-tkę na kat. B?

Jaki motocykl 125 najlepiej sprawdza się w mieście?

W tej klasie pojemnościowej – niemal każdy. 125-tki są wręcz stworzone do jazdy w mieście. Uwielbiają ciasne manewry i wjeżdżanie w trudne do wyobrażenia miejsca. Sprawny kierowca motocykla 125 jest w stanie przejechać przez miasto dużo szybciej niż sportowe auto, a nawet mocniejsze jednoślady nie zawsze mają argumenty. W codziennym użytkowaniu liczą się wygoda, niezawodność, niskie spalanie i skuteczny układ hamulcowy a ABS-em, ułatwiający panowanie nad maszyną w awaryjnych sytuacjach, których w mieście przecież nie brakuje. 

Jaki motocykl 125 cm3 na miasto dla młodzieży i dorosłego? Najmniej awaryjny, na początek i nie tylko [na samochodowe prawo jazdy kat. B i A1]
Suzuki GSX-S125

Za typowo miejskie motocykle uchodzą nakedy. Najczęściej mają wyższą, rurową kierownicę, która pozwala przyjąć zrelaksowaną pozycję i ułatwia takie manewry jak ciasne zawracanie. Brak owiewek to również brak konieczności ich naprawy czy wymiany w razie wywrotki. owiewki przydają się za to wtedy, gdy lubimy długie i szybkie przeloty, np. autostradowymi obwodnicami. 

Technologia i osiągi klasy premium

Jeśli tylko pozwalają na to możliwości finansowe, zawsze najlepiej jeździ się motocyklami wykonanymi w nowoczesnej technologii i bogato wyposażonymi. Dotyczy to również „pozornie niepozornej” klasy 125. Spotkamy tu modele kryjące w sobie rozwiązania techniczne, których nie powstydziłyby się również dużo większe i mocniejsze maszyny. Oczywistością jest silnik o maksymalnej dla tej kategorii mocy 15 KM. Jednak nie tylko moc i moment się liczą, ale też sposób ich oddawania. Są na rynku 125-tki wyposażone w podwójny wałek rozrządu w głowicy i cztery zawory. Dzięki temu ich praca jest gładka i bardzo efektywna, a na ruchy manetką gazu reagują błyskawicznie.

Jaki motocykl 125 cm3 na miasto dla młodzieży i dorosłego? Najmniej awaryjny, na początek i nie tylko [na samochodowe prawo jazdy kat. B i A1]
Suzuki GSX-R125

Do tej grupy motocykli należą np. dwa modele japońskiej marki z Hamamatsu – naked Suzuki GSX-S125 i sportowy, obudowany owiewkami Suzuki GSX-R125. Oprócz czterozaworowych silników DOHC o mocy 15 KM z wtryskiem paliwa mają również na pokładzie szereg innych doskonałych rozwiązań. Jest wśród nich skuteczne i efektowne oświetlenie LED czy najlżejszy na rynku, dwukanałowy ABS firmy Bosch. Ten ostatni system jest szczególnie istotny dla początkujących motocyklistów, którzy w sytuacjach stresowych mają tendencję do mocnego i nieprecyzyjnego wciskania hamulców.

Na nich nie stracisz

Nawet najtańsze motocykle klasy 125 są obiektywnie dosyć drogie. Wynika to między innymi z tego, że jako szeroko dostępne na prawo jazdy kat. B, są po prostu poszukiwane na rynku. Z tego powodu decydując się na markowy, japoński motocykl, nie będziemy mieli problemu z ewentualną odsprzedażą i zmianą na większy. Strata finansowa również będzie minimalna, bo te maszyny po prostu trzymają cenę.  

Nawet jeżdżąc w najniższej (nie licząc motorowerów) klasie pojemnościowej warto sięgać po to, co najlepsze!

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami. Wchodzisz w to?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ