_SLIDERYamaha FJR 1300A 2016. Znany i lubiany prymus dalekiej turystyki

Yamaha FJR 1300A 2016. Znany i lubiany prymus dalekiej turystyki [TEST]

-

Yamaha FJR1300A: dane techniczne

Klasa: sportowo-turystyczny
Rok produkcji: 2016
Pojemność silnika: 1298 cm3
Liczba cylindrów: 4
Układ cylindrów: rzędowy
Moc maksymalna: 146,2 KM
Maks. moment obrotowy: 138  Nm
Prędkość maksymalna: powyżej 250 km/h
Wysokość kanapy: 805-825 mm
Masa (z płynami): 289 kg


Zalety

  • obłędna wygoda
  • bardzo dynamiczny i przewidywalny silnik
  • oświetlenie LED
  • ochrona przed deszczem i wiatrem
  • znakomite hamulce

Wady

  • niedoróbki w wykonaniu
  • nieco za niska fabryczna szyba
  • ograniczenia w płynnym przełączaniu map zapłonu
  • duża masa
  • kosmiczna cena

 


Osiągi

Pod względem osiągów FJR1300A ma bardzo szeroki zapas na każdą sytuację. Płynnie oddawane 146 koni bez problemu radzi sobie z atomowymi startami spod świateł i stałym utrzymywaniem nieprzepisowych prędkości na autostradach. Pod tym względem ocena najwyższa z możliwych.


Przyjemność z jazdy

Najkrócej mówiąc, jazdy FJR-ką sie nie odczuwa. To niski lot szybowcem. W szybkiej turystyce to niemal niedościgniony wzór, w którym żadna odległość nie przeraża.


Komfort

Mimo że FJR1300A jest najuboższą wersją tego motocykla, to wciąż oferuje wygodę, która o lata świetlne wyprzedza modele z niższych segmentów. Obszerna, komfortowo tapicerowana kanapa, regulowana dodatkowo na wysokość, regulowana kierownica i elektrycznie sterowana przednia szyba zadbają o nas jak mało kto.


Spalanie i zasięg

Jak można się było spodziewać, Yamaha spali tyle, ile jej pozwolimy. Dolną granicą skali „co łaska” jest ok. 5 litrów/100 km, ale wymaga to wcześniejszych godzin medytacji i ręki niewzruszonej jak u snajpera. Szaleństwa w trybie sportowym wsysają paliwo do czterech cylindrów w ekspresowym tempie. Przy rozsądnej jeździe turystycznej 25-litrowy zbiornik powinien wystarczyć na ok. 400 km.


Przekładnia i sprzęgło

Sześciobiegowa skrzynia bardzo dobrze spełnia swoje zadanie, nie przysparzając dodatkowych przemyśleń. Przeciskając się w korku trzeba pamiętać o sztywnym napędzie wałem, który lubi szarpnąć przy niewłaściwie dobranym biegu.


Hamulce

Są jak Aragorn z sagi Tolkiena – mądre, przewidujące, skuteczne, idealnie dobrane do zadania. To jeden z najmocniejszych punktów FJR-ki.


Wyposażenie

Standardowo otrzymujemy bardzo wygodny motocykl z regulowaną elektrycznie szybą i tempomatem, gniazdkiem 12V i podgrzewanymi manetkami. Na dalsze wyjazdy trzeba go jednak doposażyć w akcesoria turystyczne, przede wszystkim kufry – ceny oryginalnych idą już w grube tysiące…


Serwis

Jak dbasz, tak masz. FJR znana jest z bezawaryjności, więc w którymś z wielu autoryzowanych serwisów Yamahy pokazujemy się głównie na planowe przeglądy.


Koszty

69500 zł dla większości z nas brzmi jak wyrok, choć to wciąż o ponad 18 tysięcy mniej od najbogatszej wersji AS. Z drugiej strony raz zakupiona FJR przy odpowiednim traktowaniu będzie przyjacielem na długie lata.


Linki

Strona Yamaha-Motor Polska (importer)

Yamaha FJR1300A – galeria

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Konrad Bartnik
Konrad Bartnik
Motocyklista, perkusista, ojciec, wielbiciel dobrej kuchni i dużych porcji. Jego największa miłość to motocyklowe podróże – bliskie i dalekie, po asfalcie i bezdrożach. Lubi wszystko, co ma dwa koła, a najbardziej klasyczne nakedy ze szprychami i okrągłą lampą. Na co dzień drapie szutry starym japońskim dual sportem. Nie zbiera mandatów i nigdy nie miał wypadku. Bywa całkiem zabawny.

2 KOMENTARZE

  1. …szkoda że tak mało przemyśleń w odniesieniu do nowej 6cio-biegowej skrzyni, kiedyś dzieliłem się na ten temat własnymi autopsjami na tym portalu przy okazji starszych 5cio biegowych modeli. Zgadzam się z kontrowersyjną stylistyką kokpitu, moim zdaniem zupełnie nie pasuje do minimalistycznej i surowej linii motocykla, poprzednie rozwiązania dużo lepiej wpisywały się w ogólny design i charakter motocykla, ale : „gusty nie podlegają dyskusjom” :) … .

  2. ” by dążąc do perfekcji czegoś po drodze nie spieprzyć” . Prorocze słowa. Stylistyka nowej FJR jest moim zdaniem gorsza od tej z lat 2001-2005. Waży też dobre 20 kg więcej niż tamta.A szósty bieg?? Przecież ona na piątym kręciła niżej niż BeeMka na szóstce.Komu w turystyku zależy na wachlowaniu biegami ?I jeszcze parę drobiazgów które zmieniono też nie wiadomo po co.Ale żeby nie było że się czepiam to za dwie mapy zapłonu duży plus.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ