czw., 09 gru 2021

Odzież motocyklowa. Kupuj mądrze, dopasuj do własnych potrzeb [ROZMOWA MV]

-

Odpowiednio dopasowana odzież – to, waszym zdaniem, jedna z kluczowych spraw związanych z bezpieczeństwem na motocyklu. Problem ten często powtarzał się w mailach, które przysłaliście w związku z konkursem, który organizowaliśmy wspólnie z Dobrymi Sklepami Motocyklowymi.

Na temat prawidłowego doboru odzieży motocyklowej i różnic pomiędzy jej typami rozmawiamy z Piotrem Leńczowskim – instruktorem techniki jazdy z Krakowskiej Szkoły Motocyklistów.

Rafał Betnarski: Modeli ubrań motocyklowych są na rynku dziesiątki. Jakie znaczenie w praktyce ma stosowana w nich technologia? Przecież każdy ubiór motocyklowy ma jakieś ochraniacze, uszyty jest z materiału odpornego na ścieranie. Czy jest sens wydawać na kurtkę pięć, sześć tysięcy złotych? Może wystarczy zwykła, najtańsza atestowana odzież?

Piotr Leńczowski: Ubiór jest najważniejszym elementem bezpieczeństwa biernego motocyklisty, właściwie jedynym, jakie posiada. W razie wypadku chronią go tylko tylko ciuchy, które ma na sobie.

Piotr Leńczowski
Piotr Leńczowski jest instruktorem techniki jazdy motocyklem z Krakowskiej Szkoły Motocyklistów

W krajach, gdzie świadomość bezpieczeństwa w społeczeństwie jest znacznie wyższa niż w Polsce, kiedy dochodzi do wypadku motocyklowego, uczestnicy zwykle wychodzą z niego bez obrażeń. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, w których występują duże prędkości lub dochodzi do bezpośredniego uderzenia w przeszkodę – w takich sytuacjach jakakolwiek odzież nie będzie w stanie ochronić motocyklisty przed ciężkimi obrażeniami.


Artykuł powstał dzięki współpracy z Krakowską Szkołą Motocyklistów (link), która, oprócz kursów podstawowych, organizuje szkolenia z zakresu doskonalenia jazdy motocyklem, kursy enduro oraz zaawansowane szkolenia drogowe.


Większość zgonów następuje na skutek obrażeń wewnętrznych powstałych w wyniku przeciążeń. Niestety – podczas zderzenia motocykl zatrzymuje się gwałtownie na przeszkodzie i w takim przypadku nie ma żadnego znaczenia, czy mamy na sobie drogą kurtkę czy t-shirt.

6023
Dobra odzież przydaje się nie tylko w razie wypadku, ale także podczas samej jazdy

Jednak warto pamiętać, że większość wypadków to nie zderzenia, a przewrotki i szlify gdzie o coś się otrzemy, może nawet uderzymy, ale dzieje się to przy stosunkowo niedużej prędkości – 10-15 km/h, przy dohamowywaniu lub na parkingach. Często są to wpadnięcia do rowu, wywrotki, uślizgi kół. Wówczas dobrej jakości ubranie będzie niezbędne.

Odzież motocyklowa jest jednak potrzebna nie tylko na wypadek kolizji – także podczas samej jazdy. Wyobraźmy sobie, że przy prędkości 100 km/h uderzy nas owad. Kiedy nie używamy dobrej odzieży możemy mieć spory problem – owad przy tej prędkości potrafi nawet przebić skórę. Mieliśmy zresztą taki przypadek w szkole – jeden z kursantów doskonalących technikę jazdy opowiadał, jak przy prędkości 200 km/h na niemieckiej autostradzie został uderzony przez owada, który przebił mu na wylot rękę – wpadł pod pachą i wypadł przez plecy.

18KKP
Odpowiednio dobrana odzież zabezpieczy także przed żwirem, błotem i wodą

R.B.: Strach pomyśleć co byłoby podczas zderzenia z ptakiem…

P.L.: Oczywiście – ptak to także dobry przykład. Ale na drodze zdarzają się też inne niespodzianki – kamienie, piasek. W kontakcie z tymi zagrożeniami odpowiednia odzież również odgrywa bardzo dużą rolę.

Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Nowe motocykle BSA w końcu zaprezentowane

Prawa do marki przejął indyjski potentat firma Mahindra, znana między innymi z bardzo udanego wskrzeszenia Jawy, która okazała się jednym z piękniejszych neoklasyków. Jednoślady...

Motocyklem zawieźli nieboszczyka na miejsce pochówku. Wcześniej ciało wyjęli… z trumny…

W Ekwadorze, w wyniku postrzału zginął 21-letni mężczyzna. Jako że uwielbiał motocykle i jazdę nimi, jego koledzy wpadli na niespotykany i makabryczny pomysł...  Ciało tragicznie...

Jak działa nowy system e-Toll? Aby uniknąć mandatu i problematycznej rejestracji skorzystaj z tego sposobu!

1 grudnia w życie weszła kolejna zmiana, która tym razem dotyczyła zupełnie nowego systemu naliczania opłat za jazdę po płatnych odcinkach autostrad w Polsce....

Lwiątko wyrusza na podbój Europy – nowy Benelli Leoncino 125 niebawem trafi do salonów sprzedaży

Jedną z nowości niedawnego salonu EICMA był właśnie ten mały, włoski motocykl. Nie wywołał tylu emocji, co TRK800, ale naprawdę warto o nim wspomnieć. Do...

Gdańszczanin pobił motocyklistę, ukradł też jedenaście jednośladów. Postawiono mu 20 zarzutów

W miesiąc przywłaszczył aż 11 jednośladów - motocykli i motorowerów. Przedsiębiorczy 23-latek z Gdańska wpadł przez przypadek. Ciąży na nim 20 zarzutów... Funkcjonariusze gdańskiej policji,...