Obecnie coraz więcej osób posiada prywatny samochód i w zasadzie trudno jest sobie nam wyobrazić, by przestać być mobilnym. Samochód potrzebny jest do przemieszczania się w sposób wygodny oraz szybki. Tak osobie fizycznej jak i firmie potrzebna jest możliwość transportu. Jednak na co zwracać uwagę przy kupnie nowego lub używanego samochodu oraz o czym należy pamiętać, aby uniknąć niepotrzebnych i przykrych niespodzianek, o tym parę słów poniżej.

Załóżmy, że potrzebujesz samochodu (na swój użytek czy firmowy, to bez znaczenia) na rynku masz wiele możliwości samochody używane i nowe. Gdy zdecydujesz się już na konkretny model (powiedzmy na przykład Toyotę Yaris) możesz zacząć przebierać w ofertach i ustalić szczegóły, które przeważą podczas kupna samochodu. Wybrać samochód i go kupić to jedna sprawa, druga to załatwienie wszystkich formalności związanych z owym zakupem. Po spisaniu umowy kupna-sprzedaży użytkownik samochodu musi je ubezpieczyć od odpowiedzialności cywilnej. Trzeba pamiętać, że należy również zapłacić podatek przy zakupie samochodu. Nie masz zbyt wiele czasu – w ciągu 14 dni od dnia zakupu samochodu mamy obowiązek złożenia deklaracji we właściwym Urzędzie Skarbowym (w zależności od miejsca zameldowania właściciela pojazdu).

Podatek przy zakupie samochodu jest ważną sprawą i nie należy jej lekceważyć. Urząd pobierze od nas opłatę w wysokości 2 procent wartości naszego samochodu, w zależności od tego jaka cena plasuje się na rynku, a nie w jakiej zakupiliśmy pojazd. Aby obniżyć kwotę podatku możemy odwołać się od decyzji urzędu i prosić o wycenę rzeczoznawcę, to z kolei kosztować nas będzie około 200-300 złotych, dlatego warto zastanowić się czy się nam to opłaca.

Podczas kupna samochodu warto wiedzieć, że nie mamy zbyt wiele czasu na zapłacenie podatku do Urzędu Skarbowego. Do kosztu zakupu najlepiej od razu doliczać sobie koszt podatku, aby później nie mieć niemiłych niespodzianek i problemów wynikających z niezapłaceniem ustawowych należności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.