Wiele wskazuje na to, że zima w najbliższym czasie nie wróci do Polski. Temperatury póki co wyraźnie przekraczają 0 stopni Celsjusza, a długoterminowe prognozy pogody zapowiadają nadejście wiosny. Jest to dobry czas na przeprowadzenie wstępnych oględzin samochodu, które pozwolą przygotować nasz samochód na nadejście cieplejszej pory roku.
Wiosną często spod śniegu wyłaniają się dziury, które stanowią spore niebezpieczeństwo dla zawieszenia samochodowego. Zawieszenie zimą ulega znacznie szybszemu zużyciu, aniżeli ma to miejsce w innych porach roku. Jest to jeden z głównych powodów, dla którego pod koniec zimy warto dokładnie przebadać m.in. przeguby drążków kierowniczych oraz sprawdzić stan amortyzatorów. Wspomniane elementy poddawane są zdecydowanie największym obciążeniom, a ich wymiana nie jest kosztowna na tle innych auto części. Po czym możemy poznać, że części zawieszenia uległy uszkodzeniu? Najczęściej objawia się to w postaci drgań na kierownicy bądź niepokojących dźwięków dochodzących z okolic kół. Jeśli zależy Ci na zakupie renomowanych części samochodowych, które będą w stanie bezproblemowo wytrzymać eksploatację z rzędu wielu tysięcy kilometrów to szukaj amortyzatorów w iParts.pl. Gdy upewnisz się, że z zawieszeniem w naszym samochodzie jest wszystko w porządku będziemy mogli przejść do dalszych oględzin auta.
Sprawdźmy w jakiej kondycji po zimie znajduje się układ hamulcowy naszego samochodu. Często na wiosnę gołym okiem widać skorodowane bębny i tarcze hamulcowe – wówczas będziemy musieli przeprowadzić ich wymianę. W związku z tym, że zimą hamujemy częściej, sprawdźmy dodatkowo poziom płynu hamulcowego oraz czy w samym zbiorniku nie gromadzi się wilgoć.
Pozostaniemy jednak w okolicach podwozia, które ze względu na działanie piasku, soli oraz śniegu może znajdować się w nie najlepszym stanie. Właśnie dlatego absolutną koniecznością po zakończeniu zimy jest dokładne umycie podwozia oraz okolicy nadkoli. Jeżeli zaobserwujemy powstające ogniska korozji, czy też różne wżery to wówczas zaleca się, aby konserwację nadwozia zlecić specjalistom. Szczególną uwagę zwróćmy na tłumik, który często po zimie ulega korozji.
Nadejście wiosny oznacza przede wszystkim zmianę opon z zimowych na letnie. W teorii taką wymianę powinno się przeprowadzić, gdy temperatura w dzień na stałe utrzymuje się w okolicach 7 stopni Celsjusza, lecz w praktyce, głównie w celu poszukiwania oszczędności, kierowcy decydują się na taki zabieg nieco później. Opony zimowe często nazywane są również wielosezonowymi, przez co kierowcom wydaje się, że mogą być eksploatowane niezależnie od warunków drogowych. Oczywiście, można jeździć na oponach zimowych w lecie, jednak wówczas tracą one swoje właściwości, a oprócz tego ulegają znacznie szybszemu zużyciu.