Wymiana żarówki w lampce czy żyrandolu przebiega zwykle w zasadzie bezproblemowo: należy wybrać żarówkę o odpowiedniej mocy i właściwym gwincie, a zamontowanie jej w oprawie to kwestia kilku chwil. Wydawać by się mogło, że wymiana żarówek samochodowych to także proste zadanie. Tymczasem może przysporzyć sporych problemów, zwłaszcza jeśli żarówka przepali się gdzieś w trasie. Szczególnie istotne są światła mijania, ponieważ należy włączać je zarówno w dzień, jak i w nocy. Co musisz wiedzieć, by nie zaskoczyła Cię żadna sytuacja związana ze światłami mijania?
Dlaczego światła mijania są tak ważne?
Światła mijania to najbardziej uniwersalny rodzaj oświetlenia: może być używane stale – niezależnie od pory dnia i warunków atmosferycznych. Na światła mijania mówi się także „światła krótkie” W krajach europejskich światła mijania są ustawione w taki sposób, by mocniej oświetlały prawą stronę drogi – dzięki temu nie oślepiają kierowców jadących z naprzeciwka. Jeśli pojazd nie jest wyposażony w światła do jazdy dziennej, to właśnie światła mijania należy mieć włączone podczas ruchu pojazdu w dzień. Jeśli z kolei jest możliwość korzystania ze świateł dziennych, światła mijania włącza się od zmierzchu do świtu (razem ze światłami drogowymi), podczas holowania oraz w warunkach pogorszonej przejrzystości powietrza, np. w czasie mgły lub silnych opadów deszczu.
Wymiana żarówek – najważniejsze informacje
Przede wszystkim warto zapamiętać zasadę, że im wydajniejsza żarówka, tym krócej będzie świeciła. Jeśli żarówki przepalają się często, może to wynikać z wyższego napięcia w instalacji auta. Gdy zauważymy przepaloną żarówkę, warto sprawdzić od razu całe oświetlenie w samochodzie – możliwe, że wymienić trzeba będzie kilka żarówek.
Dobrą praktyką jest posiadanie co najmniej po jednej zapasowej żarówce z każdego rodzaju. O ile żarówki do świateł pozycyjnych możesz bez problemu kupić na każdej stacji benzynowej, to jednak jeśli chodzi o żarówki świateł mijania i świateł drogowych lub przeciwmgielnych, warto zainwestować w produkty wysokiej jakości. Dzięki temu zyskasz gwarancję dłuższej żywotności oraz lepszej widoczności na drodze. Zastanawiasz się, jakie żarówki zamówić? Najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z mechanikiem, który podpowie konkretne rozwiązania: możesz zdecydować się na zakupy online, dzięki czemu kupisz komplet wszystkich niezbędnych żarówek w atrakcyjnej cenie.
Żarówki H7, H11… co oznaczają te symbole?
Zarówno żarówki H7, jak i żarówki H11 to żarówki przeznaczone do świateł mijania. Czym zatem różnią się między sobą? Żarówki H7 są żarówkami dwuwłóknowymi: pierwsze włókno świeci jako światła mijania, a drugie – jako światła drogowe (długie). Żarówki H11 są z kolei żarówkami jednowłóknowymi i działają wyłącznie jako światła mijania. Co ważne, żarówki świateł mijania są dedykowane konkretnym modelom samochodów. Nie wystarczy zamienić żarówki H11 na H7, by moc korzystać ze świateł drogowych.
W sklepie internetowym Metler znajdziesz bogaty wybór żarówek świateł mijania wysokiej jakości znanych marek. Zarówno żarówki H7, jak i H11 generują jasne światło, które doskonale oświetla drogę i zapewnia bezpieczeństwo podczas jazdy w każdych warunkach; nie oślepiają przy tym kierowców jadących z naprzeciwka.
Przepalona żarówka – czy można wymienić ją samodzielnie?
W starszych modelach samochodów wymiana żarówek jest o wiele prostsza, jednak nawet w tym wypadku osoby, które nie robiły tego wcześniej mogą mieć pewien problem. Warto w takiej sytuacji skorzystać z instrukcji, filmów instruktażowych lub porady mechanika. Co kilka tysięcy kilometrów oraz przed wyjazdem w trasę dobrze jest sprawdzić, czy wszystkie żarówki świecą prawidłowo. Brak oświetlenia to nie tylko ryzyko mandatu – narażasz także siebie oraz współpasażerów na niepotrzebne ryzyko. W przypadku stwierdzenia awarii oświetlenia policjanci mogą pouczyć kierowcę lub nawet zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. Oszczędź sobie nieprzyjemności i dbaj o to, by zawsze poruszać się samochodem ze sprawnym oświetleniem.