sob., 24 Lip 2021

Opony do motocykla – oznaczenia, indeks prędkości, rozmiary

-

Zakup opon motocyklowych to wielka przygoda. Kierowca musi nie tylko wziąć pod uwagę typ motocykla, parametry, rozmiary, ale także dopasować opony do swojego stylu jazdy. Dlatego też w tym artykule podpowiadamy, jak wybrać opony do motocykla. 

Zdjęcie z oznaczenia opon zaczerpnięte ze strony Autodoc.pl

Oznaczenia opon — co oznaczają?

Zacznijmy od początku — żeby motocyklista wybrał właściwą oponę, musi wiedzieć, jak odczytać jej oznaczenia. Jako przykład weźmiemy oznaczenie na powyższym zdjęciu: 205/60R 16. 

Pierwsza liczba oznacza szerokość opony w mm: opona w naszym przykładzie ma szerokość 205 mm. Szerokość opon należy dobrać pod szerokość felgi. Jeśli obydwa parametry nie będą dopasowane, to opona zmieni swój kształt po montażu, co może negatywnie wpłynąć na właściwości jezdne opony. 

Druga liczba oznacza profil opony, czyli stosunek wysokości opony do jej szerokości. Ta wartość jest podawana w procentach. Czyli, jeśli oznaczenie opony to 205/60, to stosunek wysokości do szerokości wynosi 60%, co daje 123 mm wysokości. Nie zaleca się eksperymentowania z profilem opony, ponieważ niewłaściwie dobrany profil negatywnie wpływa na sterowność motocykla w zakrętach i jego stabilność. Najlepiej stosować się do zaleceń producenta pojazdu.

Kolejnym oznaczeniem jest ‘-’, ‘R’ lub ‘B’. Myślnik oznacza oponę diagonalną, ‘R’ wskazuje na oponę radialną, a ‘B’ – oponę diagonalną z opasaniem. Jakie są różnice pomiędzy nimi? Na samym początku warto powiedzieć, czym jest osnowa. Osnowa, także zwana karkasem to podstawowa konstrukcja, która nadaje oponie kształt. Jest również odpowiedzialna za wytrzymałość gumy oraz zabezpieczenie jej przed odkształceniami spowodowanymi jazdą. Różnica między oponami radialnymi a diagonalnymi głównie polega na ułożeniu warstw osnowy. W przypadku opon diagonalnych osnowa ma prostszą budowę niż w przypadku opon radialnych, co powoduje, że ścianki boczne są grubsze i tym samym opona jest trwalsza i lepiej tłumi nierówności. Z tego powodu świetnie nadaje się do motocykli terenowych. Ma jednak niski indeks prędkości, przez co nie nadaje się do montażu w motocyklach sportowych. Opony diagonalne z opasaniem to rodzaj pośredni. Dzięki opasaniu eliminowany jest odkształcanie opony, co jest bardzo uciążliwe w oponach diagonalnych. 

Czwarte oznaczenie to średnica opony, która podawana jest w calach. W naszym przykładzie opona ma 16 cali. 

Pozostałe oznaczenia, na które trzeba zwrócić uwagę. 

 • Indeks nośności opony, który jest podawany w kilogramach. Informuje o maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu opony. Indeks prędkości i indeks nośności są od siebie zależne. 
 • Indeks prędkości, czyli maksymalna dopuszczalna prędkość motocykla pod maksymalnym obciążeniem. Są oznaczone za pomocą dużej litery od A do Y, przy czym A ma najniższą dopuszczalną prędkość, a Y — największą. ZR oznacza +240 km/h. 
 • TWI – Według polskiego prawa bieżnik opony motocyklowej musi wynosić co najmniej 1,6 mm i nie mniej niż 1 mm w przypadku opon do skutera — mniejsze bieżniki są niedopuszczalne. 
 • Front – oznacza oponę przednią. 
 • Rear – opona tylna. Montaż tylnej opony na przód motocykla i vice versa jest niedopuszczalny. Dlaczego? Przednie opony przyjmują większość siły hamowania, a głównym zadaniem tylnych jest przenoszenie mocy maszyny na drogę. Opony przednie i tylne mogą różnić się też składem mieszanek gumowych. 
 • TT – od ang. ‘Tube Type’, czyli opona dętkowa. 
 • TL – ‘Tube Less’ – opona bezdętkowa. Opony bezdętkowe są bezpieczniejsze niż opony TT, ale też droższe. 
 • DOT – ‘Date of Production’ określa tydzień oraz rok produkcji opony. Oznaczenie 1220 oznacza, że opona została wyprodukowana w 12 tygodniu 2020 roku. DOT świadczy też o tym, że opony są zgodne z normami bezpieczeństwa Departamentu Transportu. 
 • A – opona została skonstruowana specjalnie dla konkretnego modelu motocykla
 • M/C – opona jest przeznaczona wyłącznie do motocykli 
 • NHS – ‘Not for Highway Service’. To znaczy, że opona nie ma homologacji drogowej. 

Kiedy wymienić oponę motocyklową?

O zakupach nowej opony trzeba pomyśleć, jak tylko zauważymy uszkodzenie opony, zwykle jest to jej przebicie. Opony mogą nie nadawać się do dalszego użytku po wypadku, uderzeniu w wysoki/ostry krawężnik. Motocyklista powinien też monitorować zużycie bieżnika: nie może spaść poniżej 1,6 mm. Jazda z uszkodzoną oponą nie tylko jest wykroczeniem, ale też nie daje odpowiedniej przyczepności i osiągów.

Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Jaki najlepszy uchwyt na telefon do motocykla, roweru, samochodu? SP Connect! [VIDEO, TEST, OPINIA]

Uchwyty motocyklowe na telefon mają swoich zwolenników jak i przeciwników. Ja byłem przez długi czas jakoś pomiędzy. Teraz przekonałem się jak fajnym rozwiązaniem, oczywiście...

BMW R 1250 RT – turystyk (prawie) doskonały [recenzja, opinia, video, dane techniczne, galeria]

Szybki, mocny, elastyczny i potwornie wygodny. Taki powinien być BMW R 1250 RT 2021. Od motocykla tej klasy należy oczekiwać maksimum wygody, która niezmiennie...

Motocyklem dookoła Polski: Pod zakaz, przez Słowację i pierwsza gleba…

Po wielu miesiącach przygotowań nadszedł długo wyczekiwany czas wyjazdu. Motocykl został spakowany dzień wcześniej i odstawiony do magazynu firmy w której pracuję, aby spokojnie...

Raport Najwyższej Izby Kontroli – policyjne alkomaty mogą oszukiwać

Najnowszy raport NIK wykazał kolejne zaniedbania. Tym razem pod lupę wzięta została policja, w której wykazano, że aż w 9 na 10 skontrolowanych komendach,...

Czy na skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym należy używać kierunkowskazu?

Nie tylko przejazd przez skrzyżowania z pierwszeństwem łamanym, ale również odpowiednia sygnalizacji kierunku jazdy sprawia wielu kierującym spory problem. Aby uniknąć mandatu, ale także...