Jaki kask kupić? Jaką normę powinien spełniać? Czy wystarczy tylko ECE, czy może powinien dodatkowo mieć naklejkę z napisem SNELL na skorupie? Czym jest SHARP, a co to jest DOT? Postaram się przybliżyć wam homologacyjne kryteria kasków, abyście łatwiej mogli podjąć decyzję zakupową – jeśli oczywiście kierujecie się głównie kryterium bezpieczeństwa.

Na wstępie pragnąłbym zaznaczyć, że artykuł ten jest pierwszym z serii artykułów traktujących o homologacjach, testach i procesach certyfikacji kasków motocyklowych. To swoisty wstęp do szczegółowych analiz poszczególnych norm homologacyjnych. Bo od czegoś trzeba zacząć…

Zatem od początku

Wraz ze zwiększającą się prędkością osiąganą przez motocykle zaczęto poważniej zastanawiać się nad zabezpieczeniem głowy motocyklisty. I tak w latach 30. XX wieku powstawały pierwsze konstrukcje kasków, budową przypominające ówczesne garnki. Dlaczego tak? Bo były to prymitywne skorupy stworzone z płótna nasączonego żywicą lub masy papierowej, a wnętrze ich było wyścielone dodatkowym materiałem, który można było ściągnąć co pozwalało regulować wielkość kasku. Przełomem po II Wojnie Światowej były wyroby marki Cromwell. Firma wprowadziła mocną zewnętrzną powłokę, która wykonana była z włókna wulkanicznego, a w latach 50. jako pierwsza wyprodukowała kask z tworzywa sztucznego. Dla przypomnienia, w Polsce jazda w hełmie ochronnym obowiązuje od 1 października 1968 roku, a mówi o tym Rozporządzenie Ministrów Komunikacji i Spraw Wewnętrznych z dnia 20 lipca 1968 roku w sprawie ruchu na drogach publicznych (Dz.U. 1968 nr 27 poz. 183).

jaki kask motocyklowy kupić bezpieczeństwo

 

Po co komu kask

Krótko mówiąc, każdy kto chce jechać motocyklem musi mieć na swojej głowie kask, a jego wybór nie powinien opierać się jedynie na rodzaju, malowaniu, przyciemnieniu wizjera, czy też dodatkach jakie oferuje producent. Niezależnie, czy wybierzemy integralny, szczękowy, otwarty, czy crossowy powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, jaką dany produkt posiada homologację. To ona mówi nam o tym, czy kask jest przetestowany i spełnia odpowiednie normy, a tym samym czy jest dla nas bezpieczny. Wiadomo, wielu jest znawców mówiących, że kask to może i działa, ale tylko do 50 km/h, a powyżej to już ozdoba. Sądzę jednak, że temat był przeanalizowany przez grono znacznie tęższych głów i nie jest to fanaberia garstki ludzi. W przeciwnym razie, po co kaski zawodnikom chociażby MotoGP? Do przejazdu przez pit-lane?

Przechodząc do sedna sprawy, treść podzieliliśmy na kilka części, tak aby skupić się na jednej homologacji w jednym artykule. Aby dobrze zrozumieć treść i procesy testów wytrzymałościowych musimy na początku wziąć na tapet różnicę pomiędzy certyfikatem a homologacją.

Jak nie wpaść w pułapkę: homologacja a certyfikat

Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Wiedzą to zwłaszcza ci, którzy mieli już za sobą nieprzyjemne zdarzenia drogowe. Swoją uwagę skupiamy teraz na ochronie naszej głowy, a więc na temacie niebanalnym. Przedział cenowy kasków dopuszczonych do sprzedaży jest bardzo duży (od 200 do nawet 5000 zł i więcej), więc w pełni zrozumiałe są dylematy jakie się w nas kłębią podczas zakupu. Który będzie odpowiedni? Czy będzie bezpieczny?

ECE 22.06 – nowa norma bezpieczeństwa kasków motocyklowych. Co się zmieni?

Podstawową rzeczą, na jaką musimy zwrócić uwagę, jest kwestia certyfikatu i homologacji, gdyż jak się okazuje to nie to samo. To, że dany produkt posiada tzw. zgodność europejską (certyfikat CE), nie jest jednoznaczne z posiadaniem atestu spełniania norm bezpieczeństwa zawartych w obowiązującej homologacji ECE R22-05. Do zdobycia takiego atestu konieczne jest przekazanie przez producenta swojego produktu do instytutu, w którym przeprowadzane są określone przez wyżej wymienioną normę testy. Gdy kask uzyska pozytywny wynik, informacja przekazywana jest do organów homologacyjnych danego kraju, w którym obowiązują unijne normy i wydawana jest homologacja, z oznaczeniem tego kraju. Na ten fakt należy być szczególnie wyczulonym przy tańszych produktach. Producenci i importerzy często oznaczeniem CE chcą przysłonić fakt braku posiadania homologacji. Nie dajcie się nabrać! Takiego kasku nie powinniście zakładać na głowę. Taki sam certyfikat CE posiada zwykły kuchenny garnek…

różnica między homologacją ECE a certyfikatem CE kask motocyklowy czy garnek

 

Jakie są rodzaje homologacji i gdzie na kasku ich szukać?

ECE R22.05 – dyrektywa odnosi się do wszystkich krajów ECE (Europejskiej Unii Ekonomicznej) i wszystkie kraje będące członkiem Unii przyjęły ten standard jako obowiązujący. Kaski niespełniające standardu ECE R22/05 mogą co prawda być sprzedawane legalnie (aukcje z kaskami za 30 zł), ale nie są dopuszczone do ruchu w krajach Unii Europejskiej (poza kilkoma wyjątkami). Standard ECE R22/05 pośród wielu innych stawia na testowanie tłumienia uderzenia, wytrzymałości pasa podbródkowego, zachowania się kasku w sytuacji zsuwania się i jego wytrzymałości.

norma ECE R22-05 dla kasków motocyklowych na czym polega

Przeczytaj koniecznie: Encyklopedia kasków motocyklowych, czyli skąd jest dany producent

DOT – obowiązuje na rynku amerykańskim i kanadyjskim, oznacza badanie zgodności z wymogami bezpieczeństwa FMVSS nr 218 dla kasków motocyklowych – FMVSS jest Federalną Normą Bezpieczeństwa Pojazdów Samochodowych. Kask z DOT spełnia minimalne normy dotyczące pochłaniania wstrząsów, odporności na przebicia i posiada pasek podbródkowy, który ma odpowiednią rozciągliwość. W odróżnieniu do ECE R22.05 badania przeprowadzane są na określonych powierzchniach kasku a nie jedynie punktowo.
homologacja DOT czym różni się od ECE R22.05

SHARP – to inicjatywa informacyjna dla konsumentów, która została zainicjowana przez brytyjski Departament Transportu (DfT) w 2007 roku. W wyniku badań, które ujawniły rzeczywiste różnice w poziomie bezpieczeństwa kasków motocyklowych dostępnych w Wielkiej Brytanii. Poprzez pięciostopniową skalę gwiazdek określa poziom bezpieczeństwa kasku. Pomysł założycieli polegał na uzupełnieniu testu ECE testami bezpieczeństwa opartymi o zalecenia – bez wątpienia najbardziej wpływowego i kompleksowego spojrzenia na rolę kasków motocyklowych w obrażeniach i wypadkach śmiertelnych – badanie COST 327.

co to jest certyfikat SHARP czym jest czym różni się od norm ECE

SNELL – Snell Foundation ma jeden z najbardziej zaawansowanych i najbardziej obciążonych obiektów do testowania kasków na świecie. Laboratorium testowe kasków Snell w Kalifornii jest jednym z niewielu w Stanach Zjednoczonych akredytowanym zgodnie z ISO 17025 przez Amerykańskie Stowarzyszenie Akredytacji Laboratoryjnej (A2LA). Bez wątpienia przeprowadzane są tam najbardziej restrykcyjne badania kasków. Zakładając kask z poniższym oznaczeniem macie pewność, że chronicie głowę skorupą z najwyższej półki.

czym jest certyfikat i normy SNELL czym różnią się od ECE SHARP DOTOznaczenia wszystkich tych homologacji i certyfikacji znajdują się na tylnej części kasku oraz na pasku podbródkowym.

gdzie szukać oznaczeń DOT SNELL ECE SHARPZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.