Zmiany, zmiany, zmiany! Idą zmiany! Wraz z rozwojem technologii, testy, jakim poddawane są kaski motocyklowe dopuszczone do sprzedaży, od dawna były zbyt łagodne w stosunku do tego, jakie być powinny. W połowie 2020 zostanie poddana pod głosowanie nowa norma, która zaostrzy obowiązujące w tym względzie przepisy.

Do tej pory w Polsce, a także w ponad 60 innych krajach Europy, ale i nie tylko, obowiązywała norma ECE 22.05, ustanowiona przez Europejską Komisję Gospodarczą Organizacji Narodów Zjednoczonych. Już niedługo ma wejść nowa norma ECE 22.06, wprowadzająca zmiany mające na celu zwiększenie wymagań wobec jedynej ochrony naszej głowy, jaką mamy podczas jazdy motocyklem.

O nowej normie ECE 22.06 pisaliśmy już 2 lata temu…

kaski-nowa-norma-ECE-22.06

Zmiany, jakie mają nastąpić w związku z normą ECE 22.06

Przede wszystkim będzie ostrzej. ECE 22.06 ma wymóc na producentach polepszenie jakości oferowanych kasków motocyklowych. Ma to zwiększyć ich bezpieczeństwo i wyeliminować z rynku słabej jakości produkty. Jakich, więc zmian możemy się spodziewać?:

  • bardziej rygorystycznych testów uderzeniowych. Prędkość uderzenia zostanie zwiększona z 7,5 m/s do 8,2 m/s. Dodatkowo będzie również przeprowadzony test zderzeniowy z małą prędkością. Ma to imitować sytuację, gdzie motocyklista sunący po ziemi porusza się z niewielką już prędkością, ale nadal uderza głową o ziemię. Badania wykazały, że niektóre kaski radzące sobie doskonale z tłumieniem siły uderzeń przy dużej prędkości, wbrew pozorom, nie radzą sobie tak dobrze przy tych drugich. Dzieje się tak z powodu ich sztywnej struktury, która nie odkształca się i tym samym nie absorbuje odpowiednio siły uderzenia przy mniejszych prędkościach.
  • zwiększenia liczby punktów uderzeniowych o kolejne 4 lub 6 w zależności od rodzaju kasku
  • wprowadzenia dodatkowego testu uderzeniowego, gdzie sprawdzana będzie siła obrotowa, która może powstać w sytuacji, kiedy uderzymy nagle w jakiś wystający element jak na przykład krawężnik. Badania udowadniają, że nagłe uderzenie powodujące silny skręt głowy może spowodować poważne uszkodzenia mózgu. W praktyce testem sprawdzającym zachowanie się kasku, będzie upuszczenie kasku pod kątem, na ustawione pod kątem kowadło.
  • zmianom ulegnie też testowanie wizjerów. Siła, jaką będą musiały przyjąć, będzie również zwiększona.
  • całkowicie nowym aspektem jest wprowadzenie testów dla akcesoriów, które coraz częściej są montowane przy kaskach. Intercomy, kamery, które producenci oferują razem z kaskiem, będą również sprawdzane pod kątem czy ich obecność nie wpływa niekorzystnie na bezpieczeństwo stosowanych kasków.
  • jeżeli kask ma blendę, będzie on również testowany, jak zachowa się podczas testów kiedy blenda będzie ustawiona w pozycji roboczej. Sama zaś blenda musi działać i pracować niezależnie od wizjera.

Jednym słowem ma być bezpiecznej!

Kiedy na półkach pojawią się kaski z ECE 22.06?

Ostateczne regulacje mają zostać zatwierdzone w połowie roku 2020. W praktyce producenci będą mieli 3 lata, aby wycofać ze sprzedaży kaski niespełniające wymagań nowej normy. Może to być bardzo ciekawy czas dla nas jako konsumentów. Ze sklepów powoli będą znikać kaski słabej jakości, które nie będą w stanie spełnić nowych wymagań. Dodatkowo, jak przy każdych zmianach, mogą pojawić się ciekawe wyprzedaże przy okazji opróżniania magazynów.ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.