Kompleksowa mapa dróg nieutwardzonych w Polsce [prezentacja, opinia]

-

Gdzie jechać na offroad, a gdzie na szuter? Jak zaplanować trasę przejazdu treningowego lub przygody podobnej do przejazdu odcinkiem trasy TET? Może do tego posłużyć stworzona przez motocyklistów mapa nieutwardzonych dróg w Polsce Offroad Polska.

  • Co oferuje strona Offroad Polska
  • Skąd pochodzą dane
  • Do czego wykorzystać prezentowane informacje
  • Zrobione przez motocyklistów, dla motocyklistów

Kompleksowa mapa dróg nieutwardzonych w Polsce [prezentacja, opinia]

Stworzona przez trójkę zapaleńców mapa zawiera wyznaczone drogi na podstawie danych z geoportalu Bazy Danych Obiektów Topograficznych BDOT10k. Zaznaczono na niej drogi gminne i powiatowe, posiadające nawierzchnie nieutwardzone (tłuczeń, żwir, grunt naturalny, nawierzchnia gruntowa).

Mapy prezentowane są w podziale na województwa oraz posiadają informację na temat ich aktualności. Jednocześnie autorzy strony zaznaczają, że dane przedstawione są jedynie w celach informacyjnych i nie stanowią potwierdzenia ani pozwolenia na poruszanie się pojazdami silnikowymi w tych miejscach.

Wykorzystana technologia to ogólnodostępne funkcjonalności Google. Mapy można zatem udostępniać na Facebooku, Twitterze, wysyłać mailem lub zamieszczać na swojej stronie (przykład poniżej).

 

Do czego może posłużyć strona?

Istnieje kilka aplikacji na telefon umożliwiających wyznaczenie tras przejazdów za pomocą siatki punktów orientacyjnych czy wyznaczania tras przejazdów np. opisywana przez nas w minionym roku aplikacja Calimoto. Mapa przedstawiona na stronie nie służy do nawigacji, stanowi jednak świetne źródło danych do zaplanowania tras przejazdów w dowolnym miejscu naszego kraju. Osoby przedsiębiorcze posiadające odrobinę smykałki lub doświadczenia z planowaniem tras drogami nieutwardzonymi z pewnością będą w stanie zestawić dane z mapy Offroad Polska z informacjami na temat dostępności dróg i np. dostępną od maja 2021 listą darmowych miejsc do dzikiego biwakowania. W tych trudnych dla nas wszystkich czasach pandemii, zakładania i zdejmowania obostrzeń czy innych lockodwnów, to co może nam pomóc je przetrwać, to kolejna przygoda.

Stworzenie takiej mapy to świetna inicjatywa. Prezentująca ją strona jest prosta i nie posiada zbędnych upiększeń czy funkcjonalności. Autorzy zamieścili na portalu informację, że można zasilić portfel ich projektu za pomocą wpłat przez PayPal. Nie napisali jednak czy projekt będzie rozwijany, ani na co pójdą wpłacone fundusze.
Zapraszamy do odwiedzenia portalu i napisania w komentarzach, co sądzicie o takiej inicjatywie lub podzielenia się swoimi doświadczeniami.

Stronę znajdziecie tutaj

Jarek Dobrowolski
Jarek Dobrowolski, miłośnik dwóch kółek, którego nie zatrzymuje nic poza głębokimi śniegami. Autor kilku projektów literackich. Celem jednego z nich jest przekroczenie granicy pomiędzy byciem turystą, a rasowym podróżnikiem i odnalezienie prawdziwego znaczenia tego czym jest przygoda i jak ją rozumiemy. Ciągle poszukujący minimalistycznych rozwiązań przynoszących maksymalne efekty ostrożnie dobiera wyposażenie oraz szlifuje umiejętności. Beznadziejnie zakochany w swoim BMW R1150 GS adventure.

2 KOMENTARZE

  1. Klikam, otwierają się Mapy i widzę „Mazowieckie” i nic więcej, pusty ekran. Wpisuje coś, to przechodzi prosto do normalnych Map Google.

  2. Fajny pomysł, ale wrzucenie na mapy jakiś pasków z danymi z jakiegoś portalu to niestety nie to. Legalne trasy offroadowe wymagają, aby choć raz się po nich przejechać, ale fakt – to dobry materiał wyjściowy, aby coś powstało dobrego i użytecznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Jaki pokrowiec na motocykl na zewnątrz, zimę, motor z kufrem, wodoszczelny, plandeka Lidl, OLX, Oxford, Moretti

Dobry pokrowiec na motocykl to absolutny must have dla wszystkich, którzy trzymają swoje cacko pod chmurką, ale nie tylko dla nich. Czym się kierować...

Co motocyklowego robić w weekend 25-27.11? Choć śnieg za oknem, dwie propozycje są! [spotkanie, zlot, motomikołaje, andrzejki]

W sklepach powoli zaczęło się świąteczne szaleństwo. Za nami też pierwszy śnieg. Tylko patrzeć, jak na ulicach zobaczymy motocyklowych mikołajów i mikołajki. Na razie...

Marc Marquez: ALL IN – już niebawem premiera nowego serialu

Pierwszy serial dotyczący wyścigów klasy królewskiej opublikowany na platformie Amazon nie spotkał się z pochlebnymi opiniami. Twórcy postanowili jednak stworzyć jego kontynuację w nieco...

Jaka kara grozi za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC w motocyklu w 2023 roku?

Rok 2022 obfituje w spore zmiany, które dotknęły wszystkie kierowców. Były pozytywne i negatywne, ale niewielu wie, że jedna z nich drastycznie odbije się...

Najpopularniejsze problemy z samochodami — bądź gotowy na te usterki

Od czasu do czasu każde auto się psuje. Jeśli posiadasz więc swój samochód, przygotuj się na usterki. Dobrze wiedzieć, jakie awarie zdarzają się najczęściej...