_SLIDERBiwak w lesie, nocowanie pod namiotem, tarpem legalne w Polsce? Tak od...

Biwak w lesie, nocowanie pod namiotem, tarpem legalne w Polsce? Tak od 1 maja!

-

Lasy Państwowe szykują w tym roku nie lada gratkę dla fanów biwakowania w lesie. Po sukcesie programu pilotażowego „Zanocuj w lesie”, który zakładał wyznaczenie na terenie Polski 46 testowych miejsc do biwakowania na dziko, LP wyznaczają kolejne miejsca, gdzie będzie można za darmo rozbić namiot lub powiesić hamak!

  • powstają specjalnie wyznaczone obszary do dzikiego biwakowania
  • miejsca będą wyznaczone w każdym z 429 nadleśnictw
  • biwakować w tych miejscach można od 1 maja 2021
  • biwakowanie powinno odbywać się zgodnie z ustalonym regulaminem

W 2020 roku pilotażowy program biwakowania na dziko objął 46 miejsc o łącznej powierzchni ok 65 tys. ha (czyli 650 000 000 m2). W 2021 możemy spodziewać się takich miejsc w każdym nadleśnictwie w Polsce!

Biwak z hamakiem i tarpem zamiast namiotu

Co to oznacza dla nas motocyklistów?

Jeżeli tylko lubisz podróżować z namiotem lub hamakiem, pamiętając o przestrzeganiu regulaminu, będziesz mieć możliwość biwakowania legalnie i za darmo. Oto kilka z najważniejszych zasad:

  • sprzątamy po sobie (!) – tego raczej nie trzeba nikomu tłumaczyć, prawda?
  • nocować możemy do 2 nocy
  • w jednym miejscu może przebywać maksymalnie 9 osób
  • nocleg powyżej ww. kryteriów należy zgłosić mailowo (do wybranego nadleśnictwa – odpowiedź pozytywna stanowi formalne pozwolenie)
  • używanie kuchenek gazowych będzie dozwolone jedynie w miejscach, w których prowadzony był pilotaż w 2020 

Wszystkie dostępne od 01.05.2021 obszary można odnaleźć w Banku Danych o Lasach.
Lasy Państwowe przygotowały też stronę z Q&A dotyczącymi biwakowania w lesie.

Regulamin programu „Zanocuj w lesie”.

Uwaga, możliwość legalnego biwaku w lesie nie oznacza możliwości wjazdu do lasu pojazdem mechanicznym. Motocykl powinien pozostać na parkingu, na miejscu do tego wyznaczonym, a my powinniśmy odbyć pieszą wycieczkę w kierunku miejsca biwakowego. Niestety tak to w tym momencie wygląda…

Motocyklem zimą pod namiot? Mroźne testy sprzętu biwakowego!

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Jarek Dobrowolski
Jarek Dobrowolski
Jarek Dobrowolski, miłośnik dwóch kółek, którego nie zatrzymuje nic poza głębokimi śniegami. Autor kilku projektów literackich. Celem jednego z nich jest przekroczenie granicy pomiędzy byciem turystą, a rasowym podróżnikiem i odnalezienie prawdziwego znaczenia tego czym jest przygoda i jak ją rozumiemy. Ciągle poszukujący minimalistycznych rozwiązań przynoszących maksymalne efekty ostrożnie dobiera wyposażenie oraz szlifuje umiejętności. Beznadziejnie zakochany w swoim BMW R1150 GS adventure.

3 KOMENTARZE

  1. To, że można biwakować nie oznacza, że można motocyklem wjechać do lasu, a w waszym artykule nie zwróciliście na to uwagi. Obszary pilotażowe są wyznaczone dla osób niezmotoryzowanych albo tych którym nie przeszkadza zostawienie pojazdu na parkingu i przemaszerowanie pewnej odległości. Jak zaczniecie nagłaśniać, że teraz motocykliści mogą legalnie nocować w lesie – to co niektórzy mogą się negatywnie zaskoczyć.

  2. Może wjechać do lasu motocyklem nie można, ale – jeśli ktoś chce nocować przy swojej maszynie – jest pewna furtka w przepisach. PoRD wskazuje jasno, że osoba prowadząca (w sensie idąca obok i pchająca) jednoślad jest pieszym. (Kodeks drogowy – Prawo o ruchu drogowym (UPRD), art. 2 pkt 18: „,,pieszy” – osobę znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej;”)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ