niedz., 14 sie 2022

Motocyklem do Monte Negro. 10 największych atrakcji Czarnogóry, które koniecznie musicie zobaczyć

-

Czarnogóra to prawdziwa skarbnica atrakcji. Mimo niewielkich rozmiarów, kraj ten ma wszystko, co potrzebne podróżnikom: wspaniałe drogi, oszałamiającą przyrodę i doskonałą kuchnię. Oto 10 atrakcji Czarnogóry, które koniecznie musisz zobaczyć.

To niewiarygodne, że państwo o powierzchni mniej więcej województwa lubuskiego (13 812 km2), zamieszkane przez nieco ponad 600 tysięcy mieszkańców (mniej więcej tylu, ilu mieszka we Wrocławiu) ma tak wiele turystycznych atrakcji. Są zatem wspaniałe widokowe drogi, bajkowe kaniony, ujmujące plaże i niezliczona ilość miejsc tak pięknych, że chciałoby się zostać w nich na zawsze.

Choć nie było łatwo, spośród wielu atrakcji wybrałem 10 największych atrakcji Czarnogóry, które koniecznie musicie odwiedzić.

1. Zatoka Kotorska i Kotor

czarnogora zatokaPrzypominająca fiord zatoka o kształcie motyla ściąga co roku tłumy turystów. Trudno się dziwić – otoczona górami tafla błękitu emanuje niesłychanym pięknem i tworzy niezwykłą atmosferę w otaczających zatokę miejscowościach. Każda, nawet najmniejsza z nich oferuje mnóstwo miejsc noclegowych, czasem tuż nad samym jeziorem. A jednak znalezienie wolnego pokoju w sezonie letnim graniczy z cudem.

Wokół zatoki, zwanej tutaj „boką”, biegnie piękna, choć wąska i zatłoczona droga, którą motocykliści wybierają jako alternatywę dla promu kursującego między Lepetane a Kamenari. Nieodzownym elementem podczas zwiedzania zatoki jest Kotor – niezwykle klimatyczne miasto założone w IX wieku. Miejskie mury obronne o długości 4,5 kilometra wybudowano na stromym zboczu góry. Na jej szczycie znajduje się Twierdza św. Jana.

Ważna informacja – motocykle parkują tuż przed główną bramą miejską.

2. Park Narodowy Lovcen

park narodowy czarnogoraPołożony na szczycie masywu Lovcen park to znakomity punkt widokowy na Zatokę Kotorską. To także prawdziwy raj dla motocyklistów – przy granicy parku biegnie droga Cetinje – Kotor, która jest jedną z najbardziej krętych dróg w Europie. Prawdziwa symfonia zakrętów potrafi skutecznie zmęczyć niejednego motocyklowego melomana.

3. Kanion Tary

kanion taryNajgłębszy kanion w Europie, którego ściany sięgają miejscami nawet 1300 metrów, został w latach 70. ubiegłego wieku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są tutaj miejsca tak zacienione, że nawet w sierpniu jest tam chłodno, wilgotno i trochę strasznie.

Podczas zwiedzania kanionu Tary obowiązkowo zatrzymajcie się przy moście na Tarze – niegdyś największym na świecie drogowym moście z betonu. Do dziś zachwyca on misterną konstrukcją i perfekcyjnym wkomponowaniem w otaczający krajobraz.

4. Kanion Pivy

kanion pivyPrawdziwie bajkowy fragment drogi łączącej przejście graniczne w Scepan Polje z miejscowością Pluzine. Przejazd tędy to uczta dla miłośników symbiozy dzikiej natury i inżynierii. Na 26 kilometrach trasy kanionu Pivy znalazło się kilka tuneli, mostów, zapora wodna i wiele ekscytujących zakrętów.

5. Jezioro Szkoderskie

jezioro szkoderskieLeżące na pograniczu Albanii i Czarnogóry Jezioro Szkoderskie to największy zbiornik słodkowodny na Bałkanach. Wpadające do niego rzeki Rijeka i Moraca tworzą niezwykły krajobraz mokradeł i meandrów. Na rozsianych po jeziorze wysepkach znajduje się wiele zabytkowych cerkwi i twierdz. Teren ten tworzy rezerwat przyrody.

6. Park Narodowy Durmitor

park narodowy durmitorMasyw górski Durmitor, część Gór Dynarskich, to niemal kultowe miejsce wśród motocyklistów. Dzieje się tak za sprawą fascynującej drogi przez Durmitor, która rozpoczyna się w kanionie Pivy kilkoma tunelami, a następnie wiedzie stromo pod górę na płaskowyż z widokami, które poruszają serca największych twardzieli. Strzeliste szczyty gór w towarzystwie romantycznych zielonych łąk zachwycają i na długo zostają w pamięci.

7. Kanion Nevidio

kanion nevidioKanion Nevidio odkryto dopiero w 1965 roku i do tej pory nie został zbadany do końca. Ma 2,7 km długości, jego średnia głębokość to 150 metrów, a niektóre z występujących tam wodospadów mają ponad 100 metrów wysokości. Dno kanionu jest miejscami węższe niż metr. To jedno z największych wyzwań dla miłośników przepraw i wspinaczki.

8. Monastyr Ostrog

monastyr ostrogOstrog to jeden z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych klasztorów w Czarnogórze. Unikalna jest jego konstrukcja – budynek wydaje się być płaskorzeźbą w skale. Jego powstanie datuje się na XVII wiek.

9. Sveti Stefan

sveti stefanNi to wyspa, ni półwysep – skrawek gruntu o powierzchni 1,4 ha połączony jest ze stałym lądem wąską groblą. To jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc na czarnogórskim wybrzeżu. Choć słynie z wyjątkowej urody i długiej, sięgającej XV wieku historii, dziś Sveti Stefan dostępny jest tylko dla niezwykłych gości – od wielu lat cały półwysep jest drogim hotelem.

10. Stari Bar

stari barPochodząca z VI w. metropolia zachwyca niezwykłym klimatem i śladami niemal wszystkich kultur, które kształtowały historię tego miejsca. Choć zniszczone przez czas i trzęsienie ziemi, wciąż oddaje ducha dawnej potęgi i pozwala z bliska przyjrzeć się życiu dawnych mieszkańców. Plus – nie jest to zbyt oblegana atrakcja turystyczna.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Czy oszuści są karani za cofanie liczników? Niewielka liczba skazanych po zaostrzeniu przepisów

Wielu kierowców z niecierpliwością czekało na zaostrzenie przepisów, które zakładało zwiększenie kar dla oszustów dopuszczających się cofania przebiegu w pojazdach. Zmiany były wyczekiwane i...

Wakacje dobrze wpływają na sprzedaż motocykli – statystyki sprzedażowe w lipcu 2022 roku

Okres wakacyjny i fantastyczna pogoda za oknem sprzyja chęci zakupu motocykla, o czym świadczą statystyki sprzedażowe jednośladów w lipcu 2022 roku. Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego...

Suzuki GSX-S 1000 GT 2022 – szosowy połykacz kilometrów [test, motocykl dla dwojga, opinia, dane techniczne, wady, zalety]

To już kolejny raz, kiedy mamy okazję przetestować GSX-S 1000GT. Po całym dniu na Torze łódź i przejażdżką pobliskimi drogami, tym razem mogliśmy się...

Can-Am Pulse / Origin – elektryczny dual-sport nadchodzi

Can-Am to producent, który kojarzy się ze skuterami śnieżnymi i charakterystycznymi trójkołowcami. Firma powraca do produkcji motocykli. CAN-AM to kanadyjsko-amerykański producent, którego zapewne kojarzycie z...

Elektryczne Kawasaki będzie ścigać się na torze Suzuka

Nadchodzi elektryczna rewolucja. Zieloni zgłosili dwa elektryki do legendarnego wyścigu Suzuka 8 Hours.  Co prawda Kawasaki jeszcze nie ogłosiło tego oficjalnie, ale wśród motocykli zgłoszonych...