pt., 30 Lip 2021

Nowa Ducati Multistrada V4 i V4 S 2021 oficjalnie zaprezentowana! [dane techniczne, video, zdjęcia testowe] Cena jeszcze nieznana

-

Ducati przedstawia światu czwartą generację jednej ze swoich najpopularniejszych rodzin motocykli – Multistradę V4. Model ten łączy w sobie sportowy charakter i osiągi z niespotykanym komfortem jazdy i wszechstronnością. To pozwala jej być skuteczną w każdych warunkach drogowych. Wyposażona w silnik V4 Granturismo, Multistrada V4 ma rekordowe okresy międzyobsługowe, oferuje zintegrowany system nawigacji i jest pierwszym motocyklem na świecie wyposażonym w przedni i tylny radar.

Doczekaliśmy się! W końcu nadszedł ten dzień i Ducati zaprezentowało światu nową Multistradę V4, a miało to miejsce podczas pierwszego odcinka serii internetowej Ducati World Première.

Już sama nazwa tego motocykla – Multistrada – zawiera w sobie wielkie znaczenie, które model ją noszący powinien realizować – multifunkcyjność, czyli po prostu ogromna wszechstronności. Multistrada powstała z zamiarem dostarczania sportowych wrażeń z jazdy, zapewniając jednocześnie wygodę i zdolność poradzenia sobie w każdych warunkach drogowych – czy to jadąc po asfalcie, czy po drodze gruntowej.

W ciągu 18 lat, od 2003 roku, wyprodukowano ponad 110 000 sztuk motocykli noszących przydomek Multistrada. Przez ten czas motocykle tej rodziny mocno ewoluowały, poszerzając zakres swojego zastosowania.

Pierwsza Multistrada była tak naprawdę motocyklem sportowym, z dobrym momentem obrotowym. Była jednośladem nadającym się głównie do jazdy po drogach asfaltowych. Wersja 2010 była pierwszym modelem, który proponował słynną już multifunkcyjność, czyli „cztery motocykle w jednym”, pierwszym motocyklem na świecie ze zmiennymi trybami jazdy. W 2015 roku zaprezentowano jednak pierwszy silnik wyposażony w rozrząd ze zmiennymi fazami, co znacznie poprawiło dostarczanie momentu obrotowego.

Multistrada czwartej generacji to jeszcze wydajniejszy pojazd, ale wciąż łatwy w prowadzeniu. Bardziej wytrzymały i jednocześnie lżejszy. Bardziej wszechstronny, jednocześnie będąc wygodnym i skutecznym w każdych warunkach. Innymi słowy, Ducati chciało, aby Multistrada V4 była najlepszą „Multi” w historii. W Multistradzie V4 użytkownik znajdzie więcej Multistrady niż w którejkolwiek wcześniejszej wersji.

Multistrada V4 to sport

Ponieważ jest lekka i kompaktowa, jej silnik generuje aż 170 KM, a elektroniczne systemy wspomagania pochodzą wprost z królewskiej serii wyścigowej MotoGP. Podwozie motocykla skonstruowane jest tak, że zapewnia ekscytującą i efektywną jazdę nie tylko po asfalcie, ale także poza nim.

Multistrada V4 to turystyk

Nie tylko dzięki wygodzie kierowcy, ale może przede wszystkim dzięki głównym okresom międzyprzeglądowym określonym fabrycznie – co 60 000 km, a także dzięki najnowocześniejszym systemom radarowym (pierwszy motocykl na świecie, który posiada ten system zarówno z przodu, jak i z tyłu), dzięki wbudowanej nawigacji, a w końcu dzięki reflektorom doświetlającym zakręty.

Multistrada V4 to enduro

Dzięki doskonałym (jak na jej gabaryty) właściwościom terenowym, elektronicznemu zawieszeniu, płynnemu prowadzeniu i dostosowanym do jazdy w terenie przełożeniom.

Multistrada V4 to także mieszczuch

Ponieważ gwarantuje dużą łatwość manewrowania przy niskich prędkościach, pozwala na połączenie się ze smartfonem i zapewnia podróżującym na nim osłonę przed czynnikami atmosferycznymi, a jej silnik dba o komfort termiczny kierowcy i pasażera (o czym poniżej).

To wszystko wyjaśnia, dlaczego inżynierowie, którzy ją zaprojektowali i zbudowali są pewni tego, że jej dominacja na wszystkich rodzajach dróg będzie tylko formalnością.

Funkcjonalność i estetyka

Prace projektowe towarzyszące powstaniu Multistrady V4 charakteryzowały się od początku dbaniem o funkcjonalność pojazdu, technologicznym zaawansowaniem oraz na samym końcu miały osiągnąć planowany efekt estetyczny. Projektanci Ducati pracowali nad proporcjami i zwartością nadwozia motocykla, optymalnym rozstawem osi, aby stworzyć idealne połączenie formy i funkcji. Fakt ten jest natychmiast zauważalny dzięki agresywnej, stylistyce, objawiającej się w muskularnym przodzie i lekkim tyle motocykla. Pomiędzy nie wkomponowany jest 22-litrowy zbiornik paliwa, pozwalający kierowcy na wygodne podróżowanie na stojąco (jazda terenowa), oraz komfortowa kanapa. Bryłę motocykla pomagali projektować nie tylko najlepsi włoscy designerzy, ale także do tego procesu wykorzystano tunel aerodynamiczny – a wszystko w celu zapewnienia optymalnego komfortu jazdy.

Silnik – mocarny Garanturismo V4

Silnik to prawdziwe bijące serce tego motocykla: V4 Granturismo. Jest lekki (66,7 kg) i kompaktowy, ma dużą moc, którą oddaje wyjątkowo płynnie, także na niskich obrotach. Charakteryzuje się dużą mocą w średnim zakresie obrotów oraz ogromną w wyższym. V4 Granturismo ma pojemność 1158 cm3 i rozwija moc 170 KM (125 kW) przy 10500 obr./min oraz generuje maksymalny moment obrotowy wynoszący 125 Nm przy 8750 obr./min.

Ponadto zastosowanie tego silnika pozwala na znaczne wydłużenie okresów serwisowych: w Multistradzie V4 wymiana oleju jest planowana co 15 000 km, a sprawdzanie luzów zaworowych i ewentualna ich regulacja co 60 000 km. Żaden produkowany obecnie silnik motocyklowy nie zbliża się do tych wartości.

Najnowocześniejsza elektronika

Pakiet elektroniczny Multistrady V4 to najnowocześniejszy w branży motocyklowej poziom bezpieczeństwa, komfortu, osiągów oraz… łączności. Platforma inercyjna (IMU) zarządza działaniem ABS-u w zakrętach, Ducati Wheelie Control (DWC), Ducati Traction Control (DTC), również w wersji zakrętowej oraz w Multistradzie V4 S światła zakrętowe (DCL).
Standardowym wyposażeniem Multistrady V4 S jest również system kontroli zatrzymania pojazdu (VHC), który ułatwia ruszanie po zatrzymaniu się na wzniesieniu. Platforma inercyjna wersji S komunikuje się również w sposób ciągły z półaktywnym układem sterowania zawieszeniem Ducati Skyhook (DSS) z funkcją Autoleveling.

Rewolucyjny system radarowy

Wraz z Multistradą V4, Ducati wprowadza również absolutną nowość w świecie motocykli: rewolucyjny przedni i tylny system radarowy, który umożliwia korzystanie z adaptacyjnego tempomatu (ACC) i wykrywania martwego pola (BSD).

Pierwszy na świecie motocykl z radarami – Ducati Multistrada V4 – gotowy do produkcji

Radary to zaawansowane systemy pomocnicze, które firma Ducati opracowała we współpracy z najbardziej zaawansowanym partnerem technologicznym – firmą Bosch, i są w stanie wspierać kierowcę i czynić jazdę bardziej komfortową, dzięki możliwości monitorowania rzeczywistości otaczającej pojazd.

Dane techniczne – wymiary podwozia

Multistrada V4 zbudowana jest na aluminiowej ramie typu monocoque, posiada 19-calowe koło przednie i obustronny, tradycyjny wahacz. Ma kompaktowy rozstaw osi (1567 mm), sportowe zawieszenie o dużym skoku (170 mm przednie i 180 mm tylne), prześwit 220 mm i suchą masę 215 kg. Wszystko to sprawia, że ​​Multistrada V4 jest intuicyjna i skuteczna na zakrętach jak… każde Ducati, a jednocześnie jest łatwa w prowadzeniu i wszechstronna zarówno na drodze, jak i w terenie.

Niespotykany komfort podróży z większymi prędkościami

Mając na celu uczynienie długich podróży autostradami bardziej komfortowymi, inżynierowie Ducati w fazie projektowania i rozwoju modelu przykładali dużą wagę do tego, co w świecie motoryzacyjnym nazywa się hałasem, wibracjami, szorstkością (NVH), a raczej miarą ogólnego poziomu komfortu podróżowania pojazdem. Pod tym względem przeprowadzono staranne badania aerodynamiczne – również we wspomnianym już wcześniej tunelu aerodynamicznym – w celu uzyskania jak najlepszej ochrony kierowcy i pasażera przed naporem powietrza, zredukowania szumów i odprowadzenia ciepła pochodzącego z silnika z dala od nóg kierowcy. Rezultatem tych prac jest wysoka szyba w nowym kształcie, o łatwej regulacji wysokości oraz wyposażenie motocykla w dwa boczne deflektory.

V4 Granturismo – silnik nowych modeli Ducati Multistrada

Silnik V4 Granturismo posiada funkcję dezaktywacji tylnych cylindrów na biegu jałowym. W ten sposób w momencie zatrzymania motocykla na światłach następuje dezaktywacja pary tylnych cylindrów, co poprawia w znacznym stopniu komfort cieplny kierowcy i pasażera, a skutkiem ubocznym tego działania jest zmniejszenie konsumpcji paliwa, szczególnie zauważalne podczas jeździe po mieście.

Różne modele Multistrady V4 2021

Multistrada V4 posiada wiele różnych możliwości konfiguracji, aby zaspokoić potrzeby najbardziej zróżnicowanych klientów. Standardowy model V4 jest dostępny w kolorze czerwonym i reprezentuje wersję przeznaczoną dla tych, którzy chcą zapewnić swoje podstawowe potrzeby, jakie można osiągnąć dzięki motocyklowi z silnikiem o mocy 170 KM i wadze 215 kg.

Multistrada V4 S dostępna jest w kolorze „Aviator Grey” oraz w kolorze czerwonym. Ten model Ducati można zamówić zarówno z felgami aluminiowymi, jak i kołami szprychowymi. W przypadku tego motocykla Ducati wprowadziło nowy pakiety konfiguracji, które należy zamówić bezpośrednio w fabryce (Essential, Travel, Radar, Performance, Full). Już teraz można wyświetlić wszystkie opcje konfiguracji w specjalnej sekcji strony internetowej Ducati.

Trzecią wersją jest Multistrady jest model V4 S Sport, który oferuje wyjątkowe, dedykowane malowanie i standardowy pakiet Performance z układem wydechowym Akrapovič i przednim błotnikiem z włókna węglowego.

Nowa Multistrada V4 dostępna będzie w salonach Ducati od końca listopada.

Mulstistrada V4 S – cena?

Jeszcze nie jest znana…

Ducati Multistrada 950S – MULTIfunkcyjny, dzielny sprzęt [TEST, OPINIA, WADY, ZALETY, DANE TECHNICZNE]

Michał Brzozowski
Motocyklista od 20 lat, z potężnym stażem przejechanych kilometrów, dużą liczbą przetestowanych maszyn i wielką miłością do jednośladów. Przede wszystkim kocha trzy motocyklowe segmenty: hipermocne nakedy, wygodne, duże turystyczne enduro oraz lekkie i zwinne jednocylindrowe supermoto, ale nie stroni od jazdy wszystkim co ma dwa koła. Przetestuje każdy sprzęt, a większość z testowanych motocykli chociaż spróbuje postawić na koło. Absolwent filologii polskiej na UW. Prywatnie pasjonat sportu, a w szczególności rowerów.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

14-letni Hugo Millan zmarł po wypadku na torze Aragon

14-letni Hugo Millan był zdecydowanie jednym z najlepiej zapowiadających się zawodników młodego pokolenia. Zmarł na skutek wypadku, do którego doszło na torze Aragon. Uczestniczył...

KTM wraca do segmentu motocykli sportowych z modelem RC 8C – limitowane wydanie pomarańczowej tórówki

Całkiem niedawno informowaliśmy was o najnowszym modelu ze stajni KTM, który ma za zadanie podbić tory wyścigowe na całym świecie. Teraz w końcu zaprezentowany...

Motocyklem dookoła Polski: wyjątkowo droga rozmowa, urwany asfalt i fotopułapka pograniczników

Jak dotąd trasa prowadziła asfaltami, lepszymi bądź gorszymi. Miałem się przekonać jednak, że zaplanowany ślad blisko granic może być problematyczny ze względu na nawierzchnię....

Jazda motocyklem na jednym kole, wyprzedzanie na linii ciągłej czy ignorowanie znaków – tak działa policyjny dron [VIDEO]

Odkąd drony trafiły w ręce polskiej policji mam wrażenie, że nie tylko za sprawą jego działania, ale także ogromnego zainteresowania funkcjonariuszy, akcje w których...

Jaki pierwszy, nowy motocykl klasy 125 kupić? Ranking 2021: Yamaha YZF R, KTM Duke, Keeway RKF, Barton Hyper

Popularność motocykli 125 nie maleje. Dostępne na prawo jazdy kategorii B, tanie w utrzymaniu i eksploatacji, doskonałe na pierwszy motocykl i w zupełności wystarczające...