Niedawno pisaliśmy o tym, że GITD ogłosił plany rozbudowy istniejącej sieci fotoradarów systemu CANARD. Nie były to czcze przechwałki – podpisana została już pierwsza umowa. Obejmuje ona zakup pierwszej partii dwudziestu sześciu, bardzo nowoczesnych urządzeń.
Zamówione fotoradary zbudowane są w nowej technologii, zapewniającej pomiar prędkości na kilku pasach jezdni w tym samym czasie oraz zdjęcia wysokiej rozdzielczości. Są również przystosowane do pracy w złych i zmiennych warunkach atmosferycznych.
Wybrano miejsca najniebezpieczniejsze
Nowe urządzenia będą instalowane w 26 lokacjach na terenie 13 województw, wskazanych jako najbardziej niebezpieczne, gdzie dochodzi do śmiertelnych wypadków lub nagminnie łamane są ograniczenia prędkości, a które dotychczas nie były objęte kontrolą fotoradarową. Miejsca te zostały podane przez Instytut Transportu Drogowego, jako wymagające najpilniejszego działania. Oto one:
Planuje się, że pierwsze urządzenia zostaną uruchomione pod koniec maja przyszłego roku. Realizacja umowy ma potrwać do końca lutego 2022 roku. Koszt inwestycji to 5,7 miliona złotych.
Nie tylko fotoradary
GITD podało również szczegóły planów unowocześnia istniejącej bazy fotoradarów i jej wzbogacenia o kolejne urządzenia tego typu. Wiadomo, że zostanie zakupionych 358 sztuk rejestratorów, z czego 247 zastąpią te już istniejące. Ze stu nowych urządzeń 39 będzie służyć do odcinkowego pomiaru prędkości, 26 to fotoradary stacjonarne, 30 do kontroli wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle, a 5 będzie zainstalowanych na przejazdach kolejowych. Dodatkowo GITD wzbogaci się o 11 przenośnych rejestratorów. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 162 milionów złotych, z czego 137,7 milionów złotych pochodzi ze środków UE.