Skuter ten od lat dumnie dzierży miano kultowego, a zachwytem nad nim ulegają kolejne pokolenia. Również designerzy chętnie sięgają po Vespę, tworząc jej przyszłościowe odmiany…

Vespa Elettrica

Obecnie w ofercie Piaggio znajduje się Vespa Elettrica, bazująca na modelu Primavera. Napędza ją silnik elektryczny o mocy 3,5 kW i momencie obrotowym aż 200 Nm, co daje jej niezłego kopa. Zasięg wynosi około 100 kilometrów.

Elettra – nowe spojrzenie na elektryczną Vespę

Ciekawy, opracowany od podstaw projekt zaprezentowało włoskie studio MA-DE Design, które zasłynęło wizją samochodu elektrycznego nawiązującego stylistycznie do Fiata 126. Teraz przyszła kolej na inny kultowy pojazd rodem ze słonecznej Italii – Vespę.

Prosta, wręcz spartańska sylwetka dobrze oddaje klimat Vesp z pierwszych lat produkcji. W założeniach Elettra – bo takim przydomkiem został oznaczony projekt – ma być napędzana silnikiem elektrycznym o mocy 7kW, co ma zapewnić jej prędkość maksymalną około 95 km/h. Oblicza się, że zasięg na jednym ładowaniu wyniesie blisko 150 kilometrów, co w zupełności wystarczy na użytkowanie w mieście.

Ale także poza nim…

Jak przystało na skuter przyszłości, będzie mógł łączyć się poprzez Bluetooth ze smartfonem. Telefon będzie można umieścić w specjalnym uchwycie na kierownicy i wówczas będzie pełnić rolę wyświetlacza najważniejszych parametrów jazdy.

Vespą dookoła świata – 82 tysiące kilometrów w osiemnaście miesięcy

Vespa98 – propozycja z Indii

Równie ciekawym, ale opracowanym w odmiennym stylu od Elettry, jest projekt indyjskich designerów z biura Mightyseed Designs, oznaczony jako Vespa98.

Także i on ma być napędzany silnikiem elektrycznym. Tył skutera pełni rolę pojemnego bagażnika. Intrygujące jest, że pojazd nie będzie posiadać klasycznych lusterek.

Ich funkcję przejmie system ostrzegawczy oparty na lidarze – urządzeniu działającym podobnie jak radar, ale wykorzystującym wiązkę lasera zamiast mikrofal.
Oba nowatorskie projekty prezentują się dobrze, że choć nam szczególnie przypadł do gustu pierwszy z nich. Dobrze byłoby zobaczyć taką Vespę na ulicach naszych miast.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.