sob., 04 gru 2021

Vespą dookoła świata – 82 tysiące kilometrów w osiemnaście miesięcy

-

Turystyka motocyklowa to nasz pasja, dlatego z przyjemnością czytamy i oglądamy relacje tych, którzy rzucili wyzwanie wszelkim przeciwnościom i na swych stalowych (lub stalowo – plastikowych) rumakach przemierzają świat.

Ostatnio natrafiłem na filmowy zapis podróży, a raczej wyprawy z lat 2010 – 2011 przez obie Ameryki – od Alaski, aż do Ushuaia – argentyńskiego miasta, wysuniętego najbardziej na południe. Nie był to jednak kres tej podróży, gdyż jej bohater – trzydziestoparoletni mediolańczyk – Ilario Lavarra, postanowił powrócić do miejsca, skąd rozpoczął tę przygodę życia, czyli na Alaskę.

Vespą dookoła świata – 82 tysiące kilometrów w osiemnaście miesięcy

Żeby lepiej kraje Ameryki Południowej poznać, zwiedzić ich jak najwięcej, doświadczyć nowych doznań i wrażeń, wracał inną drogą. Tym sposobem, przez osiemnaście miesięcy przebył przeszło 82 tysiące kilometrów – olbrzymi dystans, nie każdy z nas skusiłby się na jego pokonanie. Tym bardziej, że dzielny Włoch przejechał go na Vespie Sprint Veloce – zabytkowym już skuterze z 1970 roku.

Vespą dookoła świata – 82 tysiące kilometrów w osiemnaście miesięcy

Mały jednoślad, z równie małymi kółkami, bez grzanych manetek i trzyliterowych systemów wspierających kierującego. Jechał nie śpiesząc się, pokonując kilkadziesiąt kilometrów w godzinę, ale za to delektując się widokami, krajobrazami, poznając ludzi i ich kulturę.

Obecnie skuter ten jest częścią ekspozycji w muzeum firmy Piaggio w Pontedera.

Znów w drodze…

Oddanie skutera do muzeum nie oznaczało dla Ilario Lavarry rezygnacji z marzeń o dalszych wyprawach. Od 16 września 2017 roku realizuje kolejny plan.

I to znacznie ambitniejszy – pokonanie ponad 150 tysięcy kilometrów, przemierzając Europę, Afrykę, Azję, Australię i obie Ameryki. Dystans większy, a skuter jeszcze starszy – Vespa GT z 1968 roku.

Vespą dookoła świata – 82 tysiące kilometrów w osiemnaście miesięcy

Z Włoch Ilario ruszył w kierunku Nordkappu (gościł też w Polsce).

Następnie m.in. poprzez Niemcy, Francję, Hiszpanię dotarł do Afryki.

Vespą dookoła świata – 82 tysiące kilometrów w osiemnaście miesięcy

Zwiedzając kraje położone na obrzeżach tego kontynentu dojechał w końcu do Egiptu, skąd skierował się w stronę Iranu, mijając m.in. Tadżykistan i Afganistan.

Jego celem są obecnie Indie.

Jak widać na filmach Vespa nie ma lekkiego życia. Musi pokonywać śnieg, głęboki piach i inne niedogodności. Czasem brak jej sił i wówczas musi być pchana przez Ilario, ale wciąż jedzie, pokonuje kolejne tysiące kilometrów.

Vespą dookoła świata – 82 tysiące kilometrów w osiemnaście miesięcy

Właściciel skutera twierdzi, że dla niego „podróżowanie nie oznacza ucieczki z jednego miejsca, ale chęć dotarcia do 1000 innych miejsc”.

Vespą dookoła świata – 82 tysiące kilometrów w osiemnaście miesięcy

Podróż Włocha można śledzić na bieżąco na stronie www.vespanda.com oraz na profilu facebookowym wyprawy.

Vespą dookoła świata – 82 tysiące kilometrów w osiemnaście miesięcy

Krzysztof Brysiak
Pasją motocyklową zarażony od dziecka, kiedy to wyobraźnię rozpalała Cezet 350 sąsiada. Zwolennik spokojnej jazdy, lubiący zachwycać się mijanymi widokami. Miłośnik prostych, klasycznych maszyn, potrafiący zachwycić się również nowoczesnym designem, w szczególności włoskim. Lubi przede wszystkim wyprawy w małym, kilkuosobowym gronie oraz samotne ucieczki od cywilizacji, hałasu i zgiełku. Dlatego też chętnie odkrywa wschodnie tereny Polski. W podróży nie rozstaje się z aparatem, bo fotografia to jego drugie hobby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Od 1 grudnia także motocykliści zapłacą za autostradę za pomocą aplikacji e-TOLL – czeka nas spore utrudnienie

1 grudnia w życie wejdą kolejne zmiany, które dotyczyć będą opłat za autostrady zarządzane przez GDDKiA. Efektem nowego systemu będzie znacznie zmniejszenie korków, a...

KTM złamany! Torowy RC 8C dostanie drogową homologację?

Filozofia KTM jest wyjątkową, ale do niej zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Austriacy jednak chyba powoli zaczynają ją jednak nieco zmieniać, gdyż na jednej z...

Święta w górach. Jak się przygotować i gdzie warto pojechać?

We współczesnym, pędzącym świecie mało komu zimowe święta kojarzą się ze spokojem i odpoczynkiem. To przede wszystkim pogoń za prezentami, gęsto zapisany harmonogram sprzątania...

Triumph wyprodukował swój milionowy motocykl!

Triumph wytwarza motocykle od 1902 roku, na kilka tygodni przed świętowaniem 120. rocznicy powstania marki, w Wielkiej Brytanii celebrowano wyprodukowanie milionowego jednośladu od momentu,...

Wyprzedaż motocykli Honda rocznika 2021 – Taniej już nie będzie!

Honda przygotowała dla swoich klientów akcję wyprzedażową pod hasłem Taniej już nie będzie, zachęcając do kupna motocykli z roku modelowego 2021. Końcówka sezonu to...