pt, 14 Maj 2021

Vespą dookoła świata – 82 tysiące kilometrów w osiemnaście miesięcy

-

Turystyka motocyklowa to nasz pasja, dlatego z przyjemnością czytamy i oglądamy relacje tych, którzy rzucili wyzwanie wszelkim przeciwnościom i na swych stalowych (lub stalowo – plastikowych) rumakach przemierzają świat.

Ostatnio natrafiłem na filmowy zapis podróży, a raczej wyprawy z lat 2010 – 2011 przez obie Ameryki – od Alaski, aż do Ushuaia – argentyńskiego miasta, wysuniętego najbardziej na południe. Nie był to jednak kres tej podróży, gdyż jej bohater – trzydziestoparoletni mediolańczyk – Ilario Lavarra, postanowił powrócić do miejsca, skąd rozpoczął tę przygodę życia, czyli na Alaskę.

Żeby lepiej kraje Ameryki Południowej poznać, zwiedzić ich jak najwięcej, doświadczyć nowych doznań i wrażeń, wracał inną drogą. Tym sposobem, przez osiemnaście miesięcy przebył przeszło 82 tysiące kilometrów – olbrzymi dystans, nie każdy z nas skusiłby się na jego pokonanie. Tym bardziej, że dzielny Włoch przejechał go na Vespie Sprint Veloce – zabytkowym już skuterze z 1970 roku.

Mały jednoślad, z równie małymi kółkami, bez grzanych manetek i trzyliterowych systemów wspierających kierującego. Jechał nie śpiesząc się, pokonując kilkadziesiąt kilometrów w godzinę, ale za to delektując się widokami, krajobrazami, poznając ludzi i ich kulturę.

Obecnie skuter ten jest częścią ekspozycji w muzeum firmy Piaggio w Pontedera.

Znów w drodze…

Oddanie skutera do muzeum nie oznaczało dla Ilario Lavarry rezygnacji z marzeń o dalszych wyprawach. Od 16 września 2017 roku realizuje kolejny plan.

I to znacznie ambitniejszy – pokonanie ponad 150 tysięcy kilometrów, przemierzając Europę, Afrykę, Azję, Australię i obie Ameryki. Dystans większy, a skuter jeszcze starszy – Vespa GT z 1968 roku.

Z Włoch Ilario ruszył w kierunku Nordkappu (gościł też w Polsce).

Następnie m.in. poprzez Niemcy, Francję, Hiszpanię dotarł do Afryki.

Zwiedzając kraje położone na obrzeżach tego kontynentu dojechał w końcu do Egiptu, skąd skierował się w stronę Iranu, mijając m.in. Tadżykistan i Afganistan.

Jego celem są obecnie Indie.

Jak widać na filmach Vespa nie ma lekkiego życia. Musi pokonywać śnieg, głęboki piach i inne niedogodności. Czasem brak jej sił i wówczas musi być pchana przez Ilario, ale wciąż jedzie, pokonuje kolejne tysiące kilometrów.

Właściciel skutera twierdzi, że dla niego „podróżowanie nie oznacza ucieczki z jednego miejsca, ale chęć dotarcia do 1000 innych miejsc”.

Podróż Włocha można śledzić na bieżąco na stronie www.vespanda.com oraz na profilu facebookowym wyprawy.

Krzysztof Brysiak
Krzysztof Brysiak
Pasją motocyklową zarażony od dziecka, kiedy to wyobraźnię rozpalała Cezet 350 sąsiada. Zwolennik spokojnej jazdy, lubiący zachwycać się mijanymi widokami. Miłośnik prostych, klasycznych maszyn, potrafiący zachwycić się również nowoczesnym designem, w szczególności włoskim. Lubi przede wszystkim wyprawy w małym, kilkuosobowym gronie oraz samotne ucieczki od cywilizacji, hałasu i zgiełku. Dlatego też chętnie odkrywa wschodnie tereny Polski. W podróży nie rozstaje się z aparatem, bo fotografia to jego drugie hobby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Na 60-lecie firmy Brembo powstał specjalny, podświetlany zacisk hamulcowy [VIDEO]

Tak naprawdę to nie wiem po co, nie wiem dlaczego i nie wiem jak. Faktem jest jednak, że firma Brembo obchodzi w tym roku...

Braking – marka wybierana przez mistrzów nareszcie dostępna w Polsce

Układ hamulcowy jest podstawowym elementem każdego motocykla. Pozornie banalny, ale tak naprawdę niezwykle istotny i skomplikowany, zwłaszcza w sportowych jednośladach. w wyczynowych maszynach kluczowe...

Czy jazda motocyklem po lasach będzie legalna? Wypełnij ankietę Lasów Państwowych i pomóż w podjęciu decyzji

Niezmiernie cieszy mnie wiadomość, że w końcu jedna z polskich instytucji wzięła pod uwagę motocyklistów i chcę liczyć się z ich zdaniem. W tym...

Yamaha XSR 125 pojawi się w Europie?

W segmencie motocykli o pojemności 125 cm3 kupujący mają naprawdę ogromny wybór. Cieszy fakt, że producenci jednośladów coraz więcej uwagi poświęcają niewielkim pojemnościom, które...

Pościgów ciąg dalszy – wyprzedził motocyklem z ogromną prędkością nieoznakowany radiowóz

Spokojnie, chwilowy przestój w naszych artykułach odnośnie pościgów za motocyklistami to sprawa nieco gorszej pogody. 41-letni motocyklista w województwie podlaskim wyprzedzał sznur samochodów jadąc...