„Mam prawko kategorii A i nie zawaham się go użyć!”. Cieszymy się, że jeździcie na motocyklach, naprawdę. Pytanie tylko o umiejętności i o to, czy rzeczywiście wszyscy mają takie samo doświadczenie? Właśnie dlatego po raz siedemnasty Suzuki organizuje swoją „Moto Szkołę” dla kierowców jeżdżących motocyklami Suzuki. Pod okiem instruktorów Janusza Czai sami możecie się przekonać, czy rzeczywiście nabraliście „doświadczenia w każdych warunkach”. Ale nawet jeśli trochę do ideału brakuje, warto popracować nad samym sobą w „Moto Szkole”. Każdy z redaktorów „Motovoyagera” pewnie podpisze się pod tym sformułowaniem z zasłoniętymi oczami.
Jak powinniśmy się szkolić? Wiadomo, że liczy się każda minuta spędzona za kierownicą i każdy „nawinięty” kilometr. Kłopot w tym, że każdy kiedyś musiał zacząć. I te pierwsze kilometry na pewno nie były łatwe, bo przecież trzeba się przyzwyczaić do wielu, całkiem nowych rzeczy.
Motocykl żyje, wibruje i hałasuje. Jazda to oczywiste przeciążenia, wiatr świszczący dookoła i czasem ta przykra wilgoć, która bezlitośnie próbuje zasłonić mgiełką szybę w kasku. Jak sobie z tym radzić? Jak reagować na kierowców dookoła i dojechać w jednym kawałku do celu? Wiadomo, że nic nie zastąpi codziennej praktyki. Ale są przecież ludzie, którzy potrafią co nieco podpowiedzieć, żeby nie polegać wyłącznie na samym sobie.
Janusz Czaja ze swoimi instruktorami zaprasza na Suzuki Moto Szkołę, wiedząc doskonale, że w odpowiednich warunkach – na przygotowanym i bezpiecznym, bo wyłączonym z normalnego ruchu torze – nauka przychodzi szybciej i pewne kwestie łatwiej jest opanować. Wiele osób może się przestraszyć słowa „tor”, bo kojarzy się ze sportem, wyczynem i pędem.
Tor – miejsce nauki
Nic bardziej mylnego. Ekipa „Suzuki Moto Szkoły”, której głównym partnerem w tegorocznej edycji szkoleń jest PZU, nie skupia się na wielkich prędkościach. Idzie bardziej o opanowanie kierownicy, nauczenie hamowania, zdobycie pewności i wykształcenie odpowiednich reakcji. Pod okiem profesjonalnych motocyklistów, którzy taką wiedzę potrafią przekazać, proces nauki jest szybszy i – co najważniejsze – bardziej skuteczny.
W ramach „Moto Szkoły 2023” każdy posiadacz motocyklowego prawa jazdy (i motocykla marki Suzuki) może nauczyć się bezpiecznego pokonywania zakrętów, przećwiczyć taktykę jazdy i obserwację z oceną punktów referencyjnych na torze, a także techniki operowania hamulcem i gazem czy przyjęcia prawidłowej pozycji za kierownicą. Szkolenia Suzuki są dostosowane do doświadczenia – kierowcy mogą (co nowe!) wybrać także zajęcia w grupie zaawansowanej, gdzie można nauczyć się techniki „trail braking” (hamowanie w zakręcie). Podczas zajęć wykwalifikowani instruktorzy opiekują się kilkuosobowymi grupami, demonstrują poszczególne elementy bezpiecznego zachowania na torze, na bieżąco obserwując każdego z uczestników oraz przekazując uwagi, co pozwala szybko eliminować błędy i nieprawidłowe przyzwyczajenia za kierownicą.
Podstawy są ważne!
W „Moto Szkole”, która odbędzie się 27 sierpnia na Torze Jastrząb, odbędzie się szkolenie „Podstawy dobrego motocyklisty”. Zajęcia są dedykowane początkującym (także tym, którzy od ponad 3 lat mają tzw. samochodowe uprawnienia i w myśl prawa mogą jeździć na dwóch kołach, np. motocyklami 125 cm3), ale też tym motocyklistom, którzy zrobili prawo jazdy, lecz później nie jeździli bądź wcześniej jeździli bardzo rzadko. Na „Jastrzębiu” nauczą się raptownego hamowania na prostej i w zakręcie, jak omijać nagle pojawiające się przeszkody aby zawsze dojechać do celu.
Prowadzący „Moto Szkołę” Janusz Czaja z JC Group zachwala: „Szkolenie to także nauka jazdy poniżej progu równowagi, balans ciałem, przeciwwaga, operowanie hamulcem tylnym, slalom wolny, zawracanie, dynamiczne ruszanie i awans biegów na prostej o długości 260 m, redukcja biegów i dostosowanie prędkości do zakrętu 90 stopni, hamowanie awaryjne z maksymalnej prędkości 70 km/h, hamowanie awaryjne w zakrętach, ominięcie przeszkody, przeciwskręt, slalom szybki z odpowiednią aktywną pozycją w zakręcie, jazda „górska”, pokonywanie zakrętów na wzniesieniu”.
Pozostaje zadać więc pytanie: Kto z was jest chętny? I przypomnieć, że do końca sezonu zostało tylko kilka wspólnych zjazdów. „Suzuki Moto Szkoła” odbędzie się na Torze Łódź w dniach 22 lipca i 12 sierpnia. Edycję dla początkujących zaplanowano zaś w „Jastrzębiu” (27 sierpnia), tam odbędzie się również finałowy zjazd 9 września.
Co trzeba mieć, żeby znaleźć się w Moto Szkole Suzuki?
Pod pierwsze, motocykl marki Suzuki (wiek i model nie są istotne). Po drugie, odpowiedni ekwipunek (kurtka skórzana lub tekstylna, z protektorami ramion, łokci i pleców lub – zamiast nich – z tzw. żółwiem, spodnie skórzane lub tekstylne, które są wyposażone co najmniej w protektory kolan, rękawice motocyklowe, kask z atestem oraz buty chroniące kostkę). Koszt jednodniowego szkolenia to 500 zł, ale szkolenie dla początkujących w końcu sierpnia to 400 zł.
Jak i gdzie się zapisać? Najprościej po detale sięgnąć do strony Suzuki Moto Szkoły.