Reklama

Pentagon zaprezentował ultracichy motocykl – napędzany hybrydą pojazd zwiadowczy o nazwie Silent Hawk (Cichy Jastrząb). Jednoślad będzie służył do bezgłośnego podkradania się do pozycji wroga.

Przy normalnym użytkowaniu w armii motocykl będzie napędzał wyłącznie zwykły silnik spalinowy o pojemności 400 lub 600 ccm. Planowana jest również wersja diesel oraz jednostka napędowa,  wykorzystująca paliwo lotnicze.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Przy misjach zwiadowczych klasyczną jednostkę będzie można łatwo odłączyć i wtedy pojazd będzie napędzany jedynie silnikiem elektrycznym.

Silet Hawk opracowany został w laboratoriach prywatnej firmy Logos Technologies. Jej przedstawiciele zapewniają, że pod względem właściwości terenowych niczym nie ustępuje motocyklom, używanym w Rajdzie Dakar. Na prostej będzie się mógł rozpędzić do 88 km/h.

Pierwsze kilkadziesiąt egzemplarzy trafi do służby w US Army już w 2016 roku. Co ciekawe – silnik spalinowy będzie można łatwo zdemontować. Wtedy, podczas misji zwiadowczych, pojazd ma napędzać wyłącznie silnik elektryczny.

Pozwoli to nie tylko na bezgłośne poruszanie się, ale również w istotny sposób obniży wagę pojazdu. Jedno ładowanie wystarczy na przejechanie 80 kilometrów.

Rama pojazdu oraz koła i ogumienie wykonane zostały na bazie rajdowego motocykla elektrycznego RedShift MX firmy Alta Motors. Sam silnik hybrydowy powstał już od podstaw w biurach projektowych Logos.

Początkowo Amerykanie chcieli wykorzystać motocykl elektryczny Zero MMX. Jego konstruktorom nie udało się jednak zwiększyć  czasu pracy baterii – wystarcza ona zaledwie na dwie godziny jazdy.

[sam id=”11″ codes=”true”]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.