Tuż przy wschodniej granicy Polski, na lewym brzegu Bugu leży Nadbużanka – jedna z najbardziej romantycznych dróg, jakie można znaleźć w naszym kraju. Jej walory od lat doceniają poszukujący spokoju motocykliści i rowerzyści.

Nadbużanką określa się drogę wojewódzką nr 816 łączącą Terespol z Zosinem. Biegnąca przez serce Polesia Zachodniego szosa odkrywa przed podróżującym niezliczone skarby tutejszej architektury – zabytkowe kościoły, cerkwie i kaplice w naturalny sposób współgrają z nierzadko równoletnimi im stodołami czy chałupami, które do dziś pełnią swoje funkcje.

Nadbużanka (2)Unikalny klimat spokoju i poczucie oderwania od cywilizacji przyciąga w te strony wielu podróżników, którzy przemierzają drogę na motocyklach i rowerach. Asfalt nie zachęca do dynamicznej jazdy – nawierzchnia lata świetności dawno ma za sobą, a inwestycje drogowe w tej części Polski są rzadkością.

Nadbużanka (14)Problemem na Nadbużance jest niewielka ilość miejsc noclegowych – warto o tym pamiętać planując podróż. Podróżni często korzystają z Domu Pielgrzyma przy sanktuarium w Kodniu lub własnych namiotów licząc na gościnność gospodarzy. Na szczególną uwagę podczas przemierzania tej trasy zasługuje leżący w pobliżu Włodawy obóz zagłady Sobibór oraz jedyna w Polsce parafia unicka w Kostomłotach.

Nadbużanka (12)

Nadbużanka – informacje

Długość trasy – 166 km

Nawierzchnia – asfalt

Średnie nachylenie – bd

Maksymalna wysokość – bd

Serpentyny – nie

Stopień trudności – łatwy

Nadbużanka – mapa

4 KOMENTARZE

  1. Trasa przepiękna choć relacja bardzo skromna. Jadąc wzdłuż meandrującej rzeki oprócz widoków mamy wiele ciekawych miejsc. Jadąc dalej Janów ze stadniną i ciekawa stacja CPN chyba ostatnie w Polsce ręczne dystrybutory obecnie jako eksponat. Dzień można zakończyć w Białowierzy. Ściana wschodnia to świetny pomysł na kilkudniową wyprawę

  2. To prawda, że to piękna trasa. Odkryłem ją dobrą dekadę temu i jestem mile zdziwiony, że ma swoich fanów. Pierwszy raz zrobiłem ją w taki upał, że prawie całą drogę przejechałem z gołą klatą.
    Trasa jest tak urokliwa, że nawet gdyby asfalt był pierwsza klasa, to i tak nie ma sensu się spieszyć, tym bardziej, że tam całe życie tych wiosek toczy się niemal na samej drodze – wesela, obrzędy religijne, jarmarki, potańcówki…to wszystko na oczach mijających je kierowców. Dla motocyklisty bajka.

  3. Rzeczywiście to piękna trasa. W tym roku mam w planie zwiedzić te wschodnie rubieże. Dlatego chętnie czytam wszelkie informacje na ten temat. Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.