Reklama

Władze Moskwy do nazywanego „walką z piratami drogowymi” łatania budżetu wykorzystują coraz bardziej wymyślne metody. Najnowszy pomysł to wideorejestratory umieszczone  w autobusach i innych należących do miasta pojazdach, np. śmieciarkach.

Od nowego sezonu celem polowania staną się motocykliści, jeżdżący pasami dla autobusów. Moskiewskie merostwo ogłosiło właśnie że chce kupić wideorejestratory, które zamontowane będą w kabinach kierowców miejskich autobusów. Kolejnym krokiem ma być montaż kamer na innych należących do miasta pojazdach, m.in. śmieciarkach czy karetkach pogotowia. Ma to służyć jednemu celowi: wyłapaniu motocyklistów, którzy wbrew przepisom poruszają się buspasami.

Moskwa posiada wprawdzie sieć kamer stacjonarnych włączających się automatycznie, jednak filmują one pojazdy od przodu. Dzięki temu do tej pory moskiewscy motocykliści mogli jeździć buspasami bez narażania się na mandat.

Reklama

Miejskie Biuro Transportu nie ukrywa, że celem akcji są motocykliści. Wideorejestratory zostaną zamontowane tylko na tych autobusach, które poruszają się wyłącznie wydzielonymi pasami. Będą nagrywać non-stop wszystkie zdarzenia drogowe, a po skończonej zmianie kierowca autobusu przekaże rejestrator do policji drogowej. Właściciele motocykli, które jak wiadomo mają tablice tylko z tyłu, nie będą się czuć już bezkarni – ogłosiło Biuro w komunikacie.

Jeśli projekt okaże się sukcesem, podobne wideorejestratory zostaną zamontowane również na samochodach Pogotowia Ratunkowego, a nawet innych należących do miasta służb, np. śmieciarkach, polewaczkach, solarkach czy podnośnikach.

Reklama

3 KOMENTARZE

  1. Dla mnie debilizmem jest lapanie w jakimkolwiek kraju motocyklistow za koryzstanie z buspasow . Dlaczego? to proste :
    – motocyklista napewno jest szybszy od autobusu i nie jest dla autobusu zawalidrogą i nie powoduje opoznien w kursowaniu autobusow , napewno samochod jadacy bus pasem i chcacy sie wlaczyc w inny pas ruchu musi poczekac az go wpuszcza i wowczas jest zawalidroga dla autobusu.
    – jesli motocyklista ma jechac zwyklym pasem i przedzierac sie blisko samochodow by podjechac pod sygnalizator swietlny , bo przepisy na to pozwalają , to znacznie bezpieczniej dla motocylisty ( niechronionego uczestnika ruchu , który w momencie uderzenia w cokolwiek duzo bardziej narazoenego na urazy zlamania i smierc niz w innych pojazdach ) jest pozwolic mu poruszac sie bus pasem bo tam nie ma szans na potrącenie przez naprzyklad nagle otwarte drzwi samochodu jak to nie raz sie zdarza – głupota pasażera samochodu brak wyobrązni i baczenia na wlasnie jednoslady na drodze. Bus pas moim zdaniem powinien sluzyc dla autobusów minibusow na regularnych liniach taxi oraz dla motocykli dodam jeszcze ze tych typow pojazdow generalnie jest mniej w codziennym ruchu ulicznym niz zwyklych samochodow osobowych czy dostawczych wiec jestem zwolennikiem by te grupy pojazdow mogly jezdzic bus pasami.

  2. Jest tylko jeden drobny szczegół… W Rosji znaczna część motocykli jeździ BEZ tablic rejestracyjnych ze względu na opłaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.