Władze indonezyjskiego miasta Lhokseumawe zakazały kobietom podróżującym na tylnym siedzeniu jako pasażerki motocykla jazdy okrakiem. Muszą one podczas jazdy trzymać obie nogi równolegle z boku, w tzw. dosiadzie bocznym. 

Lhokseumawe to zamieszkane przez muzułmanów miasto w północnej części Indonezji. Od kilku lat stosowane jest w nim surowe prawo szariatu. Zdaniem burmistrza Suaidi Yahya,  zachowanie kobiet polegające na dosiadaniu motocykla okrakiem jest “niezwykle prowokacyjne i niestosowne”. Nowe prawo ma  uchronić nasze żony przed sytuacją, w której stracą pożądanie swoich mężów – powiedział burmistrz.

Co ciekawe, kobiety prowadzące motocykl takim zakazem objęte nie będą.

Lokalne organizacje kobiece wystąpiły z kontratakiem. My, kobiety Lhokseumawe, zdecydowanie sprzeciwiamy się tej niezwykle dyskryminacyjnej regulacji prawnej. Utrudnia ona bowiem wykonywanie przez nas codziennych obowiązków – powiedziała dyrektor wykonawcza Instytutu Kobiet o imieniu Safwani (nazwiska nie podano). Jej zdaniem burmistrz Yahya powinien się skoncentrować na istotniejszych  sprawach, czyli wywozie śmieci oraz walce z wałęsającymi się po mieście bezdomnymi psami i kotami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.