Skuter Vespa znalazł się na prestiżowej liście 12 przedmiotów, które zmieniły wygląd świata w ciągu ostatnich 100 lat. Na zamówienie CNN listę sporządzili słynni światowi  projektanci w dziedzinie wzornictwa przemysłowego.

12 ekspertów poproszono o wymienienie przedmiotów codziennego użytku, które w ciągu ostatniego wieku ukształtowały gust ludzkości. Jednym z takich przedmiotów został właśnie skuter Vespa, określony w podsumowaniu jako nierozerwalna część historii designu. Jak napisano w podsumowaniu, rewolucyjna na owe czasy koncepcja designerska sprawiła, że Vespa ukształtowała wygląd naszej planety. I stała się inspiracją dla innych twórców.

Wzornictwo Vespy można określić jako unisex. Jest skrajnie nowoczesne i ekstremalnie oryginalne. Na skuterze elegancko i zarazem nowocześnie wygląda zarazem mężczyzna, jak i kobieta. Uwieczniony w filmie Felliniego “La Dolce Vita”, uwielbiany przez Beatlesów skuter Vespa odcisnął piętno na całej kulturze i wpłynął na losy świata – czytamy w uzasadnieniu.

Wśród członków jury znalazły się światowe sławy wzornictwa przemysłowego: Amerykanin Dick Powell, Holender Daan Roozegaarde, Walijczyk Ross Lovegrove, Japończyk Yoshiro Nakamatsu, Włoch Gianfranco Zaccai i Anglik Miles Pennington.

Reklama Vespy z USA (1961 r.)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.