Uwzględniający motocykle bezprzewodowy system ostrzegania przed zagrożeniami testowany jest przez BMW Motorrad. To pierwszy podobny system na taką skalę z wykorzystaniem motocykli.

Testowany przez BMW system Car-To-X opiera się na zastosowaniu nadajników ultraszybkiej sieci WiFi. Nadajniki te, zamontowane w pojazdach i elementach infrastruktury (np. sygnalizacji świetlnej) przekażą użytkownikom dróg informacje o sytuacji na drodze.

System działa w czasie rzeczywistym dostarczając kierowcom natychmiastowych informacji o nadchodzącej zmianie świateł, innym pojeździe zbliżającym się do skrzyżowania lub zakrętu a nawet o potencjalnym niebezpieczeństwie, np. plamie oleju, która spowodowała włączenie systemu ESP u jadącego przed nami użytkownika drogi. Dzięki integracji systemu z nadajnikiem GPS i komputerem pokładowym motocyklista otrzyma  precyzyjną informację, kiedy dane zagrożenie pojawi się na jego kursie.

W badaniach nad systemem istotną rolę odgrywa właśnie motocyklowy oddział bawarskiego producenta – BMW Motorrad. Dla inżynierów projektu zastosowanie systemu Car-To-X w motocyklach było sprawą kluczową. Według pomysłodawców fakt, iż trudne warunki drogowe, jak deszcz czy mgła, wymagają od motocyklistów znacznie więcej zaangażowania i uwagi czyni z nich głównych użytkowników projektu. Tym bardziej, że zmniejszy się też liczba wypadków wynikających z niezauważenia motocyklisty na drodze przez kierowców samochodów.

System Car-To-X testowany jest na razie w niemieckim kraju związkowym Hesji. Testy miejskie odbywają się natomiast we Frankfurcie nad Menem.

Zasada działania systemu Car-To-X

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.