Tłumiki samochodowe przez laików kojarzone są często wyłącznie z tuningiem mającym na celu zmianę wyglądu pojazdu i emitowanego przez niego dźwięku. W rzeczywistości najważniejsze w tłumikach nie są walory estetyczne, lecz fakt, iż są to niezwykle istotne element silnika i że montaż źle dobranego modelu może poważnie zakłócić działanie całej jednostki napędowej.
Do czego służy tłumik?
Tłumik samochodowy jest urządzeniem pełniącym więcej niż jedną funkcję. Jako element układu wydechowego bierze udział w procesie przetwarzania spalin emitowanych przez silnik, jednak przede wszystkim znany jest z tego, że eliminuje hałas powstający na skutek spalania w jednostce napędowej mieszanki paliwowo-powietrznej.
„W układzie wydechowym samochodów osobowych” – mówi Tomasz Ostrowski, ekspert sklepu z częściami zamiennymi Ucando.pl – „występują zwykle 2, a czasem nawet 3 tłumiki. W układzie z 2 tłumikami pierwsze z tych urządzeń znajduje się tuż za katalizatorem, a drugie na rurze wydechowej, tuż przed końcówkami układu. Pierwszy tłumik pełni wówczas rolę elementu absorbcyjnego, zaś drugi (komorowy) odpowiada za tłumienie wysokich dźwięków. W przypadku, gdy w układzie występuje również trzeci tłumik, tzw. przelotowy, jego zadaniem jest tłumienie dźwięków o niskich częstotliwościach.”
Jakie cechy musi spełniać nowy tłumik?
Przy wymianie tłumików samochodowych należy pamiętać o tym, iż części te muszą być zawsze dobierane indywidualnie do konkretnego modelu auta i zgodnie z zalecaniami jego producenta. Istotne jest również zwrócenia uwagi na to, czy wybrane tłumiki posiadają konieczne certyfikaty oraz referencje zaświadczające o przejściu specjalistycznych badań i potwierdzające ich jakość.
Kupując nowy tłumik, musimy zawsze posiadać informacje na temat kilku kluczowych cech samochodu. Chodzi tu przede wszystkim o markę auta, jego model, rok produkcji oraz pojemność silnika. Nie bezzasadne będzie również zgromadzenie danych na temat zamontowanego modelu skrzyni biegów, numeru podwozia czy kraju pochodzenia pojazdu.
Czym grozi niewłaściwe dobranie tłumika?
Rola układu wydechowego w prawidłowym funkcjonowaniu auta bardzo często jest mocno niedoceniania. Aby samochód mógł osiągnąć swoją pełną wydajność, jego układ wydechowy, a w szczególności tłumik, musi być wykonany z odpowiedniego materiału, musi zostać odpowiednio zamontowany i posiadać wszystkie wymagane atesty. Należy pamiętać, że układ wydechowy działa na zasadzie komina – poprawnie zaprojektowany pomaga wyciągać spaliny na zewnątrz zaś niewłaściwa modyfikacja może oznaczać zawirowania i opory utrudniające poprawne wydalenie spalin Niewłaściwe zestawienie tłumika z samochodem może skutkować wieloma przykrymi dla właściciela auta konsekwencjami. Najważniejszymi i najczęstszymi są:
- wzrost zużycia paliwa,
- mniejsza moc silnika,
- zwiększenie intensywności i siły drgań,
- spadek komfortu jazdy.
Pamiętaj! Jedynie tłumik dopasowany DOKŁADNIE do Twojego auta, posiadający niezbędne atesty i odpowiednio zamontowany spełni swoje zadanie w 100%.