Nowe Suzuki SV650, DL650XT V-Strom, GSX-S1000F i kilka innych modeli testowaliśmy na torze w Bednarach. Szczególnie spodobał nam się GSX-S1000F, ale to nowy SV650 może okazać się czarnym koniem tegorocznej oferty.

Zdjęcia: Marcin Idziaszek

Tegoroczna prezentacja Suzuki miała nieco inną formułę niż poprzednie. Wraz z grupą dziennikarzy największych motocyklowych mediów w Polsce testuję motocykle na torze Sobiesława Zasady w Bednarach. Znakomicie zagospodarowany obiekt wyposażony jest w liczne stanowiska, gdzie możemy przekonać się jak każdy z motocykli zachowuje się w sytuacjach ekstremalnych.

Testy mają charakter ćwiczeń sprawnościowych – Janusz Czaja z Suzuki Shell Moto Szkoły i Krzysztof Porawski z Sobiesław Zasada Centrum prezentują poszczególne ćwiczenia, które powtarzamy korzystając z motocykli Suzuki. Na pierwszy ogień idzie slalom – to doskonały moment by sprawdzić prowadzenie motocykli.

Prezentacja Suzuki 2016(10)
Janusz Czaja precyzyjnie wyjaśniał jak wykonywać manewry

Następna próba to ciasne ósemki. Tutaj wymagana jest nienaganna technika jazdy – każdy błąd oznacza wypadnięcie z toru lub wywrotkę. Kolejne ćwiczenie odbywamy na jedynym w Polsce stanowisku z przeszkodami ruchomymi. Pozwala to zbadać zachowanie motocykla podczas gwałtownych manewrów, które wykonujemy na przykład podczas nieoczekiwanego wtargnięcia pieszego lub zwierzęcia na jezdnię.

Prezentacja Suzuki 2016(1)
Takie mordercze ewolucje czekały na nas na torze

Nasze testy na torze wieńczy kilka szybkich przejazdów po części wyścigowej toru – tutaj najlepiej widać, że umiejętności kierowców, technika i taktyka jazdy oraz właściwości jezdne mają znacznie większe znaczenie niż moc i pojemność silnika.

Suzuki SV650

Model SV650 to nowość w ofercie Suzuki. Nazwa nawiązuje do bardzo popularnego w latach 1999-2009 nakeda. Choć na pierwszy rzut oka motocykl jest rozwinięciem Gladiusa, bliższy kontakt ujawnia sporo różnic. Najważniejszą jest nieco inna pozycja kierowcy – bardziej wyprostowana, choć wciąż pozwalająca znakomicie wyczuć motocykl. Inne jest także ukształtowanie zbiornika paliwa, kanapy oraz – tutaj ukłon w stronę pierwszej generacji SV650 – przedniego reflektora.

Prezentacja Suzuki 2016(16)
W ciasnych łukach i głębokich złożeniach SV650 czuje się doskonale

W porównaniu do pierwszej generacji SV650 motocykl został znacznie wygładzony – jest bardzo przewidywalny, znakomicie się prowadzi, jednak wśród norm ekologicznych i badań rynku zaginął gdzieś łobuzerski i nieco szalony charakter dawnego SV650.

W nowym modelu radochę odnajdą ci, dla których żywiołem jest miasto i krótkie, jednodniowe przejażdżki po krętych drogach. Brak owiewek i wysokiej szyby czyni dalsze podróże prawdziwą udręką. Plus za spalanie – podczas bardzo ostrego testu SV650 nie spalił więcej niż 5l/100 km.


Suzuki SV650 – dane techniczne

Silnik: dwucylindrowy, widlasty, chłodzony cieczą
Pojemność: 645 cm3
Moc: 75 KM
Maksymalny moment obr.: 63 Nm
Skrzynia biegów: 6-biegowa manualna
Napęd: łańcuch
Hamulec przedni: hydrauliczny dwutarczowy z ABS
Hamulec tylny: tarczowy
Wysokość siodła: 785 mm
Ciężar z płynami: 197 kg
Cena: 27 300 zł

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.