Dostałeś mandat i punkty karne ponad rok temu? Czyli punktami nie masz co się przejmować, bo się wyzerowały? Tak myślisz? Niestety niekoniecznie. Urzędnicy NIK-u wpadli na genialny pomysł mający pomóc w zwiększeniu ściągalności mandatów. 

Jaki to pomysł? Jest bardzo prosty – nie zapłaciłeś mandatu, nie wyzerują ci się punkty karne. Rozwiązanie to podyktowała urzędnikom potrzeba poprawienia ściągalności mandatów, gdyż do tej pory, według statystyk Najwyższej Izby Kontroli, jedna trzecia kierowców w ogóle mandatów wystawianych przez policję nie płaci. Pozostałe ⅔ to też nie kaszka z mleczkiem, bo często potrzebne są procedury windykacyjne, aby państwo mogło ściągnąć należne pieniądze.

Przeczytaj koniecznie: Co grozi za jazdę na jednym kole

Po przeprowadzonej kontroli i sporządzonym raporcie urzędnicy NIK-u wyszli z propozycją uzależnienia przedawniania się punktów karnych od opłacenia mandatów. Tak. dobrze przeczytaliście – wszystkich mandatów, a nie tylko tego, którego punkty dotyczą.

Przeczytaj koniecznie: Jaka kara za niezapłacenie podatku PCC-3. Maksymalna kwota miażdży!

Zatem jeżeli będziemy chcieli, aby w przyszłości punkty karne zniknęły z naszego konta, musimy zapłacić wszystkie mandaty oraz odczekać rok. Co prawda to na razie tylko propozycja NIK-u, ale stawiamy w redakcji na to, że jest na tyle opłacalna dla naszych urzędników, że niechybnie zostanie wprowadzona. Kiedy? O tym będziemy was na bieżąco informować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.