Znakomita część osób wsiadających za kierownicę samochodu uważa, że dobrze opanowała zasady bezpiecznej jazdy. Jednak coroczne statystyki ukazujące liczbę wypadków drogowych wciąż są niepokojące. Brawurowa jazda, a co za tym idzie niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego, to tylko część bardzo poważnych grzechów popełnianych przez kierowców.

 

Przyczyny wypadków i ich sprawcy

Raport Komendy Głównej Policji dotyczący wypadków drogowych z roku 2018 ukazuje, że w tamtym okresie zgłoszone zostały 31 674 incydenty, które miały miejsce na drogach publicznych, w strefach ruchu oraz strefach zamieszkania. Aż 87% z nich (27 556 wypadków) zostało spowodowanych z winy kierowców, na ich skutek zginęło 2 177 osób, natomiast 33 261 osób uczestniczących w zdarzeniu zostało rannych. Jako główne przyczyny wypadków zostały wymienione:

  • nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – 7 488 zdarzeń
  • niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze – 6 256 zdarzeń
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na przejściach – 3 072 zdarzenia
  • niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami – 2 292 zdarzenia
  • nieprawidłowe wyprzedzanie – 1 310 zdarzeń

W pełni sprawny samochód to podstawa

Bardzo dobry stan techniczny pojazdu jest niezwykle ważny. Opony letnie muszą zapewniać krótką drogę hamowania i dobrze odprowadzać wodę, „zimówki” powinny sobie natomiast radzić z błotem pośniegowym i zapewniać odpowiednią przyczepność na śniegu. W pełni sprawne oświetlenie nie powinno oślepiać osób jadących z naprzeciwka. Płyny eksploatacyjne muszą być regularnie wymieniane (a ten od spryskiwaczy – uzupełniany). Zawieszenie również winno charakteryzować się dobrą kondycją, aby zapewnić pewność w prowadzeniu samochodu.

Odpowiedzialność za siebie, pasażerów oraz innych użytkowników ruchu ulicznego

Osoba zasiadająca za kierownicą pojazdu silnikowego staje się automatycznie odpowiedzialna za siebie, oraz innych uczestników ruchu ulicznego. Taki kierowca musi być w pełni trzeźwy, powinien w pełni stosować się do przepisów o ruchu drogowym i zachowywać szczególną ostrożność oraz zasadę ograniczonego zaufania, szczególnie do pojazdów poruszających się w podejrzany sposób. Aby mieć pełną kontrolę nad kątem skrętu, na kierownicy należy mieć ułożone obie dłonie. Fotel musi zapewniać utrzymanie ciała w wygodnej pozycji i bezpieczny oraz szybki dostęp do wszystkich urządzeń pokładowych. Ponadto kierowca obowiązkowo musi zapinać pasy i zadbać o to, aby każdy z pasażerów również był nimi przypięty.

Nabieranie doświadczenia od samego początku

Zdobycie odpowiedniej pewności siebie za kierownicą jest bardzo ważne. Niepotrzebny stres jest bardzo często jednym z największych wrogów kierowców. Aby go zminimalizować, warto rozpocząć swoją przygodę za kierownicą w dużym mieście. Natężenie ruchu ulicznego w aglomeracjach jest znacznie większe niż w miasteczkach, ale pozwala na szybkie dostosowywanie się do wielu sytuacji drogowych. Dzięki temu świeżo upieczeni kierowcy wjeżdżając do innych miast, będą czuć się znacznie pewniej, a co za tym idzie – bezpieczniej. Podstawą jest tutaj wybranie odpowiedniej szkoły nauki jazdy (jak, np. https://www.gazelka.pl/), w której kurs zostanie przeprowadzony profesjonalnie, bezstresowo i w miłej atmosferze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.