Chcesz kupić używany samochód? Uważaj, ponieważ możesz stać się ofiarą oszustwa. Co należy sprawdzić przed nabyciem auta z drugiej ręki?

Często możemy spotkać się ze zdaniem, że kupowanie używanego samochodu jest jak rosyjska ruletka. Czasami uda nam się ustrzelić doskonałą okazję, innym razem pojazd jest w naprawdę złym stanie, chociaż jego opis wskazywał na coś zupełnie innego. Jeśli chcemy kupić auto bez ryzyka, potrzebna będzie szeroka wiedza w temacie motoryzacji albo zaufany mechanik samochodowy, który sprawdzi auto za nas.

Nieuczciwi handlarze uciekają się do różnych trików mających na celu zwiększenie wartości pojazdu, podczas gdy ten w skrajnych przypadkach w ogóle nie powinien wyjeżdżać na drogę. Szczególnym zagrożeniem są pojazdy importowane, ale również możemy narazić się na niebezpieczeństwo przy zakupie auta z polskiej dystrybucji.

Co powinniśmy zweryfikować przy kupnie auta używanego?

Samodzielna ocena stanu technicznego pojazdu, gdy nie mamy wiedzy i doświadczenia mechanika samochodowego, jest utrudniona. Nie oznacza to jednak wcale, że nie możemy spróbować. Podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę i co powinno wzbudzić nasze podejrzenia.

Ślady szpachli na karoserii – ślady szpachli świadczą o tym, że wykonywano naprawy blacharskie. Jeśli sprzedający o nich nie informuje, istnieje ryzyko, że auto jest powypadkowe i jego stan może być znacznie gorszy. Szpachlę możemy rozpoznać przez opukanie pojazdu, zbadanie magnesem albo specjalnym miernikiem lakieru.

Ślady rdzy – jeśli samochód ma ślady rdzy, na przykład na progach, podłodze, łączeniach elementów, pod wykładziną bagażnika, pod nadkolami, oznacza to, że jego stan techniczny nie jest zbyt dobry. Niezabezpieczona rdza szybko się rozprzestrzenia i powoduje poważne uszkodzenia konstrukcji pojazdu. Rdza może świadczyć też o tym, że auto jest po zalaniu.

Różnice w odcieniach lakieru – nie jest potrzebny mechanik samochodowy, aby określić, że auto jest składane z różnych elementów. W tym celu powinniśmy zwrócić uwagę na różnice w kolorach lakieru. Gdy sprzedawca nie informuje o tym, że auto miało wymienione poszczególne elementy, na przykład drzwi, lepiej uważać na taką ofertę – jest ryzykowna.

Nierówne sparowanie elementów – gdy widzimy, że elementy samochodu nie są dobrze sparowane ze sobą, szczeliny są nierówne, a elementy wystają, wtedy także oznacza to przeprowadzone prace, często mające na celu ukrycie prawdziwy stan pojazdu.

Podejrzane odgłosy – nigdy nie powinniśmy kupować auta bez jazdy próbnej – powie nam to każdy mechanik samochodowy. Podczas przejażdżki powinniśmy nie tylko zwrócić uwagę na to, jak auto się prowadzi, ale też nasłuchiwać w poszukiwaniu podejrzanych odgłosów. Gdy słyszymy dzwonienie, stuki, „cykanie”, silnik pracuje nierównomiernie czy dławi się, mamy do czynienia z pojazdem w słabym stanie technicznym, który może szybko wymagać kosztownej renowacji.

Świecące kontrolki informujące o awarii – nie powinniśmy ich lekceważyć, nawet jeśli sprzedawca zapewnia, że auto działa niezawodnie.

Problemy z hamulcami – hamulec ręczny powinien działać prawidłowo, a pedał hamulca nie powinien być zbyt miękki, gumowaty, nie powinien się zapadać, co świadczy o zużyciu układu hamulcowego.

Problemy z układem elektrycznym – niedziałające wycieraczki, ogrzewanie, lusterka, szyby mogą świadczyć o poważnych usterkach układu elektrycznego, a także mogą być efektem zalania pojazdu.

Ślizgające się sprzęgło – najczęściej oznacza, że podzespół jest mocno zużyty i w najbliższym czasie trzeba go wymienić, co oznacza duży wydatek.

To tylko część punktów, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy sprawdzeniu używanego samochodu. Jest ich, oczywiście, o wiele więcej. Najlepiej zatem udać się do mechanika samochodowego, który sprawdzi auto za nas. Dobry mechanik samochodowy precyzyjnie oceni stan pojazdu i pomoże nam w podjęciu decyzji.

Gdy poszukiwany jest dobry mechanik samochodowy w Krakowie, wybierz warsztat Detal Błysk, który specjalizuje się w świadczeniu usług auto detailingu i mechaniki samochodowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.