Moto Guzzi V100 Mandello Aviazione Navale – włoski turystyk pełen niepowtarzalnego stylu [cena, opis, dane techniczne, wrażenia z jazdy]

-

Ponad 100 lat tradycji. 6 tytułów mistrza świata jako producent. 11 zwycięstw w Isle of Man TT. 8 indywidualnych tytułów mistrza świata w wyścigach motocyklowych. Moto Guzzi V100 Mandello Aviazione Navale to wspaniały przykład jak budować nowoczesne motocykle zachowując ich niepowtarzalny charakter. Czy pełna włoskiego stylu maszyna nadaje się do turystyki? Czy sportowe tradycje są jedynie zamglonym wspomnieniem z lat świetności? Na to pytanie postanowiliśmy odpowiedzieć.

Materiał powstał podczas wielkiego testu porównawczego 9 metod na turystyka, którego partnerami w tym roku byli:

  • Schuberth Polska – zapewnił kaski C5, E2 i S3 z interkomami SC2 dla całej naszej ekipy
  • sklep MotorMind.pl – największy sklep z akcesoriami motocyklowymi w Wielkopolsce

Moto Guzzi V100 Mandello Aviazione Navale – włoski turystyk pełen niepowtarzalnego stylu [cena, opis, dane techniczne, wrażenia z jazdy]

W 1921 roku dwóch byłych pilotów wojskowych oraz ich mechanik założyli firmę Guzzi-Parodia. Giorgio Parodi, Giovanni Ravelli i Carlo Guzzi postawili sobie jasne cele. Pierwszy z nich wniósł do spółki kapitał. Drugi skupił się na pokazaniu, że pochodzące z Mandello di Lario motocykle mogą wygrywać na torach wyścigowych. Guzzi, będący utalentowanym mechanikiem wziął na siebie aspekt projektowy i technologiczny. Tuż po zakończeniu Pierwszej Wojny Światowej Giovanni Ravelli, zginął za sterami samolotu, a jego przyjaciele postanowili uczcić jego pamięć – tak narodziło się znane do dziś logo firmy w kształcie orlich skrzydeł. Tych samych skrzydeł, które były ówczesnym symbolem lotnictwa włoskiej Marynarki Wojennej.

Moto Guzzi V100 Mandello Aviazione Navale bok
Moto Guzzi V100 Mandello Aviazione Navale bok

100 lat tradycji

Kolejne lata to ciągły rozwój, zarówno technologiczny jak i sportowy. W latach ’50 Moto Guzzi dominuje na torach wyścigowych i zdobywa 5 razy z rzędu tytuł najszybszego producenta klasy 350 ccm. Głód sukcesów sprawiał, że Moto Guzzi było gotowe iść pod prąd i sukcesywnie wdrażać przełomowe rozwiązania. Przykładem jest Moto Guzzi V8 500. Inżynieryjne arcydzieło było chłodzone cieczą i miało po dwa wałki rozrządu w każdej z głowic. Za zasilanie paliwem odpowiadało 8 gaźników. Jednostka generowała blisko 80 koni mechanicznych i kręciła się do zawrotnych 12000 obrotów na minutę. Przy czym cały silnik ważył jedynie 45 kg. To wszystko sprawiło, że napędzany tą jednostką motocykl rozpędził się w 1957 roku do 275 kmh. Moto Guzzi V8 nigdy nie osiągnęło sportowego sukcesu, ale stało się wspaniałym przykładem tego, czym jest włoska motoryzacja. Genialne rozwiązania wymieszane z głodem sportowego sukcesu i przyprawione sporą dawką czegoś co nie da się określić inaczej niż motoryzacyjnym szaleństwem.

Nowy silnik na stulecie firmy

Moto Guzzi V100 Mandello debiutowało w 2021 roku na targach EICMA w Milanie. Oznaczenie modelu to nie tylko wskazówka odnosząca się do pojemności, ale i informacja o  tym, że mamy do czynienia z modelem jubileuszowym. V100 zaprezentowano bowiem w setną rocznicę założenia Moto Guzzi. Na pierwszy rzut oka mogło się wydawać, że V100 to stary dobry Gutek. Nic bardziej mylnego. Moto Guzzi V100 jest pełne nowoczesnych rozwiązań. Dwa cylindry rozchylone są pod kątem 90 stopni. Zastosowano chłodzenie cieczą. Oczywiście jak to u Moto Guzzi, silnik jest umieszczony wzdłużnie. Pojemność sięgnęła 1042 ccm. Generowana moc to solidne 116 koni mechanicznych osiąganych przy 8800 obrotów na minutę. 105 Nm jest generowane przy 6750 obrotów. Każda z głowic oddycha za pomocą czterech zaworów napędzanych dwoma wałkami rozrządu. Za zasilanie odpowiada wtrysk paliwa i przepustnice ride by wire. Moc trafia na koło za pomocą wału napędowego. Każdy kto jeździł starszymi motocyklami z Mandello może być zaskoczony. Nowy silnik to kompletnie nowa jakość, ale z zachowaniem niepowtarzalnego charakteru tej marki.

Moto Guzzi V100 Mandello Aviazione Navale silnik
Moto Guzzi V100 Mandello Aviazione Navale silnik
Moto Guzzi V100 Mandello Aviazione Navale silnik
Moto Guzzi V100 Mandello Aviazione Navale silnik

Rama i zawieszenie

Zamknięty w stalowej ramie silnik jest równocześnie elementem nośnym. To nowoczesne rozwiązanie to nie tylko niższa masa motocykla, ale świetne prowadzenie. Skoro jesteśmy przy prowadzeniu to należy wspomnieć o zawieszeniu. Z przodu znajdziemy widelec upside-down o średnicy lagi 41 mm. Z tyłu znajdziemy jednoramienny wahacz, który jest odpowiedzialny nie tylko za prowadzenie, ale też za przeniesienie napędu. To właśnie w nim schowano wał napędzający tylne koło. Miłośnicy marki na pewno zauważą ciekawy detal – V100 Mandello ma wał napędowy po lewej stronie. Starsze modele miały go po prawej. Zawieszenie pozwala na regulację napięcia wstępnego sprężyn oraz dopasowanie parametrów odbicia. Możecie się też zdecydować na wersję S. Wtedy do dyspozycji dostaniecie zawieszenie półaktywne Ohlins Smart EC 2.0. Oferuje ono możliwość wybrania odpowiedniego trybu pracy, aby dopasować charakterystykę do naszych potrzeb.

Moto Guzzi V100 Mandello Aviazione Navale – włoski turystyk pełen niepowtarzalnego stylu [cena, opis, dane techniczne, wrażenia z jazdy]

Moto Guzzi V100 Mandello Aviazione Navale wal napedowy
Moto Guzzi V100 Mandello Aviazione Navale wal napedowy

Hamulce

Za sprawne wytracanie szybkości odpowiadają hamulce dostarczone przez Brembo. Z przodu pracują zaciski wyposażone w cztery tłoczki i pływające tarcze o średnicy 320 mm. Z tyłu znajdziemy tarczę o średnicy 280 mm i zacisk dwutłoczkowy. Nad wszystkim czuwa cornering ABS wyposażony w sześcioosiowy akcelerometr. Logo Brembo umieszczone na zaciskach to gwarancja tego, że na hamulcach możemy po prostu polegać.

Moto Guzzi V100 Mandello Aviazione Navale – włoski turystyk pełen niepowtarzalnego stylu [cena, opis, dane techniczne, wrażenia z jazdy]

Elektronika

Na wstępie wspomniałem, że Moto Guzzi V100 Mandello udanie łączy tradycję z nowoczesnymi rozwiązaniami. Zatem co z elektroniką pokładową? Oczywiście, znajdziecie tu całe spektrum rozwiązań, które nie tylko poprawiają komfort, ale też znacząco przekładają się na bezpieczeństwo. Za widoczność na drodze odpowiada w pełni ledowe oświetlenie. Przed oczami kierowcy znajduje się wyświetlacz TFT o przekątnej 5 cali. Znajdziecie na nim komplet informacji, od aktualnie wybranego trybu jazdy kończąc na ostrzeżeniu o zbyt niskim ciśnieniu w kołach.

Wspomnianych trybów jazdy jest cztery:

  • Touring
  • Sport
  • Rain
  • Road

Jak łatwo się domyślić różnią się one charakterystyką pozwalając dopasować charakter maszyny do aktualnych warunków na drodze. Dla przykładu tryb Sport zapewni nam maksimum emocji, podczas kiedy Rain zadba o nasze bezpieczeństwo, gdy pogoda się gwałtownie załamie. Co ważne, przełączanie się pomiędzy poszczególnymi trybami jazdy jest banalnie proste i nie wymaga kopania w menu. Dla spragnionych sportowych emocji dostępny jest opcjonalny quick shifter. Ukłonem w stronę turystyki jest elektrycznie regulowana wysokość szyby. Motocyklowi podróżnicy na pewno ucieszą się z obecności tempomatu.

Moto Guzzi V100 Mandello Aviazione Navale wyswietlacz
Moto Guzzi V100 Mandello Aviazione Navale wyswietlacz

Aero

Wspominałem o tym, że Moto Guzzi nigdy nie bało się iść pod wiatr. W 1954 roku otwarło tunel aerodynamiczny. Zbudowany w Mandello obiekt był pierwszym na świecie pozwalającym na testowanie pełnoskalowych modeli motocykli. Moto Guzzi V100 Mandello wyposażono w aktywną aerodynamikę. Ponad 200 godzin spędzonych w tunelu aerodynamicznym pozwoliło na opracowanie rozwiązania, które ma aktywnie przełożyć się na poprawę komfortu podróżowania. O czym mowa? Po bokach owiewki umieszczono dwa elektrycznie sterowane deflektory. Po osiągnięciu odpowiedniej prędkości unoszą się one aby zmniejszyć nacisk powietrza na kierowcę – według producenta nawet o 22%. Parametry ich otwarcia zależne są od aktualnie wybranego tryby jazdy, ale jest też możliwość ich indywidualizacji. Rozwiązanie równie innowacyjne co egzotyczne, ale co najważniejsze wspaniale wpisujące się w tradycję firmy.

Moto Guzzi V100 Mandello Aviazione Navale – włoski turystyk pełen niepowtarzalnego stylu [cena, opis, dane techniczne, wrażenia z jazdy] Moto Guzzi V100 Mandello Aviazione Navale – włoski turystyk pełen niepowtarzalnego stylu [cena, opis, dane techniczne, wrażenia z jazdy] Moto Guzzi V100 Mandello Aviazione Navale – włoski turystyk pełen niepowtarzalnego stylu [cena, opis, dane techniczne, wrażenia z jazdy]

Jazda!

Jak jeździ Moto Guzzi V100 Mandello? Dokładnie tak jak wygląda – stylowo. Ciężko ten motocykl zamknąć w szufladzie jednego segmentu. Z jednej strony to sportowy roadster pełen stylistycznych smaczków. Z drugiej to całkiem wygodny turystyk, który zachęca do podróży. Przy czym ten motocykl ma w sobie coś co sprawia, że styl nabiera znaczenia. Wsiadacie. Silnik budzi się do życia i już wiecie, że to Moto Guzzi. Umieszczony wzdłużnie V-2 przy odpalaniu powoduje charakterystyczne bujniecie motocykla. Drobiazg, ale podkreślający niepowtarzalny charakter. Każdy ruch manetki powoduje minimalne wibracje. Jakimś cudem nie przeszkadza to kompletnie. Wręcz przeciwnie. Wspaniale komponują się z charakterem motocykla. Moto Guzzi V100 Mandello prowadzi się pewnie. Doskonałe zawieszenie jest zestrojone sztywno, ale zapewnia komfort pozwalający podróżować bez zmęczenia. Hamulce dają poczucie pewności. Pozycja jest dynamiczna, ale to nie jest stricte sportowy motocykl. Nie męczymy nadgarstków. Nie mamy kolan pod kierownicą.

Moto Guzzi V100 Mandello Aviazione Navale – włoski turystyk pełen niepowtarzalnego stylu [cena, opis, dane techniczne, wrażenia z jazdy] Moto Guzzi V100 Mandello Aviazione Navale – włoski turystyk pełen niepowtarzalnego stylu [cena, opis, dane techniczne, wrażenia z jazdy] Moto Guzzi V100 Mandello Aviazione Navale – włoski turystyk pełen niepowtarzalnego stylu [cena, opis, dane techniczne, wrażenia z jazdy] Moto Guzzi V100 Mandello Aviazione Navale – włoski turystyk pełen niepowtarzalnego stylu [cena, opis, dane techniczne, wrażenia z jazdy] Moto Guzzi V100 Mandello Aviazione Navale – włoski turystyk pełen niepowtarzalnego stylu [cena, opis, dane techniczne, wrażenia z jazdy]

Niepowtarzalny charakter

Ci którzy jeździli starszymi modelami z Mandello powinni sprawdzić V100. Nie ma tu mowy o ospałości czy braku dynamiki, na którą czasami narzekano. Silnik ochoczo wchodzi na obroty a przy okazji robi to w sposób zapewniający masę emocji. Nie zrozumcie mnie źle – to nie jest motocykl do wykręcania rekordowych czasów. Musicie pozwolić mu jechać jego własnym tempem. To właśnie wtedy poczujecie magię tej maszyny. Kolejne zakręty zaczną układać się w pozytywne wspomnienia. Nie wiem czy unoszące się skrzydełka faktycznie zmniejszają nacisk powietrza na jeźdźca o 22%. Wiem, że na pewno podnoszą przyjemność z jazdy w sposób niedający się oszacować procentowo. Klang widlastej dwójki, wyjście z zakrętu, unoszące się flapy. Tempo jakie Moto Guzzi V100 Mandello narzuca swojemu jeźdźcowi jest idealne. To dynamiczna maszyna, ale równocześnie pozwalająca na cieszenie się drogą i widokami. Jeden z tych motocykli za którym się oglądacie i które pamiętacie jeszcze długo po odstawieniu ich do garażu.

Moto Guzzi V100 Mandello Aviazione Navale – włoski turystyk pełen niepowtarzalnego stylu [cena, opis, dane techniczne, wrażenia z jazdy] Moto Guzzi V100 Mandello Aviazione Navale – włoski turystyk pełen niepowtarzalnego stylu [cena, opis, dane techniczne, wrażenia z jazdy]

Aviazione Navale

Często producenci chwalą się lotniczymi korzeniami firmy. Gdy idzie o Moto Guzzi to coś więcej niż marketingowe slogany i charakterystyczne skrzydlate logo. Giorgio Parodi, Giovanni Ravelli i Carlo Guzzi służyli w założonej w 1913 roku Aviazione Navale – włoskim Lotnictwie Marynarki Wojennej. Aby uczcić ten związek przygotowano limitowaną serię 1913 egzemplarzy V100 Mandello. Na każdym z nich znajdziecie grawerowany numer egzemplarza. To co jednak naprawdę wydobywa wizualne walory tego motocykla to jego charakterystyczne malowanie. Silnik wygląda niczym rzeźba. Tą cechę włoskiej motoryzacji naprawdę lubię. Piękno jest równie ważne co funkcjonalność. Przedni błotnik to nie tylko wloty powietrza po bokach, ale też dyskretny spoiler. Detal, który łatwo przeoczyć. Z drugiej strony, gdy raz go zauważymy to już zawsze będziemy go dostrzegać. Tylne światła przypominają dysze silników odrzutowych myśliwca. Żarzące się głęboką czerwienią i świetnie komponujące się uchwytami dla pasażera przypominającymi ogon samolotu. Jednoramienny wahacz i koła o niepowtarzalnym wyglądzie są wspaniałym dopełnieniem. To jeden z tych motocykli, których nie da się pomylić z jakimkolwiek innym. Zaparkowany w tłumie innych maszyn zawsze będzie widoczny. Zawsze będzie przyciągał spojrzenia – wasze również. Nie da się zsiąść tego motocykla i odejść bez oglądania się przez ramię.

Moto Guzzi V100 Mandello Aviazione Navale – włoski turystyk pełen niepowtarzalnego stylu [cena, opis, dane techniczne, wrażenia z jazdy] Moto Guzzi V100 Mandello Aviazione Navale – włoski turystyk pełen niepowtarzalnego stylu [cena, opis, dane techniczne, wrażenia z jazdy] Moto Guzzi V100 Mandello Aviazione Navale – włoski turystyk pełen niepowtarzalnego stylu [cena, opis, dane techniczne, wrażenia z jazdy]

Podsumowanie

Moto Guzzi V100 Mandello Aviazione Navale to motocykl, otwierający nowy rozdział w historii włoskiego producenta. Nowy silnik gwarantuję odpowiednią dynamikę i emocje. Rozbudowana elektronika nie tylko poprawia komfort, ale też bezpieczeństwo. Przy tym robi to na tyle dyskretnie, że nawet prawdziwi puryści nie powinni się na nią skarżyć. Najważniejszy jednak jest niepowtarzalny styl i charakter tego motocykla. Dzięki niemu macie ochotę pojechać do Włoch i wstąpić do maleńkiej kawiarni przy drodze. Tam, delektując się aromatem kawy po prostu usiąść, podziwiać piękno tej maszyny i uśmiechać się na myśl o każdym kolejnym spędzonym razem zakręcie.

Galeria

Dane techniczne i cena

Silnik: Dwucylindrowy V-twin 90°, cztery zawory na cylinder,

Pojemność: 1,042 cm3

Średnica x skok: 96 x 72 mm

Moc maksymalna: 115 KM (84,6 kW) przy 8.700 obr./min.

Maksymalny moment obr.: 105 Nm przy 6.750 obr./min.

Przeniesienie napędu: Wał napędowy

Zawieszenie przednie: Widelec upside-down Ø 41 mm z regulowanym napięciem wstępnym sprężyny i tłumieniem odbicia

Zawieszenie tylne: Amortyzator monoshock z regulacją napięcia wstępnego sprężyny i odbicia

Hamulec przedni: Podwójna pływająca tarcza Ø 320 mm, promieniowo zamontowane zaciski Brembo z 4 przeciwległymi tłoczkami. Cornering ABS

Hamulec tylni: Pojedyncza tarcza Ø 280 mm, 2-tłoczkowy pływający zacisk Brembo. Cornering ABS

Koło przednie: Felga aluminiowa, 17” x 3,5”

Koło tylne: Felga aluminiowa, 17” x 6”

Wysokość siodła: 815 mm

Pojemność zbiornika: 17 litrów (3,5 rezerwa)

Waga na sucho: 212 Kg

Masa własna: 233 kg

Zużycie paliwa: 4,7 l/100 km

Wyposażenie: Reflektor przedni Full LED z DRL i funkcją doswietlania zakrętów, kierunkowskazy LED, Cornering ABS, Moto Guzzi Traction Control, tempomat, 4 tryby jazdy, kolorowy wyświetlacz TFT, adaptacyjna aerodynamika, elektrycznie regulowana szyba, TPMS (Tyre Pressure Monitoring System), podgrzewane manetki, numerowana tabliczka na wsporniku kierownicy, dedykowany pokrowiec, pamiątkowa tabliczka aluminiowa

Cena: 74 000 PLN

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY