Gdzie kupować auta używane? Czy lepszą opcją jest szukanie samochodu bezpośrednio u właściciela, czy skorzystanie z bogatej oferty sprawdzonego komisu? Odpowiedź na te pytania nie jest prosta i często zależy od sytuacji i modelu auta, którym jesteśmy zainteresowani.

Jeśli myślimy o zakupie używanego samochodu, najchętniej wybralibyśmy taki, którego historię znamy. Ewentualnie znamy jego właściciela – pozwoli to ocenić czy upatrzony pojazd użytkowany był rozsądnie i czy jest zadbany. Większość z nas zdaje sobie sprawę, że pewne źródło zakupu ma kluczowe znaczenie dla kosztów późniejszej eksploatacji.

W komisie czy u dealera

Sporą popularnością cieszą się komisy należące do autoryzowanych dealerów. Samochody tam oferowane są najczęściej w nienagannym stanie technicznym, pochodzą od pierwszych właścicieli, z polskiej sieci dealerskiej i mają oryginalne przebiegi. Taka forma zakupu ma jednak pewną wadę – używane auta oferowane przez dealerów potrafią kosztować znacznie więcej niż wynoszą ceny rynkowe dla sprzedawanych modeli.

W zamian dostajemy najczęściej pisemną gwarancję i certyfikat stanu technicznego i przebiegu, co dla wielu potencjalnych nabywców jest powodem wystarczającym by zapłacić więcej. Podobnie wygląda sprawa zakupu samochodu od osoby znajomej, bądź bliskiej – tutaj także gotowi jesteśmy dać nieco wyższą cenę, ponieważ najczęściej znamy historię pojazdu. Niestety – przypadki odkupu wymarzonego pojazdu od znajomego należą do rzadkości.

Gdzie kupować auta używane

Kierowcy, którzy zastanawiają się gdzie kupować auta używane, wciąż najchętniej wybierają znane niezależne komisy, w których nierzadko można wybierać wśród dziesiątek, jeśli nie setek modeli i marek aut. Wiele komisów, jak na przykład NoweUżywane z podkrakowskiego Jawornika, latami pracuje na swą reputację i, podobnie jak dealerzy, oferuje usługi badania stanu technicznego, czy gwarancji.

Mimo, że zakup pojazdu używanego w komisie wciąż budzi wśród Polaków wiele obaw, należy pamiętać, że w świetle prawa sprzedawca taki jest profesjonalistą, co oznacza, że bierze odpowiedzialność za sprzedawany pojazd. Nabywca ma także prawo domagać się od komisu sprawdzenia legalności pochodzenia pojazdu. A pojazdy, inaczej niż zwykło się sądzić, nie pochodzą tylko z zagranicy. Sporą część oferty dobrych komisów samochodowych stanowią pojazdy poleasingowe, które mają udokumentowaną historię serwisową.

Gdy kupujemy auto używane na pewno nie kierujmy się tylko ceną. warto porównać kilka ofert, a jeszcze lepiej wybrać się obejrzeć samochód osobiście. Idealnie, jeśli bierzemy pod uwagę kilka potencjalnych modeli – w ofercie dobrego komisu z pewnością będziemy mieli okazję porównać kilka z nich. Dodatkowym plusem wizyty u takiego sprzedawcy będzie możliwość załatwienia wszelkich formalności na miejscu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.