Gdzie kupować auta używane? Czy lepszą opcją jest szukanie samochodu bezpośrednio u właściciela, czy skorzystanie z bogatej oferty sprawdzonego komisu? Odpowiedź na te pytania nie jest prosta i często zależy od sytuacji i modelu auta, którym jesteśmy zainteresowani.

Jeśli myślimy o zakupie używanego samochodu, najchętniej wybralibyśmy taki, którego historię znamy. Ewentualnie znamy jego właściciela – pozwoli to ocenić czy upatrzony pojazd użytkowany był rozsądnie i czy jest zadbany. Większość z nas zdaje sobie sprawę, że pewne źródło zakupu ma kluczowe znaczenie dla kosztów późniejszej eksploatacji.

W komisie czy u dealera

Sporą popularnością cieszą się komisy należące do autoryzowanych dealerów. Samochody tam oferowane są najczęściej w nienagannym stanie technicznym, pochodzą od pierwszych właścicieli, z polskiej sieci dealerskiej i mają oryginalne przebiegi. Taka forma zakupu ma jednak pewną wadę – używane auta oferowane przez dealerów potrafią kosztować znacznie więcej niż wynoszą ceny rynkowe dla sprzedawanych modeli.

W zamian dostajemy najczęściej pisemną gwarancję i certyfikat stanu technicznego i przebiegu, co dla wielu potencjalnych nabywców jest powodem wystarczającym by zapłacić więcej. Podobnie wygląda sprawa zakupu samochodu od osoby znajomej, bądź bliskiej – tutaj także gotowi jesteśmy dać nieco wyższą cenę, ponieważ najczęściej znamy historię pojazdu. Niestety – przypadki odkupu wymarzonego pojazdu od znajomego należą do rzadkości.

Gdzie kupować auta używane

Kierowcy, którzy zastanawiają się gdzie kupować auta używane, wciąż najchętniej wybierają znane niezależne komisy, w których nierzadko można wybierać wśród dziesiątek, jeśli nie setek modeli i marek aut. Wiele komisów, jak na przykład NoweUżywane z podkrakowskiego Jawornika, latami pracuje na swą reputację i, podobnie jak dealerzy, oferuje usługi badania stanu technicznego, czy gwarancji.

Mimo, że zakup pojazdu używanego w komisie wciąż budzi wśród Polaków wiele obaw, należy pamiętać, że w świetle prawa sprzedawca taki jest profesjonalistą, co oznacza, że bierze odpowiedzialność za sprzedawany pojazd. Nabywca ma także prawo domagać się od komisu sprawdzenia legalności pochodzenia pojazdu. A pojazdy, inaczej niż zwykło się sądzić, nie pochodzą tylko z zagranicy. Sporą część oferty dobrych komisów samochodowych stanowią pojazdy poleasingowe, które mają udokumentowaną historię serwisową.

Gdy kupujemy auto używane na pewno nie kierujmy się tylko ceną. warto porównać kilka ofert, a jeszcze lepiej wybrać się obejrzeć samochód osobiście. Idealnie, jeśli bierzemy pod uwagę kilka potencjalnych modeli – w ofercie dobrego komisu z pewnością będziemy mieli okazję porównać kilka z nich. Dodatkowym plusem wizyty u takiego sprzedawcy będzie możliwość załatwienia wszelkich formalności na miejscu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here