Współdzielenie pasa ruchu wymaga dobrej współpracy bikerów i kierowców samochodów. W przeciwnym razie może zrobić się bardzo niebezpiecznie. Podstawową dla nas motocyklistów zasadą jest zasada ograniczonego zaufania.

Filmy przedstawiające potyczki motocykli z samochodami stojącymi w korku pojawiają się na naszym portalu dość często. Okazuje się, że manewr wymijania stojących pojazdów przysparza obu stronom zmartwień. Zdarzają się przypadki celowego zajeżdżania drogi lub kraksy wynikające z bezmyślności. Ponieważ naszą ochroną jest tylko nas rozum, to przede wszystkim my musimy zadbać o własne bezpieczeństwo stosując zasadę ograniczonego zaufania.

Kraksa w korku

O tej zasadzie zapomniał bohater naszego filmu, który poruszał się między wolno jadącymi pojazdami z prędkością znacznie wyższą niż nakazywałby to zdrowy rozsądek i warunki na drodze. Przyjął on zapewne, że kierowcy nie będą zmieniać pasów ruchu ze względu na korek. Niestety srebrny bus kierowany przez nieuważnego kierowcę brutalnie zweryfikował jego osąd i biker wylądował na twardym asfalcie.

Choć nie można z pewnością przy pisać winy żadnej ze stron, zasada ograniczonego zaufania pozwoliłaby bikerowi uniknąć bolesnych konsekwencji.

ANALIZA WYPADKU

Warunki miejski korek

Nawierzchnia asfalt

Motocykl szosowy

Pogoda dobra

Główny błąd zbyt duża prędkość w korku

Inne błędy Brak czujności

Konsekwencje Uszkodzenia motocykla

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.