EkstraJaki motocykl dla dziewczyny? Czy istnieje coś takiego jak motocykl dla kobiety?

Jaki motocykl dla dziewczyny? Czy istnieje coś takiego jak motocykl dla kobiety?

-

Tak żeście chłopy fotografowały te półnagie baby na motórach, że teraz macie – baby w końcu same powsiadały na motocykle i już nawet jako plecaki wożone być nie chcą. A tak na poważnie czy istnieje coś takiego jak motocykl dla kobiety?

Z czym borykają się motocyklistki?

Nie odkryje Ameryki, kiedy powiem, że częstą bolączką motocyklistek jest masa i wysokość motocykla. To one sprawiają najwięcej problemów z czysto praktycznego punktu widzenia. Choć może nie tyle sama masa jest aż tak problematyczna. Równie ważny, a nawet ważniejszy, jest stosunek masy do wysokości i co za tym idzie położenie punktu ciężkości. Nawet ciężki, ale niski motocykl będzie łatwiejszy do utrzymania niż lżejszy, ale wyższy. Wynika to z prostych praw fizyki, a jako mistrzyni parkingówek, wiem o nich w tym kontekście naprawdę sporo.

Motocykl dla kobiety?

Czy istnieje zatem coś takiego jak motocykl dla kobiety? Moim zdaniem nie, bo jak baba się uprze to i na ciężkim turystyku pojedzie. Wszystko jest kwestią indywidualną. Nie wierzycie? To przypomnijcie sobie ten filmik:

No i co? Da się? Da się! Ale ok. Przyjmijmy to za wyjątek. Prawdą jest, że wiele kobiet wybiera niższe i lżejsze motocykle ze względu na swoje warunki fizyczne. Jednak identyczne problemy mają również panowie. Świetnie to przedstawił w swoim artykule Grzegorz Marciniec:

Jaki motocykl adventure, a jaki lekki turystyczny dla niskich? Jak dobrać enduro do wzrostu? Przegląd modeli niskich motocykli

Jak widać, motocykle nie dzielą ludzi na płcie, a jeśli już, to prędzej na osoby wysokie i niskie. Osobnym aspektem jest sama masa, ale ostatecznie nie każdy potrzebuje Goldwinga i płeć również nie ma tu znaczenia. Większość motocykli waży do tych 200-paru kilo, a z taką masą nawet drobna kobietka sobie poradzi. Cięższe i większe motocykle to już kwestia decyzji i opracowania patentów, jak motocyklistka z filmiku powyżej. Także uważam, że niezależnie od płci każdy powinien wybierać sobie sprzęt pod swoje potrzeby i warunki.

Do zestawienia Grzegorza dołożyłabym od siebie jeszcze:

AJP PR3 – motocykl dla niskich

AJP PR3

W wersji Enduro lub Supermoto ma kanapę na wysokości odpowiednio 840 mm lub 810 mm. Pojemność silnika 125 lub 240. Nie powala mocą, ale do niedzielnych, spokojnych przejażdżek będzie akurat. Jeżeli PR3 jest dla ciebie za niski, zawsze możesz wybrać PR4, który jest… wyższy. Jest to jedna z niewielu marek, która wprowadziła podział również ze względu na wielkość ramy.

Ducati Diavel – idealny power cruiser dla kobiet?

Ducati Diavel

Wysokość siedzenia 780 mm. Masa na sucho 218 kg. Mimo że wygląda potężnie, to fakt, że ma nisko środek ciężkości, a my siedzimy niejako w motocyklu sprawia, że niskie osoby mogą czuć się na nim bardzo pewnie. Do tego sam w sobie dostarcza naprawdę fajnych wrażeń z jazdy.

Dodatkowo stosunkowo małych i lekkich motocykli możemy szukać w sportach, które z założenia takie właśnie mają być.

Test motocykla używanego: Honda CBR 600 F4 PC 35 1999-2000 – sprzęt kompletny [opinie, dane techniczne]

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ