Aby pomóc Ci zaplanować kolejny wypad na motocyklu, przygotowaliśmy listę pięciu nieodległych od Polski miast, idealnych do takiej kilkudniowej wycieczki. Miasta te znane są ze swych muzeów, sklepów, restauracji, nocnych klubów, miejsc rozrywki oraz architektury, a także – swych związków z naszym krajem. Oto TOP5 miast, idealnych na jesienny wypad.

Budapeszt

To nie tylko polityczna stolica “bratanków”: Budapeszt to także centrum handlowe i kulturalne Węgier. Najstarsze zakątki miasta powstały jeszcze w epoce kamienia łupanego, a pod względem architektury miasto jest tyglem różnych styli: romańskiego, neogotyku, renesansu czy architektury osmańskiej.
Dzięki przystępnym cenom przyjemnością będzie również odkrywanie przebogatej węgierskiej kuchni w jednej z setek knajpek, położonych nad brzegiem Dunaju i w urokliwych uliczkach starego miasta. W mieście są 223 muzea i galerie, wśród nich wiele o randze międzynarodowej. Ułatwieniem będzie też szeroka baza noclegowa.

Dla turysty dużą atrakcją są budapeszteńskie mosty: Most Łańcuchowy, Most Małgorzaty, Most Wolności czy też najbardziej rozpoznawalny dla obcokrajowców Most Elżbiety.

Ulubionym celem turystów są też parki: Városliget i Népliget w Peszcie, parki na Wyspie Małgorzaty i na wyspie Óbudai.

Budapeszt jest znanym miastem uzdrowiskowym – posiada 10 łaźni leczniczych i liczne źródła mineralne oraz termalne. Wiele z łaźni oraz pijalni stanowi zabytek architektury i atrakcję turystyczną.

Praga

Praga jest najpopularniejszym wśród turystów miastem środkowej Europy. Przez wielu uznawana jest nawet za najpiękniejsze miasto starego kontynentu, znajduje się też w pierwszej szóstce najczęściej odwiedzanych miast Europy.

Duża popularność Pragi wynika przede wszystkim z bardzo małej ilości zniszczeń po II wojnie światowej, niskich kosztów pobytu w porównaniu do miast Europy Zachodniej. Dla Polaków kluczowy jest też szybki i łatwy dojazd oraz stosunkowo tanie noclegi.

Stolica Czech jest zbiorowiskiem niesamowitych wprost zabytków z okresu gotyku, renesansu, baroku, secesji oraz współczesności. Zabytki Starego Miasta to katalogowy przegląd niemalże wszystkich epok z charakterystycznymi dla nich ozdobami, dachami, wykończeniami, wąskich uliczek i słynnych figur na Moście Karola. Nad wszystkim zaś dumnie czuwa spoczywąjcy na pobliskim wzgórzu zamek Hradczany, siedziba dawnych królów.

Wiedeń

Wiedeń to wspaniałe miasto pełne cudownych zabytków, pomników, ale także kwitnącej młodej kultury. Miasto oferuje wiele do zobaczenia: od gotyckiej katedry Świętego Szczepana, Pałacu Cesarskiego przez wspaniały barokowy pałac Schönbrunn czy Muzeum Sztuk Pięknych do nowoczesnej architektury w Dzielnicy Muzeów. W Wiedniu znajduje się ponad 27 zamków i ponad 150 pałaców.

W drodze między cesarskimi pałacami a muzeami można przysiąść nad „pięknym modrym Dunajem” i przy walcach Straussa delektować się tortem Sachera. Po wieczorze w Operze czeka na nas kieliszek przedniego wina w jednej z setek urokliwych knajpek oraz nocleg w jednym z urokliwych hoteli.

Bratysława

Brzegi położonej nad Dunajem Bratysławy spinają charakterystyczne mosty (w tym Nowy Most zwieńczony charakterystycznym „spodkiem”). To jedyna stolica na całym świecie, która graniczy z dwoma państwami (z Austrią i Węgrami).

Miasto ożywa zwłaszcza późnym wieczorem oraz nocą, gdy liczni turyści wychodzą na ulice, przechadzając się po wąskich zakamarkach Starówki lub robiąc zdjęcia pięknie podświetlonym zabytkom (z położonym na wzgórzu Zamku na czele). Warto tu przyjechać chociaż na dwa dni, żeby poczuć jej niesamowitą atmosferę – tak różną od atmosfery panującej w innych europejskich miastach.

Lwów

Lwów jest miastem niezwykłym. Przede wszystkim dostrzegalny jest wpływ różnych religii i wyznań, które związane były z historią miasta od najdawniejszych lat. Stąd niezwykłe bogactwo kościołów, cerkwi, kaplic. Znajdziemy tutaj świątynie katolickie, greckokatolickie, prawosławne, ormiańskie… Zabytki Lwowa ze względu na swoją wartość zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jako historyczny zespół Starego Miasta. To tylko potwierdza status Lwowa.

Choć dziś w zabytkowej części miasta widać brak środków na remonty i upływ czasu, lwowskie budowle wciąż zachwycają. Dla Polaków szczególnie ciekawe będą świątynie obrządku greckokatolickiego i prawosławnego, a także nieliczona liczba obiektów, związanych z polskimi korzeniami tego miasta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here