W terminologii opisującej rodzaje motocyklowej stylistyki łatwo się pogubić. Tym bardziej, że w ostatnich latach do każdej z klasycznych form jednośladów z silnikiem doszła jej wersja z przedrostkiem „neo”. Co to znaczy? Najkrócej mówiąc – tradycyjna bryła, ale nowoczesne komponenty. Oto 10 nowych neoscramblerów z silnikami 125 cm3, którymi możesz jeździć z samochodowym prawem jazdy kat. B.
Scrambler to formuła nawiązująca do pierwszych motocykli typowo offroadowych, które zaczęły powstawać mniej więcej w połowie XX wieku. To z grubsza maszyny typu naked, ale z podniesionym zawieszeniem i wydechem, wyposażone w kostkowe opony. Scramblery przeżywają w ostatnich latach drugą młodość, tym razem jako modne motocykle przeznaczone głównie do jazdy miejskiej. Są jeszcze neoscramblery – podobne w ogólnej formie, natomiast różniące się od „tradycyjnych” szczegółami. Mają wiele zupełnie współczesnych komponentów, takich jak odlewane koła, nowoczesne zawieszenia, oświetlenie LED i rozbudowana elektronika. Są po prostu dzisiejszym spojrzeniem na motocyklową klasykę. Jak pokazują wyniki sprzedaży i bogactwo modeli na rynku, również bardzo popularnym.
20 x 15 KM – najmocniejsze motocykle 125 cm3 na rynku w sezonie 2023. Najwięcej koni na kat. B!
Oto 10 neoscramblerów klasy 125. Do ich prowadzenia nie potrzebujesz motocyklowego prawa jazdy – wystarczy samochodowe od co najmniej trzech lat. Czy wszystkie są idealnymi neoscramblerami? To w dużej mierze zależy od odczuć patrzącego, granice stylistyczne są tutaj dosyć płynne. Najbezpieczniej jest napisać, że to nakedy z cechami neoscramblerów.
Barton Stratos
Zeszłoroczna nowość marki Barton Motors bardzo dobrze wpisuje się w koncepcję neoscramblera. Wysoka, muskularna sylwetka, „lewitująca”, krótka kanapa, wyprostowana pozycja kierowcy i okrągła przednia lampa – oczywiście z wkładem LED. Do tego nowoczesny i mocny chłodzony cieczą silnik, wydajne zawieszenie i wyświetlacz z łącznością Bluetooth. Barton Stratos to dynamiczny i stylowy motocykl, idealny do miasta. A do tego, zważywszy na komponenty i wyposażenie, atrakcyjnie wyceniony.
Silnik: 124 cm3, chłodzony cieczą
Moc: 14,3 KM przy 9000 obr./min
Masa: 163 kg
ABS: nie
Cena: 14 300 zł
Barton Stratos – mocarz, a do tego ładny [dane techniczne, opis, test, recenzja, opinia, cena]
Barton Naked 125
W tym modelu scramblerowe konotacje są już mniej wyraźne, ale wprawne oko szybko je dostrzeże. Tym bardziej, że Barton Naked 125 jest wizualnie bliski innemu motocyklowi obecnemu w tym zestawieniu – Hondzie CB125R. Naked 125 jest niezwykle proporcjonalny i zwyczajnie ładny. Ma wygodną, szeroką kanapę, skuteczne zawieszenie i świetnie czuje się zarówno w mieście, jak na trasie po drogach lokalnych. Jest sporo lżejszy i tańszy od Stratosa, a różnica ta wynika m.in. z zastosowanego tu nieco słabszego silnika chłodzonego powietrzem. Za to pod względem stosunku kosztów zakupu i eksploatacji do praktyczności i frajdy z jazdy Barton Naked 125 to bardzo trafiony wybór.
Silnik: 124 cm3, chłodzony powietrzem
Moc: 9,8 KM przy 8000 obr./min
Masa: 122 kg
ABS: nie
Cena: 9999 zł
Barton Naked 125 – uroczy piękniś, choć nieco leniwy [dane techniczne, opis, cena, test, recenzja]
Benelli Leoncino 125
Seria „lwiątek” ze stajni Benelli, dostępna w różnych pojemnościach, od wielu lat skrada serca fanów motocyklowej klasyki podlanej sosem współczesności. Model Leoncino 125 śmiało nawiązuje stylistycznie do starszego rodzeństwa, będąc przy tym dostępnym dla znacznie szerszego grona kierowców. Zastosowano tu sprawdzone rozwiązania mechaniczne z innych modeli Benelli klasy 125. Owalny reflektor LED, krótka kanapa, elektroniczny wyświetlacz i pływający tylny chlapacz z tablicą rejestracyjną. Włosko chiński neoscrambler naprawdę może się podobać.
Silnik: 125 cm3, chłodzony cieczą
Moc: 12,8 KM przy 9500 obr./min
Masa: 155 kg
ABS: nie
Cena: 14 990 zł
Honda CB125R
Jeśli chodzi o stylistykę, w tym motocyklu zebrano wiele przepisów na nakeda. Sam producent umieścił Hondę CB125R w rodzinie o nazwie Neo Sports Cafe. Nam podoba się głównie jego muskularna, jak na tę klasę pojemnościową, sylwetka. Pod względem mechaniki i elektroniki 125-tka Hondy to totalny top. Silnik o najwyższej mocy,z jaką można jeździć na kat. B. Na pokładzie hamulce z ABS, kolorowy wyświetlacz z bogatym zestawem funkcji oraz oczywiście pełne oświetlenie LED. To zdecydowanie jedna z najlepszych maszyn, jakiej może dosiąść początkujący (i nie tylko) motocyklista. Gdyby jeszcze nie ta cena…
Silnik: 124,9 cm3, chłodzony cieczą
Moc: 15 KM przy 10 000 obr./min
Masa: 130 kg
ABS: tak
Cena: 22 600 zł
Honda Monkey
Zdecydowanie najsympatyczniejszy motocykl w zestawieniu. Tak, to pełnoprawny motocykl! Mimo gabarytów motorynki, Hondą Monkey jeździ się przegenialnie, nawet jeśli masz 180 cm wzrostu. To po prostu doświadczenie z pogranicza absurdalnego kabaretu i powrotu na letnie kolonie. Czysta, niezmącona radość. A do tego przemyślana konstrukcja i sprawdzona mechanika Hondy. Wizualnie „małpka” jest czystej krwi małym scramblerem, który na swoich pociesznych, balonowych kółkach przewiezie cię przez każdy rodzaj nawierzchni. I wyciągnie nieco gotówki z kieszeni…
Silnik: 124 cm3, chłodzony powietrzem
Moc: 9,4 KM przy 6750 obr./min
Masa: 104 kg
ABS: tak
Cena: 20 000 zł
Z Włoch na Nordkapp na jednym tankowaniu. Rekord Guinessa firmy Acerbis
Junak SC 125
Zdecydowanie najmocniejszą, i to dosłownie, stroną Junaka SC 125 jest jego silnik. Nieczęsto w motocyklu produkcji chińskiej zdarzają się prawilne, chłodzone cieczą jednostki o „pełnej” mocy 15 KM. W pakiecie otrzymamy również światła LED i efektowny wyświetlacz TFT. Do tego Junak SC 125 naprawdę fajnie wygląda – jest klasyczny, ale zadziorny. Wyposażenie i osiągi mają już niestety odbicie w cenie. Na szczęście egzemplarze z wcześniejszych lat produkcji można kupić sporo taniej.
Silnik: 124 cm3, chłodzony cieczą
Moc: 15 KM przy 10 000 obr./min
Masa: 149 kg
ABS: nie
Cena: 16 999 zł
Keeway X-Light 125
Choć sam chiński producent widzi X-Lighta 125 jako cafe racera, my dostrzegamy w nim neoscramblera. Przy czym to całe „neo” jest bardzo delikatne. Ten motocykl jest wystylizowany z dużym smakiem i daje masę frajdy z jazdy, mimo że to „tylko” 125 cm3. Na ryby, na grzyby, do pracy i szkoły, a później na najmodniejszy miejski deptak. Keeway X-light 125 odnajdzie się wszędzie. I jest przyjemnie niedrogi!
Silnik: 124,8 cm3, chłodzony powietrzem
Moc: 11 KM przy 9000 obr./min
Masa: 131 kg na sucho
ABS: nie
Cena: 9990 zł
Romet Division 125
Szukając w ofercie Rometa neoscramblera na kat. B natkniemy się na model Division 125. I tutaj uwaga – są dwa motocykle o tej nazwie. Pierwszy, bez żadnych dodatkowych oznaczeń, rzeczywiście wpisuje się w interesującą nas kategorię. Przynajmniej wizualnie – okrągła przednia lampa robi tu swoją robotę. Poza tym naprawdę bardzo dobrze działa zawieszenie tego motocykla, spokojnie można pokonywać odcinki szutrowe, a nawet lekki teren. Silnik ma całe 15 KM – to bardzo cieszy. Z kolei Division SR to model ze zmienionym przednim reflektorem i agresywniejszym malowaniem. Choć jeździ w zasadzie identycznie, neoscramblerem raczej już nie jest. Ot, taka marketingowa żonglerka osobowościami…
Silnik: 125 cm3, chłodzony cieczą
Moc: 15 KM przy 9000 obr./min
Masa: 138 kg
ABS: nie
Cena: 11 999 zł
Romet SCMB 125
Do Rometa SCMB 125 przedrostek „neo” pasuje dosyć średnio, chyba że mówimy o roku produkcji. To maszyna jak za dawnych lat, choć współczesna. Tania, prosta, oczywiście rodem z chińskiej fabryki. Ma przy tym naprawdę dużo wdzięku i przykuwa spojrzenia przechodniów. Na dualowych oponach w stylu Pirelli STR można próbować zjechać z asfaltu, ale typowo szosowy, oldskulowy zawias raczej szybko ostudzi nasz zapał. To po prostu przyjemny motocykl na co dzień, którym można latać po mieście i emanować fajnym stylem.
Silnik: 124 cm3, chłodzony powietrzem
Moc: 10,7 KM przy 8500 obr./min
Masa: 120 kg
ABS: nie
Cena: 9499 zł
Yamaha XSR125
Rodzina XSR Yamahy to motocykle, które mają równie dużą grupę fanów, co… może nie wrogów, ale na pewno sceptyków. Są to bowiem maszyny, których projektanci odważnie zamieszali w różnych stylach i użyli do tego naprawdę wielkiej chochli. Naszym zdaniem najmniejsza Yamaha XSR125 jest w tej grupie zdecydowanie najbardziej przyjemna dla oka. Proporcjonalna, z fajnymi detalami, dobrze dobraną kolorystyką… po prostu mega ładna. Może to nawet najładniejsza 125-tka na rynku? Co do technikaliów, to również totalny top z najlepszymi dostępnymi w tej kategorii pojemnościowej osiągami. Jeśli tylko masz odpowiednią ilość mamony na zakup maszyny 125 z półki premium, koniecznie przejedź się tym modelem.
Silnik: 124 cm3, chłodzony cieczą
Moc: 15 KM przy 10 000 obr./min
Masa: 140 kg
ABS: tak
Cena: 22 000 zł