Może TS-ka nie jest obiektem, aż tak licznych westchnień jak seria ETZ, ale niewątpliwie to jeden z ważniejszych modeli, w historii enerdowskiego producenta.
Na początku lat siedemdziesiątych XX wieku zachodni producenci zaczęli mocno przyśpieszać, postęp technologiczny był coraz większy. Zakłady w Zschopau nadal opuszczały modele Trophy, które choć cenione przez użytkowników, to jednak lata świetności miały dawno za sobą. Kierownictwo fabryki stanęło przed koniecznością znaczącego unowocześnienia jednośladów.
Nadchodzi TeeSka
W takich warunkach narodziła się TS250. Motocykl był znaczącym postępem w stosunku do poprzedników. Już sama linia motocykla odróżniała się od tego, co zakłady w Zschopau robiły wcześniej. Lekka, nowoczesna sylwetka do dziś wygląda dobrze. Wrażenie lekkości jest po części efektem zastosowania ramy grzbietowej oraz płytkich błotników. Początkowo silnik bazował na tym z MZ Trophy. Nawet skrzynia biegów o czterech przełożeniach była przejęta z tego modelu. W tym zakresie motocykl odstawał już od obowiązujących standardów. Powszechne były już skrzynie pięcio-, a nawet sześciobiegowe. Użytkownicy pierwszej generacji TS250 skarżyli się na słaby czwarty bieg, który przy jeździe pod silny wiatr lub pod górę, wymagał redukcji na trójkę. TS-ka wyróżniała się za to nowoczesnym, miękko zestrojonym zawieszeniem, które dobrze sprawdzało się podczas wypraw. Przód, to klasyczny widelec teleskopowy, natomiast tył został wyposażony w dwa amortyzatory olejowe. Pierwsza wersja powstała w ilości około stu dziesięciu tysięcy egzemplarzy i była produkowana, w latach 1973 – 1976. Modyfikacje w kolejnej wersji, to jest TS250/1 sprowadziły się przede wszystkim do zastosowania pięciobiegowej skrzyni. Przekonstruowano też głowicę cylindra, rezygnując z pionowych żeberek chłodzących oraz udoskonalono podzespoły silnika. Ponadto zamiast prędkościomierza wbudowanego z osłonę przedniego reflektora, pojawił się zestaw dwóch, oddzielnie montowanych zegarów – prędkościomierza i obrotomierza. TS250/1 powstał w ilości blisko stu czterdziestu tysięcy egzemplarzy. Typ ten schodził z taśm produkcyjnych w latach 1976 – 1981.
Kontynuował tradycję motocykli prostych konstrukcyjnie, trwałych i łatwych w naprawie. TS-kę napędzał jednocylindrowy, chłodzony powietrzem, dwusuwowy silnik o pojemności 243 cm3. Generowana moc 19 KM, w połączeniu z niską masą (131 kilogramów na sucho) zapewniała dobre osiągi. Prędkość maksymalna sięgała stu trzydziestu kilometrów na godzinę. Spalanie oscylowało w granicach czterech – pięciu litrów, co w połączeniu z ponad siedemnastolitrowym zbiornikiem paliwa, zapewniało zasięg blisko czterystu kilometrów. Jednostka wyróżniała się również sposobem zamocowania. Była bowiem zamontowana elastycznie w osi obrotu wahacza. Jednocześnie łańcuch chroniony był przed czynnikami zewnętrznymi, za pomocą gumowych osłon, co wpłynęło na wydłużenie jego żywotności.
Jednak nie bez skaz
Choć produkty z Zschopau cieszyły się dobrymi opiniami i jakością przewyższały poziom wyznaczany przez jednoślady z innych demoludów, to jednak trwałość niektórych podzespołów pozostawiała wiele do życzenia. Na przykład skrzynia biegów potrafiła dać w kość, przy próbach znalezienia luzu i przełączaniu biegów. Występowały również problemy między innymi z trwałością uszczelniaczy przedniego widelca, regulatorem napięcia oraz wypalającymi się stykami przerywacza.
Kupno TS250
Na pewno TS-ka może stać się ozdobą prywatnej kolekcji i wspaniałym motocyklem do niedzielnych przejażdżek w stylu retro. Dziś to prawdziwa rzadkość, bo czasy gdy motocykle z NRD królowały na drogach dawno odeszły w zapomnienie. Maszyny tego rodzaju nierzadko wzbudzają większą ciekawość przechodniów, niż nowości z salonów znanych marek. Egzemplarz do remontu, z papierami można kupić za około 3 500 – 6 000 tysięcy złotych. Te wyremontowane to koszt od około 7 000 do aż 16 000 tysięcy złotych.
Dane techniczne MZ TS250/1:
Typ silnika: MM 250 /4 – dwusuwowy, jednocylindrowy, chłodzony powietrzem
Pojemność skokowa: 243 cm3
Moc maksymalna: 19 KM przy 5 200 obr/min
Maksymalny moment obrotowy: 25,5 przy 4 600 obr/min
Prędkość maksymalna: 130 km/h
Skrzynia biegów: manualna o pięciu przełożeniach
Zawieszenie przód: widelec teleskopowy z tłumieniem hydraulicznym
Zawieszenie tył: wahacz
Hamulce: bębnowe o średnicy 160 mm
Opona przednia: 2,75 – 18 R
Opona tylna: 3,50 – 16 R
Rozstaw osi: 1 355 mm
Masa na sucho: 131 kg
Masa pojazdu gotowego do jazdy: 144 kg
Dopuszczalna masa całkowita: 320 kg
Pojemność zbiornika paliwa: 17,5 litra