Przewiezienie z punktu A do punktu B dużej maszyny budowlanej albo rolniczej jest nieraz sporym wyzwaniem, gdy nie ma się do dyspozycji odpowiedniego zaplecza przeznaczonego właśnie do tego celu. W takich sytuacjach najczęściej korzysta się z usług zewnętrznych tych firm, które posiadają odpowiednie zaplecze do realizacji tego typu zlecenia.
Już teraz można zapoznać się z dostępnymi ofertami w internecie. Wiele firm posiada własne strony, a na nich dokładne informacje dotyczące swojej pracy, w tym dane dotyczące posiadanej floty samochodów, kosztów przewozu, warunków szczególnych.
Co można przewieźć?
Specjalistyczne naczepy pozwalają na przewiezienie praktycznie każdego rodzaju maszyny. W zakresie maszyn budowlanych mogą być to koparki, koparko-ładowarki, ładowarki, dźwigów, walców, zagęszczarek, kafarów i innego rodzaju sprzętu wykorzystywanego na placach budów. Także można zlecić przewiezienie maszyn rolniczych takich jak kombajny, ciągniki, prasy, sieczkarnie, siewniki, roztrząsacze, snopowiązałki i inne.
Zaplecze transportowe
Firmy, które przyjmują zadania przewozu maszyn budowlanych oraz rolniczych, muszą dysponować odpowiednim do tego zapleczem. To nie tylko sam samochód z naczepą, na której można umieścić maszynę, ale dodatkowo innego rodzaju urządzenia, które są przeznaczone do załadunku i rozładunku towaru, na przykład rolki transportowe, wózki, lewarki, wciągarki czy podnośniki i HDS-y. W przypadku transportu ponadgabarytowego i ponadnormatywnego stosuje się często naczepy niskopodwoziowe mogące przewieźć nawet 120-tonowe ładunki. Są to specjalistyczne naczepy, które ułatwiają najazdy. Dodatkowo mogą być wyposażone w opcję rozciągania i poszerzania, a także w hydraulicznie sterowane osie. Sprzęt pozwala na przewożenie towarów o różnych wymiarach i ciężarze – przy doborze firmy warto sprawdzić, czy dysponuje ona odpowiednim sprzętem, aby przewiezienie nie powodowało ryzyka.
Dobór optymalnej trasy
Za niskie i wąskie wiadukty, ograniczenia związane z ciężarem pojazdów, zbyt kręte drogi – wszelkiego rodzaju przeszkody tego rodzaju muszą być sprawdzone przed rozpoczęciem transportu. W firmach ten etap to planowanie odpowiedniej trasy przewozu. Na podstawie map i zakazów firma opracowuje taką drogę przewozu, która będzie spełniała wszystkie wymogi. Dodatkowo także w niektórych przypadkach konieczne jest uzyskanie pozwoleń na przewożenie maszyn określonymi trasami. Czasami potrzebne jest zdemontowanie znajdujących się na trasie elementów, przykładowo oświetlenia ulicznego. Może być wymagana także asysta służb porządkowych.
Wybór profesjonalnej firmy
Przy zleceniu transportu maszyn rolniczych oraz budowlanych, a także innych ładunków o gabarytach innych niż standardowe, konieczne jest znalezienie firmy, która ma w tej dziedzinie doświadczenie, zaplecze i przeszkolonych pracowników. Warto wybierać ekspertów, chociaż cen tego rodzaju usług mogą być dość wysokie. Niemniej często nie ma wyjścia – to jedyny sposób na przetransportowanie koparek, kombajnów czy ciągników. Z dostępnymi obecnie ofertami można zapoznać się w sieci.