Producenci opon nie mają zbytnich powodów do zadowolenia. W większości krajów europejskich, w tym i w Polsce, spadła sprzedaż samochodów osobowych, co przełożyło się również i na gorsze wyniki firm oponiarskich. Taka sytuacja jest również efektem powszechnej dostępności asortymentu, jakim jest ogumienie – dla większości kierowców cena jest wciąż najważniejszym kryterium wyboru.
Spadki sprzedaży
W porównaniu z analogicznym okresem w 2012 r., w przeciągu pierwszych 8 miesięcy 2013 r. sprzedaż opon w Polsce zmniejszyła się ogólnie aż o 16 procent. To sporo, zważywszy na to, iż w Europie Centralnej i Zachodniej firmy oponiarskie odnotowały znacznie niższe, bo 4-procentowe spadki. Pomimo tego, iż w krajach zachodnich i leżących w środkowej części kontynentu wskaźniki sprzedaży opon letnich utrzymały się mniej więcej na tym samym poziomie, co w roku ubiegłym, w Polsce nastąpił spadek o 14 procent. Dla porównania – w 2012 r. sprzedaż opon letnich w Polsce spadła o 9 procent w odniesieniu do roku poprzedniego. Utrzymuje się zatem tendencja spadkowa.
O wynikach sprzedaży opon zimowych będzie można mówić dopiero za jakiś czas, chociaż przed nastaniem sezonu zimowego producenci ogumienia liczyli na pozytywne zmiany w tym zakresie. Specjaliści są zdania, iż sprzedaż opon zimowych w Polsce wzrosłaby, gdyby zostały wprowadzone stosowne regulacje prawne, dotyczące obowiązku zmiany ogumienia w ściśle określonych okresach w ciągu roku. Takie rozwiązania obowiązują już w wielu krajach europejskich, np. w Litwie czy na Łotwie.
Na co decydują się Polacy?
Polacy są bardziej zainteresowani kupnem opon budżetowych, mniej chętnie natomiast wydają pieniądze na modele z segmentu premium. Częściej też niż kiedyś zaopatrują się w opony za pośrednictwem serwisów internetowych, takich jak np. Oponeo.pl, które oferują wiele atrakcyjnych zniżek. Ogromna konkurencja w postaci sprzedawców online wymusza na warsztatach stacjonarnych obniżanie marży. Dla polskich kierowców przestał też być problemem zakup opon, które spędziły w magazynach 2 czy 3 lata. Coraz częściej sięgają też po ogumienie produkowane przez firmy azjatyckie.
Spada sprzedaż wszystkich opon
Należy też zwrócić uwagę na to, że kryzys obecny jest nie tylko w sektorze opon do samochodów osobowych, ale też i do motocykli czy aut ciężarowych. W I kwartale 2013 r. w porównaniu z I kwartałem 2012 r. sprzedaż opon motocyklowych w Europie spadła o 13 procent. Na tym tle wyniki sprzedaży opon ciężarowych nie prezentują się aż tak źle, ponieważ spadek ukształtował się na poziomie 1 procenta.
artykuł sponsorowany