RynekW jakiej kondycji jest obecnie branża oponiarska?

W jakiej kondycji jest obecnie branża oponiarska?

-

Producenci opon nie mają zbytnich powodów do zadowolenia. W większości krajów europejskich, w tym i w Polsce, spadła sprzedaż samochodów osobowych, co przełożyło się również i na gorsze wyniki firm oponiarskich. Taka sytuacja jest również efektem powszechnej dostępności asortymentu, jakim jest ogumienie – dla większości kierowców cena jest wciąż najważniejszym kryterium wyboru.

Spadki sprzedaży

W porównaniu z analogicznym okresem w 2012 r., w przeciągu pierwszych 8 miesięcy 2013 r. sprzedaż opon w Polsce zmniejszyła się ogólnie aż o 16 procent. To sporo, zważywszy na to, iż w Europie Centralnej i Zachodniej firmy oponiarskie odnotowały znacznie niższe, bo 4-procentowe spadki. Pomimo tego, iż w krajach zachodnich i leżących w środkowej części kontynentu wskaźniki sprzedaży opon letnich utrzymały się mniej więcej na tym samym poziomie, co w roku ubiegłym, w Polsce nastąpił spadek o 14 procent. Dla porównania – w 2012 r. sprzedaż opon letnich w Polsce spadła o 9 procent w odniesieniu do roku poprzedniego. Utrzymuje się zatem tendencja spadkowa.

O wynikach sprzedaży opon zimowych będzie można mówić dopiero za jakiś czas, chociaż przed nastaniem sezonu zimowego producenci ogumienia liczyli na pozytywne zmiany w tym zakresie. Specjaliści są zdania, iż sprzedaż opon zimowych w Polsce wzrosłaby, gdyby zostały wprowadzone stosowne regulacje prawne, dotyczące obowiązku zmiany ogumienia w ściśle określonych okresach w ciągu roku. Takie rozwiązania obowiązują już w wielu krajach europejskich, np. w Litwie czy na Łotwie.

Na co decydują się Polacy?

Polacy są bardziej zainteresowani kupnem opon budżetowych, mniej chętnie natomiast wydają pieniądze na modele z segmentu premium. Częściej też niż kiedyś zaopatrują się w opony za pośrednictwem serwisów internetowych, takich jak np. Oponeo.pl, które oferują wiele atrakcyjnych zniżek. Ogromna konkurencja w postaci sprzedawców online wymusza na warsztatach stacjonarnych obniżanie marży. Dla polskich kierowców przestał też być problemem zakup opon, które spędziły w magazynach 2 czy 3 lata. Coraz częściej sięgają też po ogumienie produkowane przez firmy azjatyckie.

Spada sprzedaż wszystkich opon

Należy też zwrócić uwagę na to, że kryzys obecny jest nie tylko w sektorze opon do samochodów osobowych, ale też i do motocykli czy aut ciężarowych. W I kwartale 2013 r. w porównaniu z I kwartałem 2012 r. sprzedaż opon motocyklowych w Europie spadła o 13 procent. Na tym tle wyniki sprzedaży opon ciężarowych nie prezentują się aż tak źle, ponieważ spadek ukształtował się na poziomie 1 procenta.

 artykuł sponsorowany

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ