Najniższe ceny paliw od dobrych kilku lat, spowodowane panującym koronawirusem, zachęcają do zakupu większej ilości paliwa i gromadzenia ich w popularnych bańkach. Z tego powodu postanowiliśmy wyjaśnić wam jaka jest trwałość benzyny, jak należy ją przechowywać i jak ten temat reguluje prawo.
Wznowienie kontroli na granicy, ograniczenie transportu publicznego i wprowadzony o północy zakaz przemieszczania się, sprawił, że wyjątkowo spadł popyt na paliwo. W ubiegłym roku cena baryłki wynosiła około 70 dolarów, co zostało uznane za stosunkową niską cenę. Sytuacja spowodowana epidemią COVID-19 sprawiła, że aktualnie jej cena wynosi 25 dolarów. Nie sposób było nie odczuć zmian ceny paliw na rynku światowym, ponieważ gdy my – motocykliści – martwiliśmy się, aby cena za litr benzyny nie przekroczyła 6 zł, dziś możemy kupić ją poniżej 4 zł. Gwałtowny spadek cen stał się przyczynkiem do zakupu większej ilości i przechowywania w… no właśnie, gdzie?
Warto sprawdzić – Gdzie jest najtańsze paliwo w Polsce?
Trwałość paliw
Trwałość paliw przechowywanych na stacjach benzynowych szacowana jest na 6 miesięcy. Aktualnie wszystkie paliwa zawierają dodatki w postaci biokomponentów – w przypadku benzyny jest to alkohol, natomiast ropa posiada estry etylowe kwasów tłuszczowych. Niestety negatywnie wypływa to na trwałość paliw i w przypadku dłuższego przechowywania benzyny 95 lub 98 może dojść do jej zawodnienia. W praktyce oznacza to, że benzyna nie zmiesza się z wodą, ale zbierze się ona na dnie zbiornika. W przypadku oleju napędowego dodatkowo zaczną rozwijać się bakterie beztlenowe. Wniosek nasuwa się jeden – aby nasze paliwo można było przechowywać dłużej, zachowując jego właściwości, wybierajmy paliwa premium, które zawierają mniej biokomponentów. Warto również pamiętać, że obecne w sprzedaży paliwa to mieszaniny, które podczas długotrwałego przechowywania mogą ulec rozwarstwieniu. Wówczas paliwo może mieć zupełnie inne właściwości na dnie, a inne tuż przy korku. Dodatkowo z czasem mogą zacząć wytrącać się zanieczyszczenia lub dodatki uszlachetniające. Z tego powodu warto co jakiś czas zamieszać paliwem, a podczas tankowania starszego paliwa należy przepuścić benzynę lub olej napędowy przez drobne sito, które wychwyci zabrudzenia.
Jak i gdzie przechowywać paliwo?
Zdecydowanie najlepszym wyborem będą atestowane i certyfikowane do przechowywania paliwa, plastikowe zbiorniki, wykonane ze specjalnych tworzyw sztucznych. Zwykły plastik może rozpuścić się lub zdeformować pod wpływem benzyny lub oleju napędowego, ale również może powodować wyładowania elektrostatyczne, które grożą zapłonem. Metalowe kanistry również nie będą najlepszym wyborem, ze względu na występujące w paliwie biokomponenty, przez które metal będzie łatwo korodować od wewnątrz. Spowoduje to dostanie się kawałków rdzy do paliwa, co może okazać się zabójcze dla naszego silnika. Najważniejsza jest odpowiednia ilość nalewanego paliwa, aby nie zostawić nadmiaru powietrza w zbiorniku, ale również zadbać o szczelne jego zamknięcie. Warto zostawić niewielką poduszkę luftu, na zmiany objętości spowodowane różnicą temperatur. Kanistry muszą być całkowicie szczelnie, ponieważ opary paliw są wybuchowe i bardzo aktywne chemicznie. Pamiętajcie również, aby nie przechowywać zbiorników z paliwem w pobliżu żywności.
Przepisy regulujące przechowywanie paliwa
Paliwa można przechowywać w specjalnie przystosowanych do tego celu zbiornikach, wykonanych z materiałów, które są co najmniej trudno palne. Ponadto odprowadzają ładunek elektryczności statycznej i posiadają szczelne zamknięcie. Kanistry i plastikowe bańki muszą posiadać specjalny atest. W dużych garażach o powierzchni powyżej 100 m2 wolno przechowywać paliwa tylko i wyłącznie wtedy, gdy są one niezbędne do eksploatacji pojazdu i przechowywane są w jednorazowych opakowaniach, wykorzystywanych w hurcie detalicznym. Natomiast w małych garażach wolnostojących (poniżej 100 m2), wykonanych z materiałów niepalnych, dopuszcza się przechowywanie do 200 l oleju napędowego lub benzyny, zaś w garażach innych niż wolnostojące ilości do 60 l, w naczyniach metalowych lub innych przystosowanych do przechowywania paliw, posiadające szczelne zamknięcie.
Przechowywanie większych, hurtowych ilości musi mieć miejsce w specjalnych zbiornikach dwupłaszczowych, wolnostojących i na potrzeby własne możemy posiadać do 5000 l paliwa. Tego typu zbiorniki podlegają obowiązkowemu nadzorowi przez Urząd Dozoru Technicznego. Przepisy regulują również poprawne umiejscowienie, np. 10 metrów od budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, 5 metrów od innych budynków. Przechowywanie paliwa w piwnicach jest surowo zabronione! Takie postępowanie jest sprzeczne z przepisami przeciwpożarowymi i grozi za to odpowiedzialność karna.
Według mnie pisanie słowa ponadto po kropce jest błędem, a na pewno nie ma za wiele sensu. Co z przechowywaniem na balkonie.
A tam na balkonie, lepiej przy kuchence gazowej.
Myślę, że krótkotrwałe przechowywanie paliwa w plastikowym zbiorniku nie jest błędem, ale jeżeli chcemy je zmagazynować na dłużej, to trzeba już wybrać jakiś trwały przeznaczony do tego celu materiał.
Czyli jak mam paliwow plastikowym kanistrze ponad dwa lata to nadaje się tylko do wylania?
Najlepiej zmieszaj je przed użyciem z nowym paliwem. W tedy powinno być w miarę ok. No i zależy też sporo od silnika. Im starszy tym lepiej. Stare motory pracowały na byle czym. Nowe potrafią się zadławić nawet świeżym paliwem ze stacji.