Choć o prawo jazdy coraz trudniej, nie sposób wyobrazić sobie bikera bez tego dokumentu. Dla wszystkich tych, którzy chcieliby wreszcie zdobyć upragniony dokument ale nie bardzo wiedzą jak, przygotowaliśmy przewodnik.

Zdobycie uprawnień do kierowania motocyklem z roku na rok staje się coraz trudniejsze. Jeśli dotychczas zwlekałeś z zapisaniem się na kurs, możesz śmiało pluć sobie w brodę. Nowe zasady zdawania egzaminu, choć w założeniu miały zmusić kursantów do podniesienia własnych kwalifikacji, skomplikowały tylko wszystkim życie.

Dodatkowo ustawodawca nie omieszkał własnym zwyczajem wprowadzić kilku idiotycznych zapisów, jak np. konieczność używania podczas egzaminów “wiązanych butów na płaskiej podeszwie”. A zatem możesz egzamin zdawać w chińskich tenisówkach ale w profesjonalnych butach motocyklowych już nie.

Pomimo takich przeciwności, gorąco zachęcamy wszystkich wciąż niezdecydowanych do zdobycia prawa jazdy. Oto nasz przewodnik jak to to zrobić krok po kroku.

Dokumenty1. Zgromadź dokumenty

Starania o uzyskanie uprawnień do kierowania motocyklem trzeba zacząć od papierologii. Najpierw zdobądź kolorowe zdjęcie (3,5 x 4,5 cm, lewy półprofil, odkryte lewe ucho) i zaświadczenie od uprawnionego lekarza. Jeśli masz już prawo jazdy innych kategorii, zrób kopię dokumentu. Jeśli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, przygotuj pisemną zgodę rodziców.

Profil2. Utwórz profil

Następnym krokiem jest utworzenie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK). W odpowiednim Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miasta wypełniasz wniosek o wydanie prawa jazdy, przedstawiasz dokument tożsamości z adresem i składasz przygotowane wcześniej dokumenty. Po otrzymaniu PKK możesz zapisać się na kurs. Uwaga: na profil możesz czekać naprawdę długo.

Kurs3. Zapisz się na kurs

Kurs na prawo jazdy składa się z 30 godzin wykładów i 20 godzin jazd. Na wykładach poznasz podstawowe pojęcia i terminy używane w kodeksie drogowym, podstawowe manewry (włączanie się do ruchu, wymijanie, omijanie), znaki drogowe. Zapoznasz się z podstawami ratownictwa drogowego. Kurs praktyczny to, rzecz jasna, nauka obsługi skomplikowanej maszyny zwanej motocyklem w praktyce. Ceny kursów są wysokie: od 1000 za A1 do nawet niemal 2000 za A.

Teoria4. Zdaj egzamin teoretyczny

Obecny, tzw. “elektroniczny obieg dokumentów” umożliwia stawienie się na egzamin tylko z dowodem tożsamości. Wszystkie dane dotyczące ukończenia kursu twój ośrodek szkolenia powinien wprowadzić do twojego profilu. Po zapłaceniu 180 zł za egzamin twoim zadaniem będzie poprawne rozwiązanie testu. Zawiera on 20 pytań z wiedzy podstawowej i 12 pytań z wiedzy specjalistycznej. Aby zaliczyć egzamin musisz zdobyć co najmniej 68 punktów z 74 możliwych. Czas trwania testu egzaminacyjnego wynosi maksymalnie 25 minut. W wyświetlonym przez komputer pytaniu tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. Nie możesz cofnąć się do wcześniejszych pytań, zaś pytanie jest wyświetlane tylko jeden raz.

Praktyka5. Zdaj egzamin praktyczny

Jeśli wynik egzaminu teoretycznego okaże się pozytywny, uzyskasz prawo do egzaminu praktycznego. Zapomnij o sławnej “ósemce”. Plac manewrowy jest teraz znacznie prostszy, za to nie ma już stałych tras egzaminacyjnych dla motocykli. Egzamin obejmuje przygotowanie do jazdy, sprawdzenie stanu technicznego, ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu, jazdę po łukach w kształcie cyfry 8 i pomiędzy 5 pachołkami, slalom szybki, ominięcie przeszkody. Jeśli dwukrotnie wykonasz zadanie nieprawidłowo stworzysz zagrożenie w ruchu lub naruszysz przepisy egzamin skończy się przed czasem a ty oblejesz.

Czekaj6. Zapłać i czekaj

Koszt wydania prawa jazdy to 100 zł i 50 gr. Niestety, aby odebrać dokument będziesz musiał długo czekać. Oficjalnie to dwa tygodnie ale niektórzy z naszych czytelników czekali dwa miesiące. Pamiętaj, że dopiero po odebraniu dokumentu wolno ci zgodnie z prawem jeździć motocyklem. Jazda bez uprawnień zagrożona jest mandatem 500 zł.

Ważne

– przed rozpoczęciem starań o prawo jazdy zdobądź Profil Kandydata na Kierowcę

– dopilnuj by ośrodek szkolenia zaktualizował twój profil po zakończeniu kursu

– na egzamin praktyczny staw się w spodniach z długimi nogawkami, kurtce z długimi rękawami, rękawicach zakrywające całe dłonie i butach wiązanych na płaskiej podeszwie

3 KOMENTARZE

  1. Przynajmniej poyrfimy co nieco jeździć, zatrzymać się awaryjnie, skręcać itp, amerykanie po otrzymaniu prawa jazdy zapisują się np na specjalistyczne kursy gdzie mogą uczyć się hamować awaryjnie, :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.