Podczas podróży pasażer narażony jest na większy dyskomfort niż kierujący. Warto więc wybrać taki motocykl, który obojgu będzie sprawiał przyjemność z jazdy.
Zastanawiając się nad warunkami, jakie powinien spełniać motocykl dla dwojga przychodzi mi na myśl tylko jedno, kiedyś zasłyszane powiedzenie: odpowiedni motocykl jest jak wybór odpowiednich szpilek. Jeśli wybierzesz za ciasne lub za wysokie, to owszem, będziesz w nich chodzić, ale prawdopodobnie nie będzie to tobie sprawiać żadnej przyjemności.
Podobnie jest z motocyklem. Jeżeli jazda będzie na nim będzie sprawiała przyjemność tylko kierowcy – możecie wraz z twoją drugą połówką zapomnieć o wspólnych przejażdżkach i dalekich podróżach. Pewnym rozwiązaniem jest posiadanie dwóch motocykli – dla niego oraz dla niej. Jeżeli jednak nie dałaś się jeszcze namówić na zrobienie prawa jazdy i znalezienie odpowiednich dwóch kółek dla siebie, we własnym interesie zadbaj o to, aby wasza wspólna maszyna spełniała kilka bardzo ważnych warunków. Jeżeli przy zakupie motocykla kierowca będzie się kierował również nimi, nawet najdłuższe podróże we dwoje będą stanowić dla was obojga pasmo nieprzerwanych radości. A przecież radość z jazdy jest zawsze większa, jeżeli można ją dzielić z kimś.
Bezpieczeństwo to priorytet
Żadnym dyskusjom ani kompromisom nie podlega kwestia bezpieczeństwa. Tu jednak najwięcej zależy od twojego kierowcy – rozsądni motocykliści, a zakładam że do takich należy twój partner, podczas jazdy z pasażerem są jeszcze ostrożniejsi niż jeżdżąc solo. O takich „atrakcjach” jak stawianie motocykla na koło podczas jazdy z pasażerem nie wspominam – ich amatorzy raczej nie wchodzą na ten portal. Kwestie bezpiecznego stroju motocyklowego poruszę innym razem.
Liczy się wygoda
A więc gdy zadbaliście już o bezpieczeństwo, najważniejszym kryterium wyboru motocykla dla dwojga pozostaje wygoda. Do wyjazdów we dwoje zdecydowanie bardziej nadaje się sprzęt turystyczny lub sportowo-turystyczny niż typowy motocykl sportowy. Pasażer musi siedzieć na motocyklu zawsze wzdłuż jego osi pionowej: zbyt duże pochylenie pasażera (a także prostowanie się podczas jazdy) zaburza stabilność pojazdu i utrudnia kierowcy kontrolę nad nim. Powinnaś także wziąć pod uwagę wasz wzrost i wagę. Im cięższy kierowca i pasażer i im lżejszy, słabszy motocykl, tym większe trudności w jego prowadzeniu.
Komfort pasażera
Komfort kierowcy i pasażera podczas długich podróży jest bardzo ważny. Niestety, zazwyczaj pasażer siedzi w mniej komfortowej pozycji, co spowodowane jest głównie tym, że ma do dyspozycji mniejsze siodełko, wysoko umieszczone podnóżki i niewielki uchwyt z tyłu. W efekcie odczuwa zmęczenie dużo szybciej niż kierowca. Dlatego tak ważne jest, abyście przed zakupem usiedli na motocyklu razem i sprawdzili pozycję, w jakiej obydwoje siedzicie. Ważna jest także moc motocykla. Odpowiedni jej zapas ma ogromne znaczenie szczególnie podczas jazdy obciążonym motocyklem, a więc podczas podróży.
Na motocyklach jeździ od dziewięciu lat. Instruktorka nauki jazdy kategorii A i B, instruktorka techniki jazdy, pilotka wycieczek. Miłośniczka podróży motocyklowych. Najciekawsza wycieczka (dwukrotnie) – Wyspa Man i TT races, wyścigi drogowe. W planach – Bliski i Daleki Wschód. Marzenie – Ameryka Południowa.