_WARTO PRZECZYTAĆCarnet de Passage en Douane: paszport celny twojego motocykla poza Europą

Carnet de Passage en Douane: paszport celny twojego motocykla poza Europą [gdzie jest potrzebny, jak wyrobić]

-

Kiedy europejskie drogi przestają nam wystarczać, a marzenia zaczynają zataczać szersze kręgi – w kierunku Afryki, Azji, Ameryki Południowej czy Australii – pojawia się potrzeba przekroczenia granic nie tylko geograficznych, ale i celnych. W wielu krajach poza strefą Schengen wymagany jest dokument Carnet de Passage en Douane (CPD), w dosłownym tłumaczeniu karnet przejazdowy w odprawie celnej. To swoisty „paszport celny” dla motocykli i innych pojazdów, bez którego podróż przez wybrane państwa byłaby albo niemożliwa, albo bardzo kosztowna.

CPD to oficjalny dokument celny, który umożliwia czasowy, bezcłowy wjazd pojazdu do szeregu państw pozaeuropejskich. Ma formę zeszytu z formularzami, które wypełniają i stemplują celnicy na kolejnych przejściach granicznych. W Polsce wydawany jest przez PZM-Travel i  funkcjonuje w ramach międzynarodowego systemu gwarancyjnego pod nadzorem dwóch światowych organizacji: AIT (Alliance Internationale de Tourisme) oraz FIA (Fédération Internationale de l’Automobile)

Motocyklem do Iranu. Jak to zrobić, co załatwić, na co uważać [PORADY]

Gdzie CPD jest wymagany?

CPD jest obowiązkowy lub zalecany w wielu krajach poza Europą. Wszędzie tam, gdzie celnicy oczekują gwarancji, że pojazd nie pozostanie na miejscu na stałe. Z CPD w ręku można bezpiecznie wjechać, a potem opuścić terytorium danego kraju bez konieczności płacenia cła czy podatku importowego. Oto przykładowa lista krajów:

  • Afryka: Egipt, Kenia, Tanzania, RPA, Namibia, Sudan, Uganda, Zimbabwe i inne.
  • Azja: Indie, Iran, Pakistan, Nepal, Jordania, Syria, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Indonezja, Malezja
  • Ameryka Południowa: Argentyna, Boliwia, Chile, Peru, Kolumbia.
  • Australia i Oceania: Australia, Nowa Zelandia 

Pełna lista dostępna jest na stronach PZM-Travel oraz carnetdepassage.org

Jak wyrobić Carnet de Passage dla naszego motocykla?

Proces uzyskania karnetu nie jest skomplikowany, ale wymaga czasu i staranności. Trzeba przygotować komplet dokumentów – od kopii dowodu rejestracyjnego i prawa jazdy po fotografie pojazdu z widocznymi numerami tablic i VIN-em. Do tego dochodzi konieczność wniesienia kaucji gwarancyjnej – jej wysokość zależy od wartości motocykla. Koszt samego dokumentu również nie jest symboliczny, zalezy m.in. od liczby potrzebnych kartek CPD (5-25). Tabelę opłat znajdziecie TUTAJ. Cała procedura trwa kilka tygodni, nie należy jej więc odkładać na ostatnią chwilę przed wyjazdem. 

africa twin crfl honda podróz kufry wyprawa

Dokument ważny jest przez rok, a po powrocie musi zostać zwrócony w wyznaczonym terminie. Jeśli w trakcie podróży motocykl zostanie skradziony lub ulegnie zniszczeniu, niezbędne będzie uzyskanie odpowiednich dokumentów potwierdzających ten fakt, najlepiej przetłumaczonych na język polski. W przeciwnym razie właściciel może mieć poważne problemy z odzyskaniem kaucji.

Więcej informacji oraz formularze dostępne są na stronie: https://pzmtravel.com.pl

Zdjęcie tytułowe: carnetdepassage.org

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ