Brak odpowiednich uprawnień nie przekreśla jeszcze twojej przygody z motocyklami. Jeżeli spełnisz jedynie kilka prostych warunków, będziesz w stanie swobodnie delektować się jazdą jednośladem. Oto jak to zrobić. 

Na start napiszemy, że jazda bez prawa jazdy z założenia jest karygodna i głupia. Co jakiś czas w newsach pojawiają się informacje o jakimś rączym fanatyku prędkości, który ucieka przed Policją. Złapany, nie jest w stanie okazać prawa jazdy, ponieważ go nie ma. Sytuacja, w której nie posiadamy odpowiedniego dokumentu ponieważ został zawieszony lub odebrany to jazda bez prawa jazdy. Natomiast jazda bez uprawnień, to przypadek w którym nie potrzebujemy wybranych uprawnień do prowadzenia wybranej grupy pojazdów. W tym artykule wyjaśniamy sytuację nr 2. 

Prawo jazdy kat. AM lub jego brak

Pojazd, którego silnik nie przekracza pojemności 50 cm3, a jego moc jest mniejsza niż 4 kW (5,44 KM). Pojazd musi być zarejestrowany i ubezpieczony oraz nie może rozwijać prędkości większej niż 45 km/h.

Motorowerem może poruszać się każda osoba, która posiada przynajmniej prawo jazdy kategorii AM. Do poruszania się pięćdziesiątkami wystarczy jakiekolwiek inne – samochodowe, czy motocyklowe – prawo jazdy. Wyjątek stanowią osoby, które skończyły 18 lat przed 19 stycznia 2013. One mogą korzystać z motorowerów na drodze publicznej okazując jedynie dowód osobisty. Innymi słowy, jeżeli urodziłeś/aś się wcześniej niż 19 stycznia 1995 i nie masz żadnego prawa jazdy, możesz śmiało kupić i legalnie użytkować popularną 50-tkę.

Prawo jazdy kat. B

Kierowcy posiadający prawo jazdy kat. B mogą poruszać się motorowerami i skuterami do poj. 50 cm3.

Aby jeździć motocyklem z silnikiem o pojemności do 125 cm3, którego moc nie przekracza 11 kW (15 KM)*, wystarczy posiadać prawo jazdy kat. B od co najmniej 3 lat.

* stosunek mocy do masy własnej powinien być mniejszy niż 0,1 kW/kg

Motocykle trójkołowe (tzw. trajki) również dostępne są dla kierowców posiadających prawo jazdy kat. B od co najmniej 3 lat. Należy pamiętać, aby taki motocykl posiadał homologację L5e – Yamaha Niken niestety nie zalicza się do tej kategorii. W praktyce, najmocniejszym na rynku, dostępnym na prawo jazdy kat. B trójkołowcem jest Piaggio MP3 500, dysponujący mocą ponad 44 KM.

Wszyscy wiemy, dlaczego jazda jednośladem jest taka porywająca. Wspomniane powyżej przepisy pozwalają wielu osobom zakosztować choć odrobinę tej wspaniałej przygody. Jazda skuterem czy motocyklem nie jest tym samym co jazda na rowerze i wymaga pewnej praktyki. Pamiętajmy zatem by dosiadając maszyny, nawet takiej która ma niewielką pojemność silnika, kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem.

1 KOMENTARZ

  1. A od kiedy prawo działa wstecz? Urodziłem się w 97 i jestem ostatnim rocznikiem który miał kartę motorowerową później weszło prawo jazdy AM więc skoro mam uprawnienia z poprzedniego systemu z jakiej racji mam robić AM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.