Motocykl – badanie techniczne [jak wygląda, co jest sprawdzane, ile kosztuje]

-

Pojazdy mechaniczne muszą obowiązkowo przechodzić badania stanu technicznego, czyli przeglądy. Za ich niewykonanie w terminie grożą surowe kary. Dotyczy to również motocykli, których posiadacze muszą korzystać w tym celu z odpowiednich stacji kontroli pojazdów.

Pod wieloma względami przeglądy techniczne motocykli i samochodów są identyczne – dotyczy to obowiązkowej częstotliwości ich wykonywania, a także celu samych tych badań: identyfikacji pojazdu i sprawdzenia jego legalności, wprowadzenia danych do systemu CEPiK oraz oczywiście dokonania kontroli stanu technicznego naszej maszyny. Różnice w samej procedurze wynikają oczywiście ze specyfiki motocykli jako pojazdów. Jakąkolwiek maszyną się poruszamy, jej badania techniczne zdecydowanie warto wykonać w stacji kontroli pojazdów https://motorpolwroclaw.pl/stacja-kontroli-pojazdow/, posiadającej odpowiednie uprawnienia i cechującej się wysokim profesjonalizmem personelu.

Przegląd techniczny motocykla – etapy

Aby wykonać przegląd techniczny motocykla, musimy się udać do odpowiedniej stacji diagnostycznej. Cały proces nie jest długi, trwa około dwudziestu minut.

W pierwszym etapie diagnosta ustala, czy dane motocykla zgadzają się z jego dokumentami. W tym celu sprawdza i porównuje numery rejestracyjne w dowodzie i na tablicy, kontroluje naklejki legalizacyjne, a także stan tablicy. Elementem kontroli jest również sprawdzenie numeru ramy z tym figurującym w dowodzie rejestracyjnym. Diagnosta sprawdza także przebieg motocykla, po czym aktualizuje dane na jego temat w bazie CEPiK.

Kiedy kontrola danych pojazdu zostanie zakończona, diagnosta rozpoczyna właściwe badanie jego stanu technicznego. Obejmuje ono kontrolę:

– stanu opon;

– działania układu hamulcowego oraz kondycji klocków i tarcz;

– naciągu i stanu łańcucha

– stanu ramy;

– ustawienia i działania świateł;

– działania sygnału dźwiękowego (klaksonu);

– sprawności układu kierowniczego;

– poziomu emisji spalin;

– głośności układu wydechowego (tu wymogi są różne w zależności od pojemności silnika – motocykl z silnikiem o pojemności do 125 cm3 może emitować hałas nieprzekraczający 94 dB, podczas gdy dla pojazdów z silnikami powyżej tej pojemności norma jest nieco wyższa i wynosi 96 dB).

O ile prawidłowo przeprowadzone badania powinny być oczywiście dokładne, o tyle w praktyce wszystkie wymienione parametry kontrolowane są w podstawowym zakresie. Celem przeglądu jest zweryfikowanie ogólnej kondycji motocykla przed dopuszczeniem go do jazdy, określenie, czy można się nim bezpiecznie poruszać i czy jego stan mieści się w określonych prawem normach. Diagności nie zagłębiają się zatem w jego szczegółowe parametry, na przykład nie sprawdzają poziomu płynów, stanu filtrów, itp. – ale pamiętajmy, że wszystko to pozostaje obowiązkiem motocyklisty. Jeśli tylko będziemy dbali o nasz jednoślad w prawidłowym stopniu, na pewno bez problemu uzyska on pozytywny wynik przeglądu, co potwierdzi pieczątka w dowodzie rejestracyjnym.

Przegląd motocykla – koszt

Stawki cenowe za przeglądy techniczne pojazdów ustala odgórnie Ministerstwo Infrastruktury. Dla motocykli w 2023 roku wynoszą one 62 zł za badanie techniczne plus 1 zł opłaty ewidencyjnej za wpis do bazy CEPiK. Toteż, niezależnie od stacji kontroli pojazdów, za całą procedurę zapłacić nam przyjdzie 63 zł.

Przegląd motocykla – uprawnienia stacji

Pamiętajmy, że przeglądu motocykla nie dokonamy na każdej stacji kontroli pojazdów. Uprawnienia do ich przeprowadzania posiadają wyłącznie niektóre placówki – są one oznaczone literą A. Symbolu tego należy szukać np. w szyldzie stacji lub na pieczątce diagnosty.

Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami. Wchodzisz w to?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY