_WARTO PRZECZYTAĆMasa sucha a masa mokra motocykla. Różnice między wagą pojazdu gotowego do...

Masa sucha a masa mokra motocykla. Różnice między wagą pojazdu gotowego do jazdy, a suchego. Jak podają to producenci?

-

Masa motocykla to ważny argument marketingowy przy jego sprzedaży, zwłaszcza w maszynach sportowych, adventure i szybkich nakedach. Większość producentów chce, by ich maszyny były jak najlżejsze, przynajmniej na papierze. Sprawdziliśmy, w jaki sposób podaje masy swoich motocykli kilku najpopularniejszych na naszym rynku producentów i co składa się na tzw. masę mokrą (stan gotowy do jazdy) i masę suchą. 

Mówiąc najprościej, masa sucha motocykla to masa bez płynów eksploatacyjnych, za które uznajemy paliwo i olej silnikowy. Tych płynów jest oczywiście więcej (hamulcowy, chłodniczy itp.), ale nie wszyscy producenci podają masy totalnie suchych maszyn. Z kolei masa mokra, czasem opisywana jako „w stanie gotowym do jazdy”, a w źródłach angielskojęzycznych jako kerb lub curb weight, to masa z paliwem i wszystkimi płynami. 

Masa sucha a masa mokra motocykla. Różnice między wagą pojazdu gotowego do jazdy, a suchego. Jak podają to producenci?

Generalnie im cięższa maszyna i im większy ma zbiornik paliwa, tym większa będzie różnica pomiędzy jej masą suchą i mokrą. W dalszej części artykułu spróbujemy przyjrzeć się bliżej poszczególnym płynom eksploatacyjnym i sposobom prezentacji masy motocykla przez różnych producentów.

Ile ważą płyny w motocyklu?

Zacznijmy od paliwa, bo ze względu na jego ilość najmocniej wpływa na różnicę w masach całego pojazdu. Nie należy ulegać pokusie przeliczania tego jak masy wody, gdzie litr to mniej więcej idealny kilogram. W średniej temperaturze 15°C gęstość benzyny 95 i 98 jest podobna i wynosi ok. 720-775 kg/m3 (0,720-0,775 kg/l), a więc uśredniając możemy przyjąć, że litr benzyny waży 0,75 kg. Zbiorniki paliwa są w jednośladach bardzo różne, od kilkulitrowych baków w skuterach po 30-litrowe i więcej w niektórych maszynach adventure. Za średnią wartość przyjmijmy 18 litrów – taka ilość paliwa waży 13,5 kg. 

DSC scaled

Dalej mamy olej silnikowy, nieco gęstszy od benzyny, ważący ok. 0,8 kg/litr. W różnych motocyklach mamy różne ilości oleju w układzie smarowania, za średnią przyjmijmy 2,5 litra. Wtedy masa oleju wyniesie mniej więcej 2 kg. Jeśli maszyna jest chłodzona cieczą, dochodzi masa płynu chłodniczego, minimalnie gęstszego od wody. Mamy go w układzie średnio 1-2 litry i z grubsza taką masę w kilogramach możemy przyjąć. 

NowyTriumphTridentmotocyklangielskibrytyjskiklasynakedmiejskineoklasyksilnik

Dodatkowe płyny, które znajdziemy w motocyklu, to płyn hamulcowy. Jest go niewiele, butelka 0,4 litra potrafi wystarczyć na wymianę płynu w dwóch motocyklach. Jego gęstość również jest zbliżona do gęstości wody, przyjmijmy więc średnią masę 0,2 kg. Jest jeszcze olej w lagach, którego ilość zależy od gabarytów motocykla. Przyjmijmy średnio ok. litra w widelcu i 200 ml w centralnym amortyzatorze. Da nam to ok. kilograma. W niektórych motocyklach, np. w starszych BMW GS z bokserem, dochodził jeszcze osobny olej przekładniowy do skrzyni biegów. Tutaj go pomińmy. 

Masa sucha a masa mokra motocykla. Różnice między wagą pojazdu gotowego do jazdy, a suchego. Jak podają to producenci?

Podsumowując naszego średniaka – 13,5 kg paliwa, 2 kg oleju silnikowego, 2 kg płynu chłodniczego, 0,2 kg hamulcowego i 1 kg oleju w zawieszeniu – wychodzi niecałe 19 kg różnicy między masą suchą a mokrą. Jest przy tym jedno „ale”…

Kymco Xciting VS 400 – piąta generacja doskonałego maxiskutera już w salonach!

Nie tylko płyny

Niektórzy producenci, w tym Ducati, podają masę suchą nie tylko bez płynów, ale też bez akumulatora. A tu są konkretne kilogramy do ugrania. W zależności od technologii wykonania i działania (kwasowo-ołowiowe, żelowe, AGM czy litowo-jonowe) i przeznaczenia, różnice w masie poszczególnych modeli akumulatorów motocyklowych mogą być bardzo konkretne. Przykładowo, akumulator AGM do popularnego turystyka Suzuki DL 650 V-Strom waży ok. 4,2 kg, podczas gdy sportowa bateria litowo-jonowa do Ducati Panigale V4S bardziej przypomina mały powerbank i waży zaledwie ok. 0,6 kg. 

Masa sucha a masa mokra motocykla. Różnice między wagą pojazdu gotowego do jazdy, a suchego. Jak podają to producenci?

Masa mokra rządzi

Masa sucha a masa mokra motocykla. Różnice między wagą pojazdu gotowego do jazdy, a suchego. Jak podają to producenci?
Moto Morini X-Cape 650

Dla przeciętnego użytkownika motocykla jego masa na sucho nie ma większego znaczenia, w końcu nikt nie jeździ maszyną w tym stanie. Ważna jest masa na mokro i tę poszczególni producenci, sprzedający swoje motocykle w Europie, podają według wspólnych wytycznych. Głównym dokumentem jest dyrektywa EU nr 168/2013, wg której na masę w stanie gotowym do jazdy (running order) muszą się składać:

  • płyny w poszczególnych mechanizmach
  • standardowe wyposażenie motocykla zgodnie ze specyfikacją producenta, w tym komplet fabrycznych narzędzi
  • paliwo – zbiornik wypełniony w co najmniej 90%

Tak więc jeśli w danych technicznych na stronie polskich importerów poszczególnych marek – Suzuki, Hondy, Yamahy, Moto Guzzi, Aprilii, BMW, Triumpha czy Ducati – widzicie tylko pozycję „masa” lub „masa własna”, dotyczy to właśnie masy mokrej podanej wg powyższych regulacji. Jak widać unijny dokument pozostawia luźne 10% pojemności zbiornika, co może się przełożyć na nawet 1-2 kg różnicy w masie paliwa. Niektórzy producenci zapewne z tego korzystają, inni nie. Chociażby Yamaha – zawsze podaje masę motocykla zalanego pod korek. Jeśli przykładowo Tenere 700 w danych technicznych waży 204 kg, to możemy przyjąć, że już nie dolejemy jej nic więcej, co podniesie jej masę. 

Yamaha Tenere
Yamaha Tenere
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Konrad Bartnik
Konrad Bartnik
Motocyklista, perkusista, ojciec, wielbiciel dobrej kuchni i dużych porcji. Jego największa miłość to motocyklowe podróże – bliskie i dalekie, po asfalcie i bezdrożach. Lubi wszystko, co ma dwa koła, a najbardziej klasyczne nakedy ze szprychami i okrągłą lampą. Na co dzień drapie szutry starym japońskim dual sportem. Nie zbiera mandatów i nigdy nie miał wypadku. Bywa całkiem zabawny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ