Łożyska piasty – jak działają? Kiedy i jak je wymienić?

-

Zawieszenie samochodu złożone jest z wielu różnych elementów. Jednym z nich są łożyska. Łożysko piasty jest co prawda elementem eksploatacyjnym, lecz dzięki jego ogromnej trwałości i żywotności, właściciele samochodów często zapominają o jego istnieniu. Tak jak inne podzespoły – po pewnym czasie łożyska się jednak zużywają, co skutkuje koniecznością ich wymiany.

Materiał zewnętrzny

Łożysko to element zawieszenia, który zawiera w sobie stożki lub kulki. Są one umieszczone pod metalową obudową oraz zanurzone w smarze. Skutkiem takiej konstrukcji jest utrzymanie elementu łożyskowanego w zadanej pozycji i zapewnienie jego obrotu przy minimalnych oporach. Ten sposób działania pozwala na wykorzystanie łożyska z piastą jako łącznika samochodu z kołami.

Mimo, że łożyska mogą różnić się między sobą budową, funkcje które pełnią są zawsze takie same. Ich zadanie to utrzymywanie elementu łożyskowanego w zadanej pozycji i umożliwianie jego ruchu obrotowego, minimalizując jednocześnie opory.

Łożyska produkowane są z mocnych materiałów, które odporne są na nacisk, temperaturę, korozję czy tarcie. Wynika to przede wszystkim z faktu, że łożyska poddawane są ekstremalnym przeciążeniom, a ich poprawne działania wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy.

Łożyska piasty – jak działają? Kiedy i jak je wymienić?

Zdjęcie łożyska piasty z autoczescionline24.pl

W obecnych czasach łożyska charakteryzują się małą wysokością oraz masą. Nie wymagają tym samym regulacji podczas eksploatacji. Niestety budowa taka skutkuje także pewnymi wadami. Trwałość łożysk to około 15 lat. Po tym okresie czasu, zazwyczaj pojawiają się objawy ich uszkodzenia. Zdarza się oczywiście, że elementy te zużywają się znacznie szybciej, na przykład wskutek agresywnej jazdy po nierównościach, korozji czy nieprawidłowego montażu.

Usterka sygnalizowana jest przez pojazd serią sygnałów, takich jak:

 • buczenie, które zwiększa się z prędkością jazdy,
 • tarcie,
 •  na początku podróży, zanikające po kilku kilometrach,
 • głośne, metaliczne dźwięki, określane często jako wycie lub piski,
 • grzechotanie
 • szum w trakcie jazdy będący objawem luzów lub uszkodzenia kulek tocznych.

Jak wymienić łożysko piasty?

Podczas wymiany łożyska, trzeba przede wszystkim pamiętać o wymianie ich parami. Warto także skontrolować zwrotnice i tarcze hamulcowe. Stare łożyska demontuje się najczęściej metodą niszczącą. Nowe łożysko w przedniej piaście auta z napędem na przednią oś, montuje się wprasowując element w zwrotnicę z użyciem pierścienia, który opiera się o zewnętrzną część bieżni łożyska. Szczególną uwagę zwrócić należy na to, aby nie został uszkodzony pierścień uszczelniający, zapobiegający wydostawaniu się z łożyska smaru oraz chroniący jego środek przed wilgocią.

Po wymianie zużytego łożyska w zwrotnicy, należy dokręcić z odpowiednią siłą śruby czopa i wyregulować luzy w łożysku z użyciem nakrętki koronowej półosi. Warto pamiętać, że za słabe dokręcenie skutkować może poluzowaniem się śrub, co w efekcie może doprowadzić do ich całkowitego odkręcenia w trakcie eksploatacji pojazdu.

Cały proces wymiany łożyska piasty opisać można w kilku krokach:

 • demontaż koła z uszkodzonym łożyskiem,
 • demontaż tarczy hamulcowej, jarzma oraz zacisków,
 • odkręcenie centralnej nakrętki półosi,
 • usunięcie zniszczonego łożyska piasty ze zwrotnicy,
 • montaż nowego łożyska piasty,
 • dokręcenie centralnej nakrętki półosi,
 • montaż tarczy hamulcowej, jarzma oraz zacisków.

Warto pamiętać, że w trakcie demontażu i montażu łożysk, może dojść do awarii czujnika prędkości koła. Wymieniając łożysko w samochodzie wyposażonym w taki czujnik, należy go zdemontować przed przystąpieniem do pracy. Zdarza się także, że mocowania czujnika do zwrotnicy są skorodowane. Konieczna jest wtedy wymiana całego czujnika. Warto pamiętać, aby powierzchnia łożyska stykającego się z pozostałymi elementami zawieszenia była nasmarowana pastą, która zapobiega powstawaniu korozji, a połączenia gwintowane były dokręcone z użyciem klucza dynamometrycznego.

Sponsorowany
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami. Wchodzisz w to?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Ceny paliw znowu poszybują gwałtownie w górę – skąd takie zmiany na pylonach?

Kierowcy z pewnością podczas każdego pobytu na stacji paliw marzą, aby ceny na pylonach wróciły do tych sprzed pandemii. Wydaje się to jednak niemożliwe,...

Najbardziej awaryjne, najmniej udane japońskie motocykle sportowe [Cz. 1] Yamaha

Motocykle japońskie, produkowane przez tak zwaną wielką czwórkę, czyli koncerny Hondy, Yamahy, Suzuki oraz Kawasaki, są uważane za wyjątkowo trwałe, bezawaryjne i niemal wieczne....

Wymuszenie pierwszeństwa kierowcy auta, lot motocyklisty [wypadek ku przestrodze]

Wypadki motocyklowe. Zdarzały się i zdarzać się będą nadal. Nieważne jakie nowe prawo zostanie wprowadzone, ile będą warte mandaty i ile punktów kierowcy będą...

Początek bateriomatów? Honda Mobile Power Pack – uniwersalne źródło napędu modelu EM1 e:

EM1 e: to pierwszy seryjnie produkowany elektryczny moped Hondy, EM1 e. Pojazd ten zostanie zaprezentowany w 2022 roku na rynku europejskim. Jego zasilanie stanowić...

KTM rezygnuje z segmentu o pojemności 490 cm3 – w zamian za to pojawi się 690 Duke i 690 Adventure

Śmiało można powiedzieć, że w ostatnim czasie w KTM panuje spory chaos, a wszystko za sprawą braku zdecydowania i co rusz zmienianych decyzji przez...