Jeździć czy nie jeździć motocyklem jesienią – oto jest pytanie. Pogoda w kratkę, mokre liście i wahania temperatur wymagają specjalnego przygotowania. Oto 6 zasad, które pomogą cieszyć się jesiennymi przejażdżkami.

Jesień to wyjątkowa pora roku. Mimo częstych deszczów i znacznie niższej temperatury, oferuje niezwykłe widoki zmieniającej się przyrody – żółknące liście zmieniają znane okolice nadając im zupełnie nowego wymiaru.

Piękne widoki kryją jednak rozmaite niebezpieczeństwa, które pojawiają się wraz z nadejściem jesieni. Oto 6 zasad bezpiecznych jesiennych podróży.

1. Uważaj na liście

Jesień (7)Spadające z drzew liście tworzą niekiedy na drodze prawdziwe dywany. Zarówno suche, jak i mokre drastycznie wydłużają drogę hamowania w dodatku ogłupiając system ABS, który zachowuje się jakbyś jechał po lodzie. Jeśli wjedziesz na gęsty dywan z liści, zdecydowanie ogranicz prędkość.

2. Bądź widzialny

Jesień (8)Szybko zapadający zmrok oraz częste opady deszczu znacznie ograniczają widoczność. Jeśli twój strój motocyklowy utrzymany jest w ciemnych kolorach zwiększasz ryzyko wypadku. Zadbaj o dodatkowe elementy odblaskowe lub oświetlenie, które uczyni cię lepiej widzialnym dla innych kierowców.

3. Bacz na zwierzęta

Jesień (6)Jesień to dla wielu zwierząt leśnych czas gromadzenia zapasów na zimę. W szczególności jelenie lubią znienacka pojawiać się na kursie kolizyjnym. Poważnie potraktuj znaki ostrzegawcze, które mówią o obecności dzikich zwierząt.

4. Utrzymuj dystans

Jesień (3)Niższa średnia temperatura, liście i mokra nawierzchnia negatywnie wpływają na przyczepność opon. Zachowaj większy niż latem dystans do innych pojazdów – w krytycznej sytuacji bezpieczna odległość pomoże ci wykonać manewr w odpowiednim czasie.

5. Pamiętaj o zimnie

Jesień (5)Słoneczna pogoda w ciągu dnia może łatwo uśpić czujność. Temperatury sięgające 20 stopni nie są jesienią niczym niezwykłym. Jednak różnice temperatury między środkiem dnia a wieczorem lub rankiem bywają ogromne – po zmierzchu lub o świcie bardzo łatwo na termometrze zobaczyć nawet zero stopni.

6. Noś warstwy

Jesień (2)Zasada ubierania się na przejażdżki motocyklem jesienią jest podobna do tej, która obowiązuje w górach – noś warstwy. Ubiór “na cebulę” pozwala – w razie wyższej temperatury – rozebrać się dla zachowania komfortu cieplnego. Kiedy zajdzie słońce, schowana uprzednio bluza pozwoli uchronić się przed zimnem. Jesienią koniecznie woź ze sobą kombinezon przeciwdeszczowy – zwłaszcza jeśli twoja odzież nie ma membrany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here