Jeździć czy nie jeździć motocyklem jesienią – oto jest pytanie. Pogoda w kratkę, mokre liście i wahania temperatur wymagają specjalnego przygotowania. Oto 6 zasad, które pomogą cieszyć się jesiennymi przejażdżkami.

Jesień to wyjątkowa pora roku. Mimo częstych deszczów i znacznie niższej temperatury, oferuje niezwykłe widoki zmieniającej się przyrody – żółknące liście zmieniają znane okolice nadając im zupełnie nowego wymiaru.

Piękne widoki kryją jednak rozmaite niebezpieczeństwa, które pojawiają się wraz z nadejściem jesieni. Oto 6 zasad bezpiecznych jesiennych podróży.

1. Uważaj na liście

Jesień (7)Spadające z drzew liście tworzą niekiedy na drodze prawdziwe dywany. Zarówno suche, jak i mokre drastycznie wydłużają drogę hamowania w dodatku ogłupiając system ABS, który zachowuje się jakbyś jechał po lodzie. Jeśli wjedziesz na gęsty dywan z liści, zdecydowanie ogranicz prędkość.

2. Bądź widzialny

Jesień (8)Szybko zapadający zmrok oraz częste opady deszczu znacznie ograniczają widoczność. Jeśli twój strój motocyklowy utrzymany jest w ciemnych kolorach zwiększasz ryzyko wypadku. Zadbaj o dodatkowe elementy odblaskowe lub oświetlenie, które uczyni cię lepiej widzialnym dla innych kierowców.

3. Bacz na zwierzęta

Jesień (6)Jesień to dla wielu zwierząt leśnych czas gromadzenia zapasów na zimę. W szczególności jelenie lubią znienacka pojawiać się na kursie kolizyjnym. Poważnie potraktuj znaki ostrzegawcze, które mówią o obecności dzikich zwierząt.

4. Utrzymuj dystans

Jesień (3)Niższa średnia temperatura, liście i mokra nawierzchnia negatywnie wpływają na przyczepność opon. Zachowaj większy niż latem dystans do innych pojazdów – w krytycznej sytuacji bezpieczna odległość pomoże ci wykonać manewr w odpowiednim czasie.

5. Pamiętaj o zimnie

Jesień (5)Słoneczna pogoda w ciągu dnia może łatwo uśpić czujność. Temperatury sięgające 20 stopni nie są jesienią niczym niezwykłym. Jednak różnice temperatury między środkiem dnia a wieczorem lub rankiem bywają ogromne – po zmierzchu lub o świcie bardzo łatwo na termometrze zobaczyć nawet zero stopni.

6. Noś warstwy

Jesień (2)Zasada ubierania się na przejażdżki motocyklem jesienią jest podobna do tej, która obowiązuje w górach – noś warstwy. Ubiór “na cebulę” pozwala – w razie wyższej temperatury – rozebrać się dla zachowania komfortu cieplnego. Kiedy zajdzie słońce, schowana uprzednio bluza pozwoli uchronić się przed zimnem. Jesienią koniecznie woź ze sobą kombinezon przeciwdeszczowy – zwłaszcza jeśli twoja odzież nie ma membrany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.