PoradyJakie funkcje pełni olej w przekładni kierowniczej?

Jakie funkcje pełni olej w przekładni kierowniczej?

-

Podstawowym elementem układu kierowniczego jest przekładania odpowiedzialna za zmianę ruchu obrotowego kierownicy na ruch podłużny osi, co przekłada się na skręt kołami. W większości współczesnych samochodów stosuje się dodatkowy element wspomagający obrót kierownicy. Do jego smarowania i w celu utrzymania prawidłowego ciśnienia w układzie wykorzystuje się specjalne oleje do przekładni kierowniczej. Jakie są właściwości tego typu olejów i po co się je stosuje?

Smarowanie przekładni kierowniczej

Podstawową funkcją wszystkich olejów technicznych jest zapewnienie dobrego smarowania współpracującym ze sobą elementom, najczęściej metalowym, w celu zminimalizowania tarcia i ich ochrony przed szybkim zużyciem. Oleje do przekładni kierowniczej realizują tę samą funkcję. Ich celem działania jest ograniczenie tarcia występującego pomiędzy ruchomymi, wewnętrznymi podzespołami zamkniętej przekładni kierowniczej. Olej do przekładni kierowniczej w pojeździe ze wspomaganiem kierownicy stale przemieszcza się pomiędzy przekładnią, pompą, zbiorniczkiem wyrównawczym i cylindrem ciśnieniowym, smarując wszystkie elementy układu, a przy okazji dbając o utrzymanie prawidłowego ciśnienia, co jest niezbędne do prawidłowego działania wspomagania i bezpiecznej eksploatacji pojazdu.

Zapewnienie prawidłowego ciśnienia w układzie kierowniczym

Równie ważną jak smarowanie funkcją, jaką powinien realizować każdy olej w przekładni kierowniczej, jest zapewnienie odpowiedniego ciśnienia, nie tylko dla ochrony elementów układu, ale także dla zagwarantowania wysokiej sprawności jego działania. Na stronie https://esklep.pesta.com.pl/grupy-towarowe/8000001848/olej-do-przekladni-kierowniczej znaleźć można różnorodne oleje do przekładni kierowniczej, do układów wspomagania oraz specjalne rodzaje środków hamujących wycieki oleju z układu kierowniczego. Produkty tego typu mają za zadanie dbać o utrzymywanie właściwego ciśnienia wewnątrz układu kierowniczego, a tym samym zagwarantować możliwość łatwego kierowania pojazdem, manewrowania przy parkowaniu i wykonywania skrętów podczas codziennej jazdy.

Wszystkie rodzaje przekładniowych olejów kierowniczych pełnią dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze chronią poszczególne elementy układu przed uszkodzeniami od tarcia i minimalizują opory, a tym samym ułatwiają manewrowanie pojazdem. Po drugie dbają o utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w układzie, dzięki czemu wspomaganie kierownicy działa w prawidłowy sposób. W sprzedaży znaleźć można wiele rodzajów takich olejów, ale wszystkie realizują wspomniane funkcje.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami. Wchodzisz w to?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ